Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mivel foglalkozik a természetgyógyász?

Játékos teszt keretében próbálunk ismeretet adni a természetgyógyászati tevékenység bizonyos részeiről. Bárki  lehet természetgyógyász? Milyen feladatot lát el például a Reflexológus? Kérdéseidre sok választ megkaphatsz, ha kitöltöd a tesztet.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a94a90d2-03db-4d5f-a8b1-f03054e05e58" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

A Képek forrása a Pixabay: "Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat".

K&P

 

0 Tovább

Meghülésre  ezek a gyógynövények is hatnak. Teszt.

Összeszedtük a meghűlés ellen kiválló hatásokat elérő gyógynövényeket. Meghűléskor, megfázáskor, és az azzal járó tünetek enyhítésére érdemes beszerezni őket. Felismered a növényeket, jól informált vagy? A tesztből kiderül.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b556f8c2-d203-4d5a-8881-3bf2680ff78a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

A képek forrása a Pixabay: „Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat”

K&P

 

 

0 Tovább

Az egészségre nem káros csokoládépótló

A reformkonyha kedvelői, az egészségtudatosság hívei számára ismert lehet a szentjánoskenyérfa termése a karob. Őrölve a kakaókra emlékeztet, - több tanulmány szerint - jóval egészségesebb. Gyermekek, sőt a kutyák is bátran csemegézetnek belőle.

karob csokoládé pótló

A Szentjánoskenyérfa eredete

A történetírók szerint nevét Keresztelő Szent Jánosról kapta, aki a fa terméséből evett a sivatagban. A Szentjánoskenyérfa termését a szegények étkének is tekintették, talán a Bibliából a legismertebb a tékozló fiúnak a története, akinek az apai örökség eltékozolása után, - nem volt más választása - a disznóknak takarmányként adott szentjánoskenyérrel kellett beérnie.

Vándorútját az ősi kereskedő utakon kezdte, majd egyre nagyobb területeken vadult el. Elsősorban a meleg, párás helyek kedvelője, szárazságtűrő, igazi túlélő. A kétlaki növény vadon növő fái a Földközi-tenger keleti régióiban Kis-Ázsiában és Szíriában megtalálhatóak. Algírban, Szicíliában, Görögországban is találkozhatunk az óriás fával.

A hüvelyesek rendjébe, pillangósvirágúak családjába tartozó Szentjánoskenyérfa tekintélyt parancsoló látványt nyújt, a honos fa a 20 méter magasságot is elérheti, ültetvényeken a 3 métert. Lombozata sűrű, sötétzöld levelei szárnyasak kettő-öt levélpárból állnak, ősszel nyílnak a virágai. A fa nagyon lassan növekszik, 15 évesen lehet a termését szüretelni, viszont legalább egy évszázadon át termőképes. A termés érésére egy évet kell várni, színe előszőr zöld, majd sötétbarna lesz, azt tartják, akkor érett mikor a földre esik.

karob csokoládé pótló

Szegények eledeléből, a reformkonyha közkedveltje lett

Ahogy említettük a szegények kenyerének is nevezhetjük, hiszen az ínséges időben sokaknak a szentjánoskenyérfa termése a karob volt az egyetlen táplálék, a nedvét, pedig ízesítésre használták. Napjainkban a reformkonyha kedvelői a kakaó és a csokoládé helyett fogyasztják. Íze a kakaónál édesebb, így édesíteni sem szükséges.

Miért egészséges?

Az egész termés felhasználható, héjának őrleményéből kávépótló készítményeket, erjesztett italokat állítanak elő, a magjából nyerik az E410 néven ismert a tejtermékek és a péksütemények stabilizátorát.

Az őrlemény 100 százalék tisztaságú, hiszen semmiféle adalékanyagot nem tesznek hozzá, így kerül forgalomba. Több tanulmányt is olvastunk a karobbról az alkotóelemeivel kapcsolatos értékeknél apróbb különbségeket találtunk, így csak az arányokat tesszük közzé.

A zsírtartalma nagyon alacsony, jelentős a telítetlen zsírsavak aránya. Sok fehérjét tartalmaz, viszonylag magas a cukortartalma, amit az édeskés ízén is érezni, ezért is nem szükséges az ízesítése. Glükóz, fruktóz, maltóz, szacharóz van benne, viszont nem tartalmaz glutént és laktózt sem. Ásványi anyagok közül értékes kalcium forrás, alacsony a foszfor tartalma, van benne kálium, nátrium, vas, kén, jelentős a pektin tartalma, és antioxidánsokban is gazdag.

Kiknek ajánlható?

karob csokoládé pótló

  • allergiában, asztmában szenvedőknek, az alacsonyabb fehérje tartalma miatt
  • glutén érzékenyeknek, mert gluténmentes
  •  cukorbetegeknek, mert nem emeli hirtelen a vércukorszintet
  • fogyókúrázóknak, ha természetes édes ízt kívánnak
  • reflux betegségben szenvedőknek, magja pektin tartalma miatt
  • emésztésre, hiszen sok benne a rost
  • hasmenésben szenvedőknek, magas tannin tartalma miatt

Mit lehet készíteni belőle?

Bármilyen süteményt, aminek az alapanyaga a kakaó, bátran helyettesíthető. Forró csokit, reggeli italt, csokoládét.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="75dcf4b7-920b-4edc-8fa9-e4ca8e961456" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Ismered a fűszerek elnevezéseit? A tesztből kiderül.

Az ételek ízesítéséhez és a népi gyógyászat által is előszeretettel használt fűszernövényeknek számos elnevezése ismert. A bazsalikom, petrezselyem, bors, senki számára nem jelenthet fejtörést. Kíváncsiak vagyunk, más néven tudjátok e a képeken látható növény nevét?

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b796b0b1-2903-4319-8fa6-bd8d5390596a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

A körömvirág a gyulladást is csökkenti, számos esetben gyógyír

Egyike azon gyógynövényeknek, amit hivatalosan is elismertnek nyílvánítottak. Gyulladáscsökkentő de, számos jótékony hatása miatt is közkedvelt. Könnyen termeszthető, teaként, és akár kenőcsként is ajánljuk. Története, hatása, javaslatok az alábbi cikkben elérhetőek. Ha kíváncsi vagy figyelmesen olvastad e el, tesztelheted is az olvasottakat.

Ősidők óta használják

Az emberiség évezredekkel, évszázadokkal ezelőtt a legtöbb gyógynövényre csodaként tekintett, nem is tehettek mást, hiszen a lehetőségük a természetre korlátozódott. A körömvirág sem volt kivétel. Ütközetek alkalmával a helének sebek fertőtlenítésére használták. A 12. században a természet csodájának is nevezett Bingeni Szent  Hildegard rengeteg írást hagyott az utókorra, a természet adta gyógyítással kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg, ezért az első német tudósnak és orvosnőnek is hívták. A körömvirágot emésztési problémákra, mérgezésekre használta, az akkori időkben gyakorta előforduló ótvart, sebeket kenőccsel gyógyította. Nagy Szent Albert, más néven Albertus Magnus egyházmegyei püspök is elismerte a bőrpanaszokra kifejtett pozitív hatását.

Az 1800-as években Sebastian Kneipp, a természetgyógyászattal is foglalkozó katolikus pap bőrproblémákra, visszeres fekélyekre, sebekre ajánlotta.

Ahogy a későbbiekben bemutatjuk széleskörűen felhasználható a borongóvirágnak, gyűrűsvirágnak, kerti peremérnek, kenyérlbélvirágnak, náthavirágnak, tűzvirágnak is nevezett és gyógyhatással is rendelkező növény.

A körömvirágzat és az illóolaj hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben, továbbá az ESCOP monográfiák között is szerepel, mint elismert gyógynövény.

Legfőbb ismertetőjegyei

A körömvirág a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó nemzettség. A kerti körömvirágról azt tartották, hogy a hónap első napján hozza virágait, melyre latin nevéből a calendából lehet következtetni. Kalendáriumokban az „időjós” szerep is ráhárult, úgy tartották, ha reggel 7 óráig a virágai nem nyílnak ki, aznap esős időre számíthatunk.

Az egyéves növény, Nyugat-Ázsiában, Mediterrániumban, Európában őshonos.  Gyógyhatását ismerve termesztik, szántóföldeken nagyon ritkán előfordul, kiskertekben is találkozhatunk a dekoratív és kevés gondozást igénylő körömvirággal.

Szögletes szára 40-50 centiméterre is megnő, végálló, 3-5 centi átmérőjű fészekvirágzatában sárga-narancsárga nyelves virágai kettő- három sorban vannak a fészek szélén. Levelei finoman szőrözöttek, alakjuk lándzsás, vagy tojás alakúak. A szárai és a levelei is a magas nedvtartalma miatt ragacsosak. Különböző változatai ismertek, van  amelyiknek világosabb, vagy sötétebb a porzótokjuk.

Így lehet gyűjteni, és tárolni

Vadon elvétve található, érdemes termeszteni, mert kevés tápanyagot igényel, nem kell róla folyamatosan gondoskodni, ha napos, meleg kevésbé nedves helyre, homokos, vagy középkötött helyre kerül, májustól egészen a fagyokig virágzik. Értékes növény és a kert egyik dísze is lehet.

A fészekből ki kell tépni a teljes virágzatot, vagy a nyeles virágokat, minél sötétebb narancsszínűek, annál értékesebbek. Körülbelül egy kilogrammnyi száraz drogot kapunk, 5 kg teljes virágzatból, vagy 6 kg-ot nyelves virágzatból.

Mielőtt megszárítanánk, soha ne mossuk meg, szellősen terítsük ki egy lepedőre, vagy papírlapokra. A nedvességtartalmától függően általában 2-3 hét alatt megszárad. Csak száraz, nedvességtől mentes helyen tároljuk - dobozban, vagy sötét üvegekbe - így a fénytől is meg tudjuk óvni.

Mit tartalmaz?

Illóolaj tartalma 0.2 százalék, C 18 zsírsavat, E vitamint, flavonoidot 0.2-1 százalékban, keserűanyagokat, karotinoidokat, 15 százalékban poiszacharidokat, sárga színű gyantát, színező anyagokat.

Milyen tulajdonságai fedezhetők fel a körömvirágnak?

Belsőleg teaként fogyasztva

  • antibakteriális hatású
  • emésztésre hat
  • fertőtlenítő
  • lázcsillapító
  • gőrcsoldó
  • gyulladásgátló

Milyen panaszoknál, betegségeknél segíthet a teája?

 

 

Egy csapott  púpozott evőkanál virágot  leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

Görcsoldásra a panasz esetén egy csészével alkalmanként.

Gyomorfekélynél, nyombélfekélynél  2-3 napon át, reggel délben és este1-1 csészényit, majd 1.5 deciliter savanyú káposztalevet érdemes fogyasztani.

Fertőzéses sárgaság esetén 2-3 napon át reggel délben és este 1-1 csésze fogyasztása, majd 1.5 deciliter savanyú káposztalevet érdemes meginni.

Menstruáció szabályozására a ciklus második felétől reggel napi egy csészével.

Vértisztítás esetén reggel és este 3-4 napon át egy csészével kortyolgassunk el.

Kűlsőleg is használhatjuk

  • bőrgyulladásnál
  • ekcémánál
  • rovarcsípésnél
  • sebgyógyításra, kizárólag nem vérző sebeknél

Körömvirág kenőcs elkészítése

A kenőcs javítja a bőr vérellátását, gyorsítja a bőr regenerálódását, csökkenti a fájdalmat és gyulladáscsökkentő.

Lassú tűzön felmelegítünk 50 dkg disznózsírt, majd kettő marék szárított kamillavirágot, szárat, levelet beleteszünk. Felhabzást követően levesszük a tűzről. Lefedve is egy éjszaka alatt kihűl. Következő napon felmelegítjük, Átpasszírozzuk a növényi részeket, a nyert kenőcsöt hűtőben tároljuk.

Ellenjavallat

Allergiát okozhat ezért kenőcsnél esetén érdemes bőrpróbát tartani, a teából pedig egy teáskanálnyit fogyasztani, várni pár órát. Amennyiben a bőr bepirosodik, a tea tünetet okoz, ne használjunk semmilyen körömvirág tartalmú készítményeket.

Amennyiben nincs lehetőségünk körömvirágot szednümk tárolnunk, vagy kenőcsöt készíteni, szakboltokban megvásárolhatóak.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="02179969-6866-4623-af2d-2ebd5516e562" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Tudod mi a fitoterápia? A tesztből sok minden kiderül

Egyre többen hisznek a gyógynövények hatásaiban, viszont vannak félrevezető információ is. Csodaszernek tekintik, vagy sarlatánságnak hiszik. Ti tudjátok mi a fitoterápia? Kik foglalkozhatnak hivatalosan gyógynövényekkel? A kvíz segít benne. Tesztelj, hogy ne tévesszenek meg!

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="9b612c1e-a0a1-4838-be43-3053e5b45717" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, vagy a témához kapcsolódó bejegyzést írunk, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

Szükséges méregteleníteni a szervezetünket? Igen, vagy nem?

Az internet világa a tisztítókúrákról,  fiatalító, méregtelenítő módszerekről szóló cikkek tömkelegével van tele. Valljuk, hogy akár a természetgyógyászatnak és az orvostudománynak ki kellene egymást egészítenie és érdemes lenne a nyilvánosság előtt párbeszédet folytatniuk. Mi csak egyet tehetünk, mindkét oldal általános véleményét mutatjuk be. Tanácsokkal, módszerekkel.

Böjti szokások egyes vallásokban

Napjainkban a buddhista szerzeteseknek meghatározott napokon kell böjtölniük, és a déli ebédet követő reggelig nem étkeznek.

A hinduknál a böjt igazodik a vallási ünnepekhez és a hold ciklusához. A legtöbb nagyon szigorú étkezési előírásokkal van tele, viszont ajánlott és nem kötelező, de a szent tehenek fogyasztását teljes mértékben tiltja.

A keresztény egyház a hívek számára a böjti időszakot az első századoktól szabályozta rövidebb-hosszabb ideig, bizonyos időszakokra, napokra a szigorú étkezésekkel kapcsolatos szabályok betartását. A negyven napos böjt általánossá a 4. században vált, majd a megszorítások századokon át tartottak, késő délutántól másnap reggelig a hívek nem fogyaszthattak semmit. A böjti napokon, tartózkodniuk kellett a hűs, tejtermékek, tojás fogyasztásától is. Népszerű volt a cibereleves, ami korpából, vagy aszalt gyümölcsből állt. A korpán megerjesztett, majd leszűrt savanykás lébe belefőzték a kukoricát, kölest, vagy hajdinakását. Kenyeret, halat, növényi eredetű ételeket ettek.

Már nincsenek ilyen rideg szabályok, a katolikus egyház enyhítette azokat, már csak nagypéntekre és hamvazószerdára vonatkoznak. 16-60 év közöttieknek engedi a napi háromszori étkezést, azzal a kitétellel, hogy csak egyszer lakhatnak jól. Ezeken a napokon és több nagyböjti napon tartózkodni kell a húsfogyasztásától. 

A muszlimok követői a kilencedik hónapnál a Ramadán alatt 30 napon át kötelesek böjtölni. Abban az időszakban napfelkeltétől napnyugtáig nem ehetnek, csupán éjszaka vehetnek magukhoz folyadékot, táplálékot a dohányzás is tilos számukra.

Méregtelenítsünk, vagy sem?

A természetgyógyászok szerint

Méregtelenítésnek definiálható az emberi szervezet megtisztítása a szervezet számára káros gondolatoktól, káros anyagoktól, szennyeződésektől.  A tisztítókúrát évente kétszer - tavasszal és ősszel - javasolják, és felhívják a figyelmet az ellenjavallatokra.

Az emberi szervezet számára a mérgező anyagok közül különbséget tesz a szerves és szervetlen között. Előbbibe sorolja a baktériumokat, gomba - és kígyómérgeket. Utóbbiba a pld az ólmot, ciánkálit, ólmot helyezi, külön kategóriába a műanyagokat.  Káros lebontási folyamatnak tartja az erjedést és a rothadást. Erjedés során a gyümölcsök nem megfelelő feldolgozása során metil-propil végtermékek keletkeznek, a fehérjék nem megfelelően bomlanak le mérgező végtermékek jönnek létre. Egyéb károsító hatásúak a környezeti ártalmak, élelmiszer adalékok, gyógyszerek, életvezetési hibák. Természetesen a felsoroltak közt vannak olyan tényezők, amiken nem tudunk változtatni, de az élelmiszerek, mozgás tekintetében a döntés a mi kezünkben van.

A természetgyógyászok a testi méregtelenítést a bőrön, bélrendszeren, májon, veséken, tüdőkön végzett méregtelenítő eljárásokat nevezik.  A böjtkúrák során az emésztőrendszerre gyakorolnak hatást, ebben az időszakban a nagymértékű folyadékbevitelre kell törekedni, a táplálkozás megváltoztatásával könnyítünk az anyagcserén és kúraszerűen, azaz meghatározott ideig végezzük. A szakirodalmakat böngészve szinte felsorolhatatlan az egész szervezetre gyakorolt pozitív hatást ecsetelik. A teljesség igénye nélkül kiegyensúlyozottabb lesz a szervezet működése, az anyagcsere folyamatok aktiválódnak, ami kedvezően hat az érfalakra és a vércukorszintre. A salaktalanítás révén a káros anyagok kiürülnek, ezáltal az emésztésünk is javulhat. A bőr megújul, nő az aktivitás is.  

A lelkiismeretes, nem ámító - elnézést a közhelyért - sarlatánságtól mentes természetgyógyászok felhívják a figyelmet a negatív következményekre is. Egyéni eltérések vannak, kinél mennyi káros anyag halmozódott fel, a böjt, tisztítókúra esetén általában bőrkiütéseket, fáradtságot, fejfájást, izzadást, a betegségek tüneteinek megjelenését szokták megemlíteni. Még mielőtt valaki „belevágna” a böjtkúrába, tisztítókúrába egészségkárosodással járó kórképek esetén, csak orvosi jóváhagyás és felügyelet mellett javasolt.

Betegségektől függetlenül csak általános állapotfelmérést követően tegye meg. Labor- és vérvizsgálat, testsúlymérés, vizeletvizsgálat, cukorszint mérés nélkül semmiképpen ne, és nem győzzük hangsúlyozni, kérje ki szakemberek véleményét.

Mire érdemes figyelni?

Senki se gondolja, hogy hirtelen, egyik napról a másikra érdemes elkezdeni egy tisztítókúrát, a szervezetet fel kell készíteni a változásra, nehogy több kárt okozzunk, mint, amit nyerhetünk vele. A természetgyógyászok felhívják a figyelmet a fokozatosság elvére. A kúra elkezdése előtt, ne drasztikusan változtassunk az étrendünkön, hanem fokozatosan csökkentsük a terhelést. Tehetjük a bevitt táplálék mennyiségével, és az összetevők változtatásával. Nem két tányér pörköltet ebédeljünk, elégedjünk meg eggyel, és a köreteket helyettesítsük zöldségekkel, gyümölcsökel. Elsőként érdemesebb a rövidebb böjtökkel és a kevésbé drasztikussal kezdeni.

Egy kis ízelítő

Buchinger - féle böjt

A kontinensünkön a legismertebb és legnépszerűbb böjtkúraként tartják számon. A böjt 6-28 napig tart és két részből áll. A táplálék mértéke és összetétele miatt az emésztőrendszer kevésbé terhelt, a kiválasztás nő,  a szervezet tápanyagraktárai mobilizálódnak.

Az elő böjt 3 napig tart. Az első napon 850 kcal nyers zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, a második napon 150 kc-al kevesebb a bevitel, az utolsó napon 1 kg  gyümölcsöt kell enni. Emellett napi 2-3 liter legyen a folyadékfogyasztás. Az elő böjt része a béltisztítás. Ezt követően a főböjt idején reggelire 2.5 dl paradicsom, vagy zellerlé, vagy burgonya fogyasztható. Délben 2.5 dl főtt meleg szűrt zöldségié, napi 2-3 liter méregtelenítő tea. A kalória bevitelt a böjt idejére folyamatosan növelni kell az alapanyagok mennyiségével egyetemben.

Gyümölcskúra

Még mielőtt nekifogna valaki, a kúra előtt érdemes a mindennapi étkezésbe beiktatni a gyümölcsök fogyasztását. Például egy hétig kevesebbet egyenek a megszokott táplálékból, és mellette fogyasszanak gyümölcsöket.

Viszonylag rövid ideig, 1-2 napig csak gyümölcs szerepel az étrendbe, egész évben megvásárolható, vagy szezonális gyümölcsök fogyasztása ajánlott.

Teljes értékű táplálkozás

A főbb alapanyagok tejtermékekből, gabonából, zöldségekből, tojásból áll. Kevésbé nevezhető drasztikus étrendnek, hiszen hetente egy-két alkalommal hal és hús is kerülhet a tányérra. Az élelmiszerek legalább fele álljon vegyszermentes, nyers zöldségekből, gyümölcsökből. Kerülni kell a tartósító-, adalék és állományjavító alapanyagokat. Az étrend vitaminokat, ásványi anyagokat bőven tartalmaz, és kevésbé egysíkú.

Természetesen a felvázolt „kúrák” szerves része legyen az életkort, fizikai állapotot is figyelembe vevő napi rendszerességgel végzett testmozgás.

Áldott állapotban lévő kismamáknak, cukorbetegeknek, keringési betegségekben, szív- és érrendszeri betegeknek, veseelégtelenségben szenvedőknek semmiképpen nem ajánlott a tisztítókúra. Aki mindezek ellenére ragaszkodna a módszerekhez, feltétlenül kérje ki az orvos szakvéleményét

Hogyan vélekedik az orvosok többsége?

Az egészséges életmód - így a vegyes, változatos táplálkozást, kielégítő mozgásformát - és mennyiséget tartják elsődleges szempontnak. A legfőbb méregtelenítő szervek, így a máj és a vese - meglátásuk szerint - elvégzi a szervezet megfelelő méregtelenítését. Többek között a felsoroltak miatt teljesen fölöslegesnek gondolják a szervezet méregtelenítését, tisztítókúrákat, és a „csodaszereknek” minősített tabletták szedését.

A nagy népszerűségnek örvendő vizelet és hashajtó kúrákat, beöntéseket kimondottan veszélyesnek minősítik. Sokak véleménye szerint a szervezet ásványi anyag és elektrolit hatása megbillenhet, nem is beszélve az ásványi anyag veszteségről. A nagymértékben csökkentett, vagy megvont táplálék és folyadék veszteség miatt figyelmeztetnek a kiszáradás veszélyére, többek között a bélrendszer egyensúlyának felborulására. A tisztító kúrák helyett az egészséges étrend összeállítására, a dohányzás, nagymértékű alkoholfogyasztás mellőzésére hívják fel a figyelmet. Kerülni kell a nem orvos által felírt gyógyszerek szedését. Többségük nem zárkózik el a hasznos  és méregtelenítő gyógynövények használatától, amit kiegészítőként javasolnak, pld. máriatövist, zsurlót, csalánt, gyermekláncfűt. Mire hat a máriatövis? Miért érdemes fogyasztani? Az alábbi linkeken megtudhatjátok: https://gasztrokertben.reblog.hu/igy-lehet-megmenteni-a-majaz-az-ev-gyogynovenyevel

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b6aaee68-61dd-4015-92c4-e87c942f89ee" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, vagy a témához kapcsolódó bejegyzést írunk, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

A menták jótékony hatásai, emésztésre, megfázásra is

Aromája és íze nagyon kevés növényhez hasonlítható. Gyógy-és fűszernövényként a népszerűbbek közé sorolható. Szívós, könnyen szaporítható menták közül bemutatunk hármat, amiket a népi gyógyászat is ajánl, többek között emésztésre, megfázásos megbetegedéskre érdemes kipróbálni.

menta

Honnan származik a menta?

A mitológia szerint Hádész - akit az alvilág isteneként tartottak számon -, szerelembe esett Minthe nevű nimfával, a frigyet Hádész felesége, Perszephoné  nem hagyta annyiban, bosszút állt és a „szeretőt” növénnyé változtatta.

Az eredeti nemzettség előfordulási helye egész Eurázsia, beleértve Japánt és Izlandot is. Továbbá őshonosak Afrika északi, keleti és déli részein, Észak-Amerika legnagyobb részein, Dél-Amerikát is meghódította. Európában, így Magyarországon nem honos, aki szeretne Mentát, kivéve a fürtöst, termesztenie kell, de megéri, az egészség megőrzésére is hat,  bizonyos betegségek ellen is hatásos.

Az ajakosvirágúak rendjébe és az árvacsalán családjába tartozó nemzettség. Lágyszárúak, négylevelűek a száraik, lilás árnyalatú virágaik összetett füzért alkotnak.

A menta több mint 150 féle fajjal büszkélkedhet, viszont 1696-ban Michanban, Anglia közelségében egy mezőn figyeltek fel a fodormentára, abban az évben egy brit tudós választotta szét a fajtákat.  A növények közötti kereszteződések gyakoriak, melynek következtében újabb mentafélék jelennek meg.

Borsmenta

menta

A zöldmenta és a fodormenta kereszteződéséből jött létre, jelentőségére már az ókorban is felfigyeltek. Az asszírokon, babilóniaiakon kívül Néró császár görög származású orvosa gyomorpanaszokat gyógyított. Akár 90 centiméterre is ágaskodhat, levelei élénk zöldek. Viszonylag hosszú ideig júliustól-szeptemberig hozza fehér, halványlila virágait, azt megelőzően évente kétszer lehet szedni a drogot adó leveleit. Az egyik leggyakrabban használt és ismert fajta, rendkívül erőteljes aromájú és illatú, ezért az édesipar előszeretettel használja likőrök, szörpök, cukrok, bonbonok, csokoládék ízesítésére. Nagyon gyorsan terjed, rendkívül szívós évelő, a közepesen kötött, laza mélyrétegű talajokat kedveli. Tavasszal és ősszel tőosztással és dugványozással a szaporítása sem okozhat gondot.

Mikor használjuk?

Emésztőrendszeri problémákra ajánlott a fogyasztása, serkenti az étvágyat, emésztés javító hatása közismert, csökkenti a puffadás érzetet. Hidegen fogyasztva csillapítja az émelygést és a hányingert, mivel olyan emésztőenzimeket aktivál, ami csillapítja a hányingert. Mindamellett baktériumölő tulajdonsága miatt légúti megbetegedéseknél gargalizáljunk a teájával. A szájban elszaporodó baktériumok is felelősek lehetnek az ínygyulladásért, fogszuvasodásért. A borsmenta a baktériumok szaporodását gátolja, ezért teával, vagy borsmentát tartalmazó fogkrémeket, szájvizet érdemes beiktatnunk. Lazító hatása miatt a migrénre is hat, és lazítja az izmokat.

menta

Gargarizálásra erős forrázatot készítsünk, emésztőrendszeri problémák esetén, étkezés után, megfázásra, torokgyulladásra napi 3-4 csészével fogyasszuk. Ha az érfalunkat akarjuk erősíteni, kúraszerűen hat héten át napi két csésze ajánlott.

Hatóanyagai

Flavonoidok, triptének, illóolajok közül a mentol és menton a legfontosabbak. Levele polifenolokat tartalmaz.

Ellenjavallat

Érzékeny bőrűeknek használat előtt bőrpróbát kell végezni, mert a bőrt irritálhatja. Vérbőséget okozhat, ezért várandós anyák is mellőzzék a borsmenta fogyasztását.

Fodormenta

menta

A borsmentához hasonlóan kiváló gyógy- és fűszernövényt köményes, vagy kerti mentának is nevezik, utóbbi talán célzás arra, hogy mértéktelen terjedésre képes. Aki meg akarja akadályozni, az elburjánzását, érdemes egy nagyobb edénybe helyeznie. Levelei élénk zöldek. Hazánkban nedves réteken, vízpartokon fellelhető, a tűző napon is megél, de leginkább a félárnyékos helyeket szereti.

Húsokat, mártásokat fűszerezhetjük a mentával, régebben a tejet a növénnyel tartósították. Az illó olaja, valamivel gyengébb a borsmentánál. Étvágygerjesztő hatással bír, az epeműködést segíti, oldja a görcsöket, a borsmentánál is erősebb köhögéscsillapító és nyugtató hatású. Hasonlóképpen fogyasszuk a teát, mint a borsmentáét.

Hatóanyagtartalma

Illóolajának meghatározó alkotóeleme a karvon.

Fürtös menta

Az Eurázsiában őshonos mentafajta hosszúkás levelei kékes színűek. lándzsás, lilás virágait a nyár közepén magas illóolajtartalma miatt is hasznos gyűjteni. A bors- és a fodormentával ellentétben vadon is nő.

Étvágyjavításra, étkezés előtt 15 perccel, ha az emésztésünket szeretnénk kiegyensúlyozottabbá tenni, étkezés után negyedórával igyunk egy-egy csészényit. Megfázás, köhögés, légúti gyulladás napi 3 csészével a nap bármely szakaszában, ugyancsak ennyit húgyúti fertőzéseknél. Gyomorgörcsre alkalmanként, a panasz észlelésekor.

Hatóayaga

Flavonoidokat, illóolajában mentol és a karvan is megtalálható.

Hogyan készül a tea?

menta

2.5 dl vízet felforralunk egy csapott evőkanálnyi drogot beleteszünk -ami körülbelül 3 gramnyi, majd 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Amennyiben többet szeretnél tudni a gyógyteák elkészítéséről az alábbi cikkünket ajánljuk: https://gasztrokertben.reblog.hu/hogyan-keszitsunk-gyogyteakat

Íme a teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="768d959b-c1af-4d10-8a19-02efe9a0e64a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

12 éven aluli gyermeknél, mindenképpen kérjük ki az orvos véleményét.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

A cékla ezért legyen a mindennapok része

A céklát mindenképpen érdemes kipróbálni, rengeteg jótékony hatása miatt. Közismerten a fogyókúrázóknak partnere lehet, vérszegénységben is segít, könnyű termeszteni. Mikor érdemes „élni vele”? Milyen az egészségmegóvó hatása? Hogyan kell gondozni? A kérdésekre az alábbiakban  a válasz.

A cékla története

A Földközi-tenger környékén rengeteg gyógynövény, gyümölcs, zöldség őshonos, a cékla ősalakja is arról a területről származtatható. Indiában és Elő- Ázsiában a vad alak fordul elő. Évezredek óta ismert az emberiség számára, a legrégebbi régészeti lelet ie. előttről származtatható. Mint a későbbiekből kiderül, magas tápértéke, és viszonylag könnyű előállítása miatt a babilóniaiak és a föníciaiak is termesztették. A legendák szerint Afrodité a céklának köszönhette szépségét. A középkori kolostorok területein termelt cékla levét, beteg, legyengült embereknek adták.  A krónikák szerint Európa északi területeire a rómaiak juttatták el, mivel gyógyító hatása közismert volt. A kereszténnyé vált germán birodalomban Nagy Károly kötelezte a termesztését. Hazánkban a 17. században lett ismert Lippai János Posoni kert című trilógiájának II. kötetében különbséget tesz a cékla fehér és vörös változata között. A XVIII. század második felében, Kibédi Mátyus István főorvos Diatetica című könyvében írt a cékla könnyű hozzáférhetőségéről, tápértékére, és az emésztésre gyakorolt hatására is tett célzást.

A répafélék közül talán a legismertebb és leggyakrabban használt a cukorrépa, az állatok etetésére a takarmányrépa, és a vörös színű cékla.

A libatopfélék családjába tartozik. céklarépának is nevezik, vörösrépaként is ismert növény hazánkban megmagyarázhatatlan okokból kissé lenézett, pedig bizonyítottan számottevő hatása miatt mindenkinek érdemes lenne fogyasztani. De mielőtt erre kitérünk, és valaki kedvet kapna, hogy a konyhakertjébe legyen pár kilónyi céklája leírjuk, mit kell tennie.

Könnyen termeszthető

Kezdő hobbikertészeket is bátorítunk, hiszen különös szakértelmet és napi gondozást sem igényel, kivételt képez, ha szélsőségesek a talajviszonyok, homokos, szikes, köves talajokat nem kedveli. Márciustól-augusztusig szabadföldbe vethető, ha szakaszosan tesszük szinte egész évben lesz a csemegéből. A csírázást megkönnyíthetjük, ha a magot vetés előtt vízbe, tejbe, vagy gyógynövényes ázalékba egy éjszakán át beáztatjuk. Az előkészített földbe egy kapával barázdát húzunk - azaz húzunk egy 3-3 centiméter mélységű sort-, majd a szemeket egymástól körülbelül 5 centiméterre elvetjük, ezután gereblyével a földet ráhúzzuk. Említettük, hogy különös gondozást nem igényel, akik nem a talajtakarásos módszert alkalmazzák, tartsák gyommentesen a területét, és a nedves földet is meghálálja. Ha növekedéskor túl sűrűnek találjuk, minden második, harmadig palántát kivehetünk a földből, és újabb területre ültethetjük. Kisebb méretbe is felszedhetjük, de akkor azonnal fel kell használni, mivel kevésbé tárolható, mint a kisebb példányok. Fehér és sárga céklák is ismertek, nálunk a vöröses-lilás félökölnyi gumó (gyökér) felhasználása a leggyakoribb, de a levelei is fogyaszthatóak.

A céklának évszázadok óta töretlen a népszerűsége, tápanyagtartalma miatt nemcsak ételek alkotóelemeként, hanem gyógyító hatása miatt is. Az indiai orvoslás az egyik leghatékonyabb vérképzőnek véli máj - és epeproblémák esetén is ajánlja, a görögök a fog - és a fejfájás ellenszerének gondolták.

Mit tartalmaz?

C vitaminban gazdag, ami segíti a vas felszívódását, ezen kívül A,- D,- B 6 vitaminban is bővelkedik.

Cholin a gyomor és a belek kiegyensúlyozott működésében segít, hat az emésztésre, serkenti a nyirokmirigyek működését, tisztító hatással bír a májra, húgyhólyagra és a vesére.

Kalciumtartalma sok, kevés Nátriumot tartalmaz, minden életkori szakaszban, de főként érdemes évente egy alkalommal céklakúrát tartani, ami megakadályozhatja a gyűjtőerek falainak megkeményedését.

Káliumtartalma is magas, ami az izmok regenerációjához fontos és az állóképességet növeli.

Vastartalma miatt vérszaporító növények egyikeként jelenik meg a köztudatban, azonban nem magasabb, de a céklából az emberi szervezet jól tudja hasznosítani.

A felsorolt nyomelemeken és vitaminikon kívül tartalmaz biotint, cinket, jódot, folsavat, kobaltot, krómot, magnéziumot, nikkelt, szilíciumot.

Fizikai igénybevétel esetén

A nitrátok a vérereket tágítják, ezáltal nő a véráramlás, így a sejtekhez több oxigén jut el.

Fogyókúrázóknak

Zsíroldó tulajdonságai miatt napi kétszeri céklaié fogyasztása kiegészítő lehet a zsírpárnák leolvasztásában.

Menstruációs zavarokra

Napi egy-két pohár céklaé segíthet a menstrációs zavarok esetén, abban az esetben ha azt a gyógyszerek mellékhatásai, vagy szinteikus hormonok okoznak.

Tumor ellen

Az  erőteljes antioxidánst a vér vörös festékanyaga a bétacianin kutatása nagy nemzetközi érdeklődést is kiváltott. Dr Ferencz Sándor 1961-ben állatkísérletekben megfigyelte a tumorellenes hatását. A kemoterápián átesett betegek vérképe jelentősen romlik. Humánkísérletekben tapasztalták, hogy néhány hetet követően a céklalevet fogyasztóknál javulást tapasztaltak. Leginkább emlő,- bélrendszeri,- hererák, tüdőrák elleni harcban bizonyult hatásosnak.

A máj működését javítja

A céklában lévő fitokemáliák pld a methionin élénkítik a májsejteket, így segíti a máj méregtelenítését, és csökkenti a zsírmáj kialakulásának veszélyét is. Ebben az esetben sárgarépával érdemes kombinálni a céklalevet.

Várandós anyák

A magzat egészséges fejlődése miatt a céklában lévő folsav nagyon fontos, az agy és az idegrendszer fejlődését segíti, valószínűsíthető, hogy a nyitott gerinc kialakulásának megelőzésben is fontos a szerepe.

Vérkeringést serkentő

Az agyi vérkeringést is serkenti, az idegrendszer kiegyensúlyozott működésére is hat.

Hogyan fogyasszuk?

A legjobb párosítás a cékla sárgarépával, de ha van valakinek egy fölösleges almája, még zamatosabbá teheti a frissítő és nem utolsósorban felettébb egészséges italt.

Céklaital

Hozzávalók

  • Cékla
  • Sárgarépa
  • Alma
  • Citrom

Arányokat nem írtunk talán annyit hozzátennénk, hogy a répából és a céklából ugyanannyi mennyiség legyen az almából kevesebb. A zöldségeket és a gyümölcsöt megpucoljuk, utóbbit kicsumázzuk, Mindegyiket érdemes apró darabokra vágni, de legjobb ha reszeljük, ezután gyümölcscentrifugába tesszük. A cékla eléggé kemény, ezért centrifugálásnál vigyázzunk, ne pörgessük túl a gépet. Egy kilógramnyi céklából 3 dl levet kapunk, citrommal ízesíthetjük.

Salátának

Itt a kreativitásra vagyunk bízva, legjobb ha a céklát nyersen fogyasszuk és bármely zöldséggel, gyümölccsel jól kombinálható. Bátran tehetünk hozzá sajtokat, felvágottakat.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="20094d73-6f02-4bba-a19f-b37437055a62" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Legyen kövirózsád, díszít és gyógyít!

A természetben hegyes, omlós sziklákon találkozhatunk a kövirózsákkal, amelyek a sziklakertek egyik ékességeként egyszerűen gondozható és szaporítható. Nemcsak a kertünket díszítheti, hiszen a népi gyógyászat fel is használja. Bemutatjuk a tartását milyen esetekben, és hogyan alkalmazhatjuk, akár fülgyulladásra is.

Javában tombol a nyár, aki megteheti a forróságban a strandokat, vagy az élő vizeket választja frissülésként. A víz szerelmesei közül sokaknak óvatosabbnak kell lenniük, mert bizony a víz belekerülhet a fülünkbe, ami a kellemes kikapcsolódás közepette bosszúságot jelenthet. Akik jártak már ebbe a nem éppen kellemes "cipőben", és visszaemlékeznek a gyakran kapott tanácsokra: "Fél lábon ugrálj, és óvatosan rázd meg a fejed, miközben alatta a területet enyhén ütögeted, így a víz távozhat". Sokaknak használt az atyai, anyai jó tanács, de előfordult, hogy a víz nem távozott, és a fülünk egy idő után fájni kezdett a gyulladás következtében.

Az alternatív villámhárító

Ma már egy-két falusi háztetőkön pompáznak csak a kövirózsák, talán a tulajdonosok, még a mai napig hisznek e növényről elterjedt legendára, hogy a kövirózsák megvédik a házat a villámcsapásoktól, Zeusszal és Thorral a villámlás két istenével hozták összefüggésbe. A falusi emberek nemcsak a hiedelmek miatt telepítettek a parasztházak tetejére, feltehetően racionális okokból. A pozsgásak tűzállóak, így a villám okozta tűz terjedését gátolhatják, ráadásul díszítette a ház tetejét, gondozást szinte egyáltalán nem igényelt.

A kőtöröfű virágúak rendjébe és a varjúhájfélélék családjába tartozó nemzettség, házi vagy fali kövirózsának is nevezik, fülfűnek is, ami utal a fülbetegségek elleni hatásaira. Származási helye Kis-Ázsia, eredetileg a magas hegységekben a kövek között megbújva éltek.  Magyarországon a Villányi-hegységben él a két őshonos faja, mindkettő védett. A házi kövirózsa a népi gyógyászatban is felhasználható.

Tyúkanyótól a csibéig

A Sempervivum tectorum egy pozsgás növény, a nagyon találó angol hens and chickens elnevezésből kapta a nevét, ami kotlót és csibét jelent. Azaz az anya növényből a kotlóból, tőrózsákból a kisebb növények a csibék sarjadnak. Csillag alakúak a virágaik, a leveleik lapos rózsa alakzatúak, színük változatosak a sötétzöldtől egészen bíborvörösek is lehetnek. Levélcsúcsai kihegyezettek, vagy molyhosak. Rózsaszín, pirosas virágai júniustól, júliustól nyílnak. Szárazságtű és fénykedvelő növény, a folyamatos napot is eltűri, de félárnyékban is fejlődik. Mindamellett, hogy a szó nemes értelmében igénytelen, de a jó vízelvezetésű talajokról feltétlenül gondoskodnunk kell, mert a pangó vízben könnyen kipusztulhat, ezért érdemes kavicsos homokos talajba ültetni.

Sekély gyökérzete miatt akár cserépbe is ültethető, kert híján, akár balkonokba az erkélyek dísze is lehet. Viszonylag könnyen terjed, gyönyörű látványt nyújtanak, az egymás mellett „szőnyegszerűen” elhelyezkedő kövirózsák.

Szaporítása

Egész évben a a szabadban hagyható, egy igazi túlélő, ráadásul nem kell minden évben megvásárolnunk, mert a kezdő kertészek által is könnyen szaporítható. Egy kisebb méretű, akár étkezés céljára is használt teáskanállal az egyik sarj alá nyúlunk sekélyen a talajba, a sikeres szaporítás miatt figyeljünk, hogy ne sértsük meg a gyökereket, miután kiemeltük a sarjnövényt az anyanövénnyel összekötő indát késsel elvágjuk. Pár napig árnyékos, hűvös helyre tesszük, hogy a vágási sebek begyógyuljanak. Ezután vízáteresztő földbe ütetjük.

Mire használjuk?

Általában a friss növényből kell kipréselni a levét és különféle betegségeknél, elváltozásoknál használni. A leveleiben lévő cseranyagok, flavonoidok, C-vitamin tartalma miatt a kozmetikaipari termékek gyakori összetevője.

Fülfájásra

A korábbi írásos emlékek szerint Kárpátalján és Szeged melletti településeken is a kövirózsa cseppjét csepegtették a fülbe. Európán kívül más kontinenseken sem volt ismeretlen. Évszázadokkal ezelőtt az észak-amerikai cseroki indiánok is előszeretettel használták. Enyhébb fülfájáskor érdemes kipróbálni.

Bőrön lévő elváltozásokra

Baktériumölő tulajdonsága miatt vágott sebeket, enyhébben megégett felületeket érdemes bekenni a kövirózsa nedvéből. Napégéskor a préselt levet össze kell keverni olivaolajjal, egy-két csepp levendula olajjal és tökéletes a napégés utáni bőrre.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="2110d2c2-45bf-4670-9aab-ecae5b634e57" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

A jótékony tökmagolaj

A tökmagolaj vitaminban és különféle ásványi anyagokban gazdag. Gyulladáscsökkentő és a dülmirigy megnagyobbodásában szenvedőknek kimondottan ajánlott, többek között a szépségipar is használja.

Évezredek óta használt

A kabakosak családjába tartozó növényt a mexikói indiántörzsek évezredekkel ezelőtt termesztették, az észak-amerikai indiánok a magját vizelethajtásra is fogyasztották. A krónikák szerint az európaiak Kolumbusz Kristófnak mondhatnak köszönetet, ő hozta be a kontinensre, majd a szó pozitív értelmében vírússzerűen terjedt. Pár évtized alatt egész Közép- és - Dél- Európában ismertté vált. Egy 1697es írás foglalkozik legelőször a kinyerhető sötétzöld, viszkózus olajjal és ecseteli kulináris ég egészségügyi hatásait is.

Hazánkban a tök termesztésével a XIX. században kezdtek el foglalkozni, elsősorban étkezési célból, de az állatoknak takarmányként is adták. Emellett felfedezték, hogy a tökmagolajat sajtolni is lehet, és sokrétűen felhasználni. Először a repcével együtt termesztették, majd az évek, évtizedek elteltével egyre nagyobb területeket szabadítottak fel. Az említett sokrétű felhasználása miatt egyre inkább terjedt az Alföldön és az Őrségben egyre több parasztember, falusi cseléd termelte. Az „úrinépek” asztalára ritkán került, sőt lenézték, akik fogyasztották, pedig rendkívül tápláló. Nem hiába szolgált a Don kanyarban hadtápként, keményítőtartalma vetekszik a burgonyával, így azzal helyettesítették.

A háborúban az elviselhetetlen hidegben nagy segítséget jelentett, hiszen ha a dér megcsípi a keményítő cukorrá alakul át. Mindezek ellenére az ötvenes években a földekről teljesen eltűnt, majd a 70-es években az olajtököt kezdték el termeszteni.

Miért is hasznos?

Kiemelkedik A- és E vitamintartalmával,  szelénben és cinkben is gazdag. Fehérjét 40 százalékban tartalmaz, a magja 50 százalékban olajat. Nagyobb mennyiségű linolsav, olajsav, plamitrinsav, szterainsav, olajsav van benne. A tökmagolajban lévő szterint a prosztatára kifejtett hatása miatt szokták kiemelni.

Tökmagolaj

A hidegsajtolás során nyert olaj rendkívül nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat és nem veszt a fentebb említett hatóanyagtartalmából. Európában, leginkább Ausztriában, Horvátországban, Erdélyben, Szlovéniában, Romániában közkedvelt.  Stájerország az egyik fellegvára.

Hazánkban a héj nélküli olajtök termesztéssel a 30-as években olajnyerés céljából kezdtek el foglalkozni, a II. vh-ban fontos zsírforrás volt, majd a már említett mezőgazdasági szerkezetváltás miatt egy ideig csak a kiskertekben volt jelen. A 70-es években a gyógyszergyártás céljaira kezdtek el megfelelő minőségű tökmagolajat termelni.

Hazánkban újra kezd feléledni csipkerózsika álmából a tökmagolaj előállítása. A háztáji termelésben maradt meg, leginkább Vas - és Zala megyében, az Őrségben próbálják felvirágoztatni, természetesen az ország más részein is vannak sajtolók, de lehetne jóval több. Miért nincs?

A miértre nem itt születik meg a válasz, de nagyon szigorú előírásoknak kell megfelelni, amíg az olaj az üvegbe kerül. Idő és munkaigényes tevékenység, a magot meg kell tisztítani az esetleges szennyeződésektől, mosni, szárítani szükséges. Nem is beszélve az olaj előállításáról. Talán ez is magyarázhatja nem éppen alacsony árát.

Élettani hatásai miatt is egyre közkedveltebb a sötétzöld olaj

Jó indulatú prosztatagyulladás megnagyobbodás ellen

Számos kutatás próbálja a dülmirigy megnagyobbodásának okait kutatni. Egy elmélet szerint az időskorban felborul a hormonális egyensúly, ami miatt a prosztata megnagyobbodik. Tudományos okfejtésbe nem szeretnénk bonyolódni, de a tökmagolaj egyik szterinje gátol egy enzimet, így többek között a hormon mennyiségét is csökkenti. Az olajban levő szelén pedig gyulladáscsökkentő hatással jár. A gyakoribb éjszakai vizelés számát is csökkentheti, mert a tökmag a hólyagizmokra is jótékonyan hat.

A szépségért

Antioxidánsban gazdag, ezért a szépségipar is előszeretettel használja. A bőrre kenve hidratáló hatással bír és véd a kiszáradástól. Hajra kenve a korpásodást csökkentheti, és javítja a fejbőr vérellátását.

Szív- és érrendszer védelmében

A benne lévő szterinek csökkenthetik a koleszterin felszívódását és növeli a kiválasztódását, ezáltal a szervezetben lévő koleszterinszint is alacsonyabb lehet.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="4941c76a-5727-4094-ad61-e9df3ec53e96" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Hogyan készítsünk gyógyteákat?

Egyre többen fogyasztanak gyógyteákat az egészségség megtartása, a betegségek megelőzése vagy kialakulása esetén.  Nem mindegy milyen alapanyagot használunk, hogyan és milyen eszközökkel készítjük el. Megmutatjuk, hogyan érdemes.

Érdemes körültekintőnek lenni

A gyógyteák fogyasztása reneszánszát éli, a nagyobb áruházláncok, boltok polcain egyre többféle gyógynövény csalogatja az egészséges életmód híveit. Mindezt a gyártó és a kereskedelem pontosan tudja, a profit növelése miatt rengeteg félét dobnak a piacra. Amennyiben nem csak élvezeti cikként vásároljuk, hanem a hatása is fontos számunkra, alaposan tanulmányozzuk a termék csomagolását, hiszen a gyártók közül sokan - tisztelet a kivételeknek - a nagyobb haszon elérése érdekében jóval, kevesebb mennyiséget, vagy nem kiváló minőségűt állítanak elő. Amennyiben ténylegesen a gyógyhatása miatt döntünk a tea mellett, "a „gyógyszerkönyvi minőségű” jelzés szerepeljen a csomagon, ami garantálja, hogy tényleg tartalmazza a szükséges hatóanyag mennyiséget. Általában az ára miatt sokan visszakoznak, de gondoljunk bele, mennyivel járunk jobban, ha a bizonytalan származási helyű hatástalan teát fogyasztjuk, ezért is érdemes körültekintőnek lenni.

A gyógytea elkészítésére figyeljünk oda, régebben a legtöbben belelógattuk a filtert a forró vízbe, pár perc elteltével a csészénk kiürült, az íze, illata finom lehetett, de nem gyakorolt hatást a szervezetünkre.

Bemutatjuk a gyógyteák elkészítési módjait

Hideg áztatás

Ebben az esetben több időt kell rászánnunk a tea elkészítésére, de megéri, hiszen így érjük el a megfelelő eredményt.

Vannak olyan növények, amelyekből csak hideg vizes áztatással oldódnak ki a megfelelő anyagok. Így készülnek a nagy nyáktartalmú növények is. Pár gyógynövénynek, például a csipkebogyónak 60 Celsius fok felett a C vitamintartalma lebomlik, ezért válasszuk az áztatást. Nem kell mást tennünk csak pár órán át - ha biztosak akarunk lenni - fél napon át vízben áztatjuk a szárított, apróra vágott, őrölt növényi részeket. A jobb kioldódás miatt pár alkalommal megrázzuk, majd szűrést követően fogyasztjuk.

Forrázat

Leggyakrabban használt elkészítési mód, sokan a gyógynövényteák alapjának is nevezik. Hőre bomló hatóanyagot, illóolajat tartalmazó növényt forrázunk, ami lehet a magja, szára, virága, levele, hajtása, termése. Mindegyik esetében apró darabokra aprítsuk, vagy őröljük.

A folyadékot - legtöbb esetben felforrázzuk -, majd a növény alkotóelemeire öntjük, fedő alatt 10-20 percig a vízben hagyjuk, attól függően, milyen keménységű a növényi rész, szűrés után kész is.

Főzet

A gyógynövények gyökereit, keményebb terméseit főzni szükséges, így a benne lévő szükséges hatóanyagokat ki tudjuk vonni. Nem szabad forrnia a víznek, fedőt nélkülözve kis lángon 5-30 percig főzzük, szűrés után langyosan kortyolgatva fogyasztjuk.

Miben készítsük?

A fém edényt sokan nem ajánlják a gyógyteák készítéséhez, csak olyanokat ne használjunk, amikből kioldódnak a fémionok, reakciókba képnek más anyagokkal, így módosíthatják a növény szerkezetét. Például az alumínium eszközöket kerüljük. Legjobb az épp zománcú, vagy porcelánedény, a szűréshez válasszunk műanyagból készültet.

Mennyiség

Mindig csészét említenek, ami körülbelül 2.5 dl - 3 dl mennyiséget jelent, ehhez az adaghoz 3 g-ot szoktak általában javasolni, ami egy csapott evőkanálnyi gyógynövény. Előfordul idő hiányában, a napi adag elkészítése - bár legjobb a frisset meginni -, ebben az esetben egy púpozott evőkanálnyi növényt tegyünk egy liternyi folyadékhoz.

Bármikor ihatjuk?

A tisztítás céljából elkészített gyógyteákat éhgyomorra igyuk, vizelethajtókat napközbe. Aki nyugható, vagy hashajtó céllal issza lefekvés előtt tegye.

Szabad e a gyógyteákat ízesíteni?

Legjobb, ha nem tesszük, a legtöbb növény kellemes, harmonikus íz világú, vannak persze a közízléstől eltérő kesernyés ízűek is. Élvezeti célból használhatunk mézet, citromot,  ilyenkor arra figyeljünk, hogy az értékes enzimek miatt negyven fok alatt legyen a tea hőmérséklete.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="df5e5f39-069b-4960-8dea-d5b16738fda0" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Tudod mire is jók a fűszerek? Teszteld a tudásodat!

A fűszernövények a népi gyógyászat részei, jótékony hatásai miatt nemcsak az ételek ízesítései miatt népszerűek. Készítettünk egy 10 kérdésből álló tesztet. Három válaszlehetőségből kettő helytelen, egy helyes választ kell bejelölni, ami az adott növényre leginkább jellemző.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="e26818a0-914c-4ece-aa53-d2cc8db8d8e7" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket, fűszernövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

az Orvosi Aloe Vera hatásai, gondozása

Az Aloe Vera szobanövényként az otthonunk ékessége is lehet és egyre többen használják a növényt különféle betegségek kezelésére. Leírtuk, hogyan gondozzuk és milyen esetben alkalmazzuk.

Aloe vera

Egy kis Aloe történelem

Az Aloe veráról írásos emlékeket i. e. XV. sz. táján agyagtáblákon fedeztek fel. A széleskörű és sokoldalú felhasználása miatt - talán kissé túlzottan -, de csodanövénynek is aposztrofálták, Egyiptomban például az örök élet megtestesítőjének tekintették. Gyógyászati felhasználása a Közel-Keleten természetes volt, de elsősorban a különféle sebek gyógyítására előszeretettel használták. Nagy Sándor emellett a háborúban szolgáló katonákat Aloe Verával táplálta.  A föníciaiak, rómaiak konzervált orvosságnak tekintették. A legendák szerint Kleopátrának egy rabszolga készített aloe tartalmú készítményt, ami hozzájárult a fáraó egészséges bőréhez és szemének.  Bercsényi István gróf egy levélben köszönte meg gyóntatójának a tőle kapott Aloe Verát, amivel a lábszárfekélyét gyógyította meg. Végtelenségig lehetne sorolni a feltételezések szerint Afrikában felfedezett növény krónikáit. 

Botanikája

A növénytani kutatók szerint megközelítőleg 300 fajta ismert, ezek közül 5 rendelkezik kimutathatóan gyógyító hatással.Egy Miller nevű botanikusról lett elnevezve, aki Barbados szigetén bukkant a növényre, Linné adta neki az Aloe vera nevet,így született meg az Aloe Barbadensis Miller elnevezés.

A száraz éghajlatot kedveli, őshazája Afrika, valamint Madagaszkár, Maskarenhas, Socotra-szigetek, és Dél-Arábia. A gyógyhatása és a szervezetre gyakorolt hatása miatt jelenleg termesztik az Egyesült Államokban, Dél-Amerikában és a Földközi tenger mellékén.

A liliomfélék családjába tartozó egyszikű növénynek a rövid száron körkörösen elhelyezkedő levelei kard alakúak, nem tagoltak. Egy kifejlett növényből átlagosan 15 fejlődik, élükön néhol tüskék találhatóak, ezért is sokan gondolják kaktusznak az Aloe Verát. Az egy méter magasságot is maghaladó kifejlett növény a szobánk ékessége is lehet, sárga, narancssárga színű virágzatuk messziről felismerhetőek.

Mindent, amit a gondozásáról, neveléséről érdemes tudni

A legtöbb kertészetben megtalálható, de a vásárlás előtt érdemes mérlegelnünk miért is van rá szükségünk. Amennyiben a későbbiekben leírt gyógyhatása miatt szerezzük be, 5 évnél idősebbet válasszunk, aminek a levelei már tartalmazzák az értékes gél hatóanyagait.

Általában - mint a legtöbb növényt - kisméretű műanyagcserépben árulják, ezért a hazaérkezést követően mindenképpen át kell ültetni. A jelentős súlyú és terebélyes levelei miatt az eredetinél valamivel nagyobb, de nehéz kaspóba, agyagedénybe tegyük. Az egészséges fejlődése miatt érdemes jó minőségű földbe ültetni, amit később meghálál. Ültetésnél ügyeljünk arra, hogy a levelek ne érintkezzenek a földel, így a rothadását is elkerülhetjük.

Mediterrán növény így elsősorban meleg kedvelő, viszont ne tegyük ki a tűző nap hatásainak, mert a levelei akkor barnulni kezdenek, leginkább a félárnyékos helyet kedveli.

A gondozása kezdő hobbikertésznek sem okozhat gondot, tápanyagigénye alacsony, vizet is csak akkor igényel, ha a földje teljesen kiszáradt. Forró időben hetente egyszer, télen havonta egy-két alkalommal bőven elég vízzel ellátni.

A három éves Aloe elkezdi hozni a sarjakat, ha a méretük körülbelül 10 centiméter hosszúak és három-négy levelesek szaporításra alkalmasak. Az egész növényt óvatosan ki kell emelni a cserépből. A kis sarjakat lehetőleg gyökerestől kell megszabadítani az anyanövénytől, ha ez nem sikerül, éles késsel le kell vágni, pár napig levegőn érdemes tartani, amíg a növényen keletkező seb be nem hegged, majd homokos, kaktuszföldes cserépbe kell elültetni.

Miért használjuk?

Aloe vera

A VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben a gyógynövény - illóolaj- tinkúra cikkelyek között kettő drogféleségről ír az aloe száraz kivonatot és a barbadosit említi

Hatóanyagai a mono-  és poliszacharidok, aminosavak A géljében megtalálhatóa aminosavak és enzimek. Ezen kívül tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat.

Tulajdonságai

  • antioxidáns
  • bőrelváltozások, bőrbetegségek gyógyulási folyamatait gyorsítja
  • csíra- és gombaölő
  • emésztést serkentő
  • erősíti az immunrendszert

Mire használhatjuk?

Gyógyászati célokra a pozsgás, húsos, sötétzöld egészséges leveleinek belső részében lévő sűrű kocsonyás zselészerű anyagot használják. A kozmetikaiparban és a gyógyászati termékek között számos formában előfordul. Aloe vera tartalmú, krémeket, fogkrémeket, szájvizeket lehet kapni, ebben az esetben  a minél magasabb aloét tartalmazó termékeket vásároljuk. Ha biztosak akarunk lenni a származási helyről, érdemes a fent leírt módon egy-két növényt nevelnünk. A vastagabb leveleket éles késsel levágjuk, hosszasan bemetsszük, majd kanállal kivesszük a zselét, amit külsőleg a lentebb leírt elváltozásokkor alkalmazzuk.A benne lévő erős hashajtó hatású sárga nedvet eltávolítjuk, és csak a színtiszta gélt használjuk fel. Aki szeretne otthon készítményt készteni az alább linken elérhető cikkünket ajánljuk:https://gasztrokertben.reblog.hu/gyogynovenyek-a-borapolasban

Külsőleg

  • akné
  • bőrgomba
  • bőrpír
  • csípések
  • ekcéma
  • égési sebek
  • ízületi- és reumatikus fájdalmak
  • fekélyek
  • herpesz
  • horzsolások
  • gyulladt pattanások
  • körömágy-gyulladás
  • műtéti hegek
  • lábgombásodás
  • napégés
  • zúzódások
  • vágott sebek

A felsorolt elváltozásoknál a beteg felületet naponta több alkalommal  kenjük be a zselével, ügyeljünk arra, hogy mindig friss legyen, mert könnyen oxidálódik, ezáltal hatóanyagtartalma csökken.

Belsőleg

  • anyagcsere normalizálására
  • ásványi és vitamintartalma miatt táplálékiegészítőnek
  • emésztés serkentésére
  • sejt regenerálásra
  • vércukorszint kezelésére

Szakboltokban is beszerezhető, betegségek fennállása esetén érdemes szakemberrel is konzultálni, aki a kívánt mennyiséget beállítja.

Ellenjavallatok

Külsőleg nem ismert, de belsőleg várandósak, szoptató anyák, aranyérben, húgyhólyag gyulladásban szenvedők ne alkalmazzák.

Íme a teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="c99902ad-9724-4ee7-b252-3501ddcf1376" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

Ezért fogyassz Gyömbért a betegségek ellen

Trópusi növényként, hazánkban elsősorban üvegházakban termesztik. Zöldségeseknél, boltokban egész évben beszerezhető a gyömbér gyökere. Porként, olajként, teát fogyasztva is számottevő hatása ismert. Megmutatjuk milyen esetekben és hogyan alkalmazzuk, az édeskés illatú karakteres ízű növényt.

Gyömbér történelem

A történetírók szerint már Kr. előtt több századdal fűszer - és gyógynövényként is használták. Dél- Kelet Ázsiában, Indiában és Kínában 3000 éve termesztik a trópusi növényt. Népszerűségét bizonyítja, hogy az első Kínai fűszerkönyvben is szerepel. A kínai orvosi könyvbe is bekerült, de érdekes módon mindkét esetben csak a szárítottat említették meg. Jóval később Kr. után 500 évvel írnak a növényről.

A tibetiek elsősorban, az élet megújítójának tartják és tartották a mai napig nagy becsben és elsősorban a sejtmegújító hatása miatt használják. Jelenleg is számottevő elixíreket, illóolajokat készítenek a gyömbérből.

Az indiai gasztronómia egyik alapfűszere, emellett az ételek tartósítására is használták. Istentől való félelmük miatt a vallásos ünnepek alkalmával étkezés előtt fogyasztották, mert az édeskés lehelettel nem sértették meg az isteneiket.

A XII-XII. század fordulóján készült Pray kódexben összesen 27 gyógynövényt említ, köztük a gyömbért is.

Egy kis botanika

Az egyszikű évelő növény a gyömbérfélék családjába tartozik, alsóleveleik hosszúnyelűek, tagoltak és szárnyaltak, három levélből állnak a felsők, virágai 8-15 mm hosszúak. A népi gyógyászat és a gasztronómia az ujjasan elágazó 8-15 centiméter hosszú, átlagosan 2 centiméter vastag gyökerét használja.

A trópusi Ázsia esőerdőiben őshonos. elsősorban a nedves réteket kedveli, Ázsián kívül Észak- Amerikában, Európában is elterjedt.

Milyen anyagokat tartalmaz?

Karakteres, sajátos kissé kesernyés, csípős ízét a gyömbér gyökértörzse adja, ízét a gingerol tartalma, aromáját az illóolaja adja. Hatóanyagtartalma közvetlenül a héj alatt a legmagasabb.

A-, B-, E-, C-, vitaminokban gazdag, többek között cinket, foszfort, kalciumot, káliumot, vasat tartalmaz.

Mennyit ehetünk belőle?

A kutatások szerint felnőttek naponta maximum 4 grammnyi mennyiséget fogyaszthatnak a gyömbérgyökérből. Gyermekek 2 év alatt semmilyen formában nem kaphatnak, várandósok, és két év feletti gyermekek maximum 1 grammnyit ehetnek.

Elsősorban fűszernövény, de a népi gyógyászat számos betegség kialakulásánál használja

Miben segít?

Emésztőrendszerre gyakorolt hatása

A gyomor- és bélrendszerre jótékony hatással bír, a hasi görcsöket hatékonyan oldja, és szélhajtó tulajdonságai miatt a puffadást jelentősen csökkenti. Enyhe emésztési zavarok esetén, ami puffadással, gyomorrontással, enyhe hányingerrel jár érdemes a gyömbért kipróbálni. Elsősorban étvágynövelő, és emésztést serkentő hatása miatt közkedvelt a növény.

Gyulladáscsökkentő hatása

A benne lévő cseranyagok miatt gyömbérteával, vagy gyömbért tartalmazó szájöblítővel érdemes gargalizálni száj, vagy garatgyulladás esetén. Gyulladáscsökkentő hatása miatt az enyhe megfázással járó tüneteket: köhögés, orrfolyás csökkenti.

Koncentrációt növelő

A központi idegrendszerre nem gyakorol hatást, ezért e tekintetben mellékhatásai nem ismertek. Állandó koncentrációt igénylő munkavégzőknek ajánlott, mert a koncentrációt elősegíti.

Potencianövelő

A nem megfelelő vérkeringés impotenciát okozhat, mert a sérült erek vérrel nem tudnak megtelni, a gyömbér a keringést jelentős mértékben serkenti, mindezt a gingerol nevű vegyület okozza.

Hogyan, és milyen formában alkalmazhatjuk?

Tea

Emésztési problémáknál, megfázáskor forraljunk fel fél liter vizet, tegyünk bele körülbelül 2 dkg reszelt gyömbért, negyed óra múlva szűrjük és langyosan fogyasszuk.

Külsőleg alkalmazva olajok

Az említett gyulladáscsökkentő hatása miatt ízületi gyulladásra, kisebb zúzódáskor 10 ml semleges olajba tegyünk a gyömbérolajból pár cseppet és kenjük be e kezelt bőrfelületet.

Aromaterápiában

Meghűlésnél, fejfájásnál 4 csepp gyömbérolajat, keverjünk össze 1 csepp fahéjolajjal, párologtatva használjuk.

Inhalálva pár csepp olajat zsebkendőre csepegtetve, csökkenti a megfázással járó tüneteket.

Mire figyeljünk?

Az Amerikai Élelmiszer-ellenőrzési Hivatal az FDA az általánosan biztonságos növények közé sorolja, de a fogyasztásánál oda kell figyelni az elfogyasztható mennyiségre és az esetleges mellékhatásokra. Bizonyos betegségek esetén érdemes elővigyázatosnak lenni, az alábbiak esetén érdemes más gyógy-, vagy fűszernövényt kipróbálni.

Óvatosan a fogyasztásával

Epekő fennállásakor nem érdemes kockáztatni, mert a gyömbér fokozza az epe termelését és az összehúzódások számát így nagy mennyiségben alkalmazva bejuthat az epe csatornába.

Cukorbetegségnél

Keményítő és cukortartalma miatt fogyasztása előtt mindenképp konzultálni kell az orvossal.

A véralvadást gátolja, ezért, aki vérhígítót szed, kerülje a gyömbér fogyasztását.

Íme a teszt

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="3ebd06f2-d992-4bf8-a5e1-f8b94d018520" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket, fűászernövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

1 Tovább

Gyógynövény kvíz. Melyik a kakukktojás?​​​​​​​

Az alábbi kvízjátékunkban 20 különálló képen egy-egy betegséget neveztünk meg. A képek alatt három feltüntetett gyógy- és fűszernövények közül egy a kakukktojás, ami a helyes válasz. Az a növény nem alkalmas az adott betegség kezelésére, megelőzésére a másik kettővel szemben. Nem biztos, hogy a képeken látható gyógynövény a helyes megoldás.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="cdf5cede-e1c4-4f77-a72b-9b17d63821f6" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

A propolisz a természet csodája, az emberi szervezetet gyógyítja

A vészharangok még nem konganak, de egyre több elkeseredett méhész panaszkodik a méhek jelentős mértékű pusztulásáról. A jelenség összetett, a kiszámíthatatlan időjárás, klímaváltozás, növényvédőszerek, lelkes, de kezdő méhészek számának növekedése - végtelenségig sorolhatnánk az okokat - a méhek számának erőteljes csökkenése miatt. Viszont most ez a méhek által gyűjtött, az emberi szervezet egészségének megőrzése és a betegségek kialakulásának megakadályozásában szerepet játszó propoliszról írtunk.

propolisz egészség

Bízunk benne, miután a cikket elolvastátok, talán sokan elgondolkodnak, ha csak egy picit is odafigyelnénk a természetre sokat tehetnénk, még nem késő.

Miért védjük meg a méheket?

A méhcsípés okozta allergiás megbetegedésekről a rovarcsípésekről töménytelen mennyiségű írás jelenik meg. Némelyik, szinte az ember ellenségének kikiáltva a házi méhet. Pedig szorgos munkával pótolhatatlan „termékeket” állít elő. A méz, méhpempő sokak által ismert, pedig a propolisz az egyik legjobb baktériumölő.

A méhek számára augusztus-október környékén befejezettnek tekinthető a virágmézgyűjtés, sokan azt hihetnék, ezzel következhet számukra a jól megérdemelt téli pihenő. Hihetetlen előrelátással készülnek fel a zord hidegre, mint mikor a vidéki ember elkezdi a téliesítést. A méhek az ősz vége felé a környezetükben lévő általában fiatalabb fák rügyeiből kigyűjtik a gyantát. Egyes dolgozó méhek - elsősorban a legjobb propolisz forrásból a fekete nyárból -, de a jegenyéből, fenyőből, gesztenyéből is előszeretettel gyűjtik be rárepülve az enyvszerű bevonatot, ami adja a ragacsos, édeskés barnás színű propolisz hatóanyagát.

propolisz egészség

Szinte felfoghatatlan, hogy a méhek mennyire elővigyázatosak, és intelligensek. A bevonattal a kaptár, emberi szemmel szinte alig látható repedéseit bevonják propolisszal, a nagyobbakat gyantával. Mivel, ahogy látni fogjátok értékes alapanyag, ezért sok méhész mesterséges módon repedéseket hoz létre, hogy gyantát nyerhessen. Kaptáronként nagyon keveset lehet begyűjteni, hiszen a tapasztáson kívül másra is felhasználják.

A propolisz előállítói

A gyűjtést általában melegebb időben végzik a dolgozók, a kaptárban uralkodó magas hőmérséklet miatt a kórokozók elszaporodnak, a fertőzés kivédésre a kaptáron vékony bevonatot hoznak létre. Szinte steril környezetet kell biztosítaniuk, mielőtt a királynő lerakná a petéit. Az „idegen” rovarok tetemeit is fertőtlenítik, bebalzsamozzák, hogy a bomlásból felszabaduló anyagok ne tegyenek kárt. A propolisz úgy keletkezik, hogy a kinyert gyantát a méhek az emésztőfolyadékkal összekeverik, ami tartalmaz egy enzimet, ami képes a gyantából kioldani a gyógyhatású alkotóelemeket, így lesz a propolisz.  A leírtakból lehet következtetni a propolisz antibakteriális hatásáról, amit már az 1950-től kutatják, legelkötelezettebben a dán Kari Lun Augaard, aki 160 ezer emberen végzett kutatásokat. Biztos lehetett az eredményességben, hiszen a propoliszban több mint száz hatóanyag van.

Miért hasznos a propolisz?

Minőségétől függően körülbelül 55 százalékban növényi alapú gyanta, nedv van benne, tartalmaz viaszt, 10 százaléknyi illóolajat,4 százaléknyi virág pollent. Legaktívabb hatóanyagai a flavonoidok, flavonok, szerves savak, és az illóolaj. B1-, B2-, B6, és E vitamint tartalmaz. Ezen kívül szilíciumot, magnéziumot, rezet, molibdént, arzént, ónt, alumíniumot, vanádiumot, volfrámt, vasat, aranyt, irídiumot, kalciumon, kadanyt, kobaltot, piranyt , cinket, mangánt.

Az imént említett dán úriember vizsgálati eredményei a propolisz számottevő jótékony hatásait mutatta ki.

Miben segít?

propolisz egészség

Allergia kezelésében

A virágporok, pollenek allergiás reakciót válthatnak ki a szervezetben, ezért a méz fogyasztásával, méhpempővel, vagy a propolisszal is óvatosan, kellő elővigyázatossággal kell bánni. Érdemes bőrpróba elvégzése, a bőrre 1 centiméter átmérőjű területre kenjünk propolisz kenőcsből, vagy tinktúrából, naponta háromszor, ha a bőr nem pirosodik ki, alkalmazhatjuk, allergia ellen is. Az allergiát kiváltó pollen megjelenése előtt érdemes propoliszt fogyasztani, mert gyulladáscsökkentő hatása képes a tüneteket jelentősen csökkenteni.

Antibakteriális hatása

A propoliszban levő flavonoidok, flavonok erősítik az immunrendszert. A káros mikroorganizmusokat, baktériumokat is elpusztítja.

Gyulladáscsökkentő

Külsőleg és belsőleg egyaránt kifejti gyulladáscsökkentő hatását ami elsősorban annak köszönhető, hogy a sejtosztódást sebességét, a sejtek anyagcseréjét jelentősen növeli.

Antibakteriális, hatása miatt hatékony a sebek kezelésére, fertőtlenítésére, fekélyek gyógyítására. Sérüléseknél, égési felületek gyógyítására.

Idős embereknél

A propoliszban levő hatóanyagok, vitaminok, ásványi anyagok jelentősen roborálják a szervezetet, szakemberrel egyeztetve kúraszerűen lehet fogyasztani.

Felhasználási területei

propolisz egészség

Anyagcsrezavarokban

Magas vérnyomás kezelésében, keringési zavaroknál.

Bőrbetegségekben

Gyulladt sebeknél, bőrkeményedésnél, szemölcsnél, hegekre.

Fül-,orr-, torok gégebetegségek gyógyítására

Megfázásnál, garat, gégegyulladásoknál.

Légutak kezelésére

Köhögés csillapítására, hörgőgyulladásra.

Emésztőrendszernél

Száj higiénia elősegítése, fogíny gyulladás kezelésére, foghúzás utáni sebek kezelésére, gyomorfekély kezelésére, epehólyag gyulladásra.

Alhasi szerveknél

Gyulladt vese, húgyhólyag esetén, prosztata megbetegedésekor.

A propolisz tartalmú készítmények cseppek, tinktúra, balzsam, krém, kenőcs bioboltokban, Herbáriákban kaphatók. Olyan terméket érdemes vásárolni, ami legalább 70 százalékban tartalmaz propoliszt.

Íme a teszt

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="c35bbfa9-4407-4c94-b7db-17c464375c4a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Ismered a májvédő Máriatövist? 10 kérdésből kiderül.

A Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya az év gyógynövényének is választotta a Máriatövist. Az orvostudomány is elismeri, a fitoterápia egyik leggyakrabban ajánlott növénye.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="9a93acff-dd3d-4bbe-a16e-d8e6d8bf4744" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

A fokhagyma az egyik legjobb természetes antibiotikum!

A felmérések szerint hazánk antibiotikum fogyasztásban is nagyhatalom. Óriási mennyiségben, nagyon sok betegségnél felírják számunkra.  Természetesen sok esetben nélkülözhetetlen, de vannak olyan antibiotikum tartalmú természetes szerek, amelyek megelőzésnél, kiegészítő kezelésnél jótékony hatásúak. Megmutatjuk miért, milyen betegségeknél segíthet, és hogyan lehet tinktúrát készíteni a fokhagymából.

természetes antibiotikum fokhagyma

Fokhagyma botanika

A gyógy- és fűszernövényként is reneszánszát élő fokhagyma az amarilliszfélék családjába tartozik, sokan a jellegzetes illata miatt büdöshagymának, vagy foghagymának is nevezik.  Legközelebbi rokonai a medvehagyma, metélőhagyma, mogyoróhagyma, póréhagyma, vöröshagyma. A gasztronómiában is jeleskedő növény 30-100 centiméter magasságra nő meg. Nyél nélküli levelei tengelyen nőnek, szélességük körülbelül 1 centiméter és elkeskenyedő.

Hungarikum

Leginkább népszerű a makói hungarikum, de az ország jelentős részében termesztik, kiskertekben sem okoz kellő odafigyeléssel és egyenletes vízellátással a termesztése. Tavasszal és ősszel a középső gerezd kivételével 20 centiméter sor, és 10 centiméter sortávolságra érdemes duggatni. Amikor a növény levele és a szára elszárad, a földön elfekszik, felszedjük a földről óvatosan, hogy a gumók ne károsodjanak, letisztítjuk, majd száraz helyen kamrában, padláson füzérekbe vagy koszorúkba fonva tárolhatjuk.

Több ezer éve gyógyítanak a fokhagymával

Nemcsak a felhasználási területe széleskörű, hanem végtelen számú mondák, mítoszok is  születtek róla. 1872-ben egy  Ebbers nevű német származású egyiptológus a sírkamrákban több leletet talált a gyógyhatásairól, felhasználásáról, de a germán hőslegenda is megemlíti a póréhagymát és a fokhagymát.

A természetes antibiotikus hatással bíró növényeket különféle formában egyre inkább használják. Érdemes lenne belegondolni nagyszüleink hányszor meséltek a gyógyító hatásairól, az immunrendszerre gyakorolt kedvező hatásairól. Akkor nem foglalkoztak az erős, egyeseknek kellemetlen szagával, amit egy allicin nevű anyag okoz, ami az épp hagymában szinte teljesen szagtalan. De kit érdekel a szaga, mikor Louis Pasteur 1850-ben felismerte, erőteljes antibakteriális hatását, például a tífusz kórokozójának szaporodását is gátolta. A fokhagymalevét penicillin hiányában a sebesültek sebeinek kezelésére az I. és a II. világháborúban is előszeretettel használták.

A,-.B1,-B2, vitamin, a friss fokhagymában C-vitamin jelentős, mennyiségben találhatóak, ásványi anyagok közül foszforban, jódban, kalciumban, káliumban, kovasavban gazdag, nyomelemei közül: cink, mangán, szelén tartalma említésre méltó.

Milyen esetekben fogyasszuk?

természetes antibiotikum fokhagyma

Egészséges bőrért, hajért

Fitinsava átalakulhat inozittá, ami egy növekedést serkentő anyag, a haj egészséges növekedését serkenti, bőrünket karban tartja.

Emésztőrendszerre gyakorolt hatása

A hiedelmek szerint a nyers fokhagymát nem érdemes összeaprítva sem fogyasztani, mert maró hatása miatt káros az emésztőrendszerre. Ennek az állításnak pont az ellenkezője az igaz. Mint természetes antibiotikum részt vesz a természetes bélflóra felépítésében, a káros mikroorganizmusokat legyengíti, ezért is hatékony bélgörcsök, puffadás, hasmenés esetében, bélfertőzések kórokozói ellen is felveszi a harcot. A gyakori fokhagyma fogyasztás elősegíti a tápanyagok lebontását, gyorsítja az epetermelést és kiválasztást.

Köhögésre

Fogyasztását követően a légcsövek görcsét oldja, a baktériumokat megsemmisíti. Magas kovasav tartalma krónikus időskori köhögés kiegészítő kezelésre is javasolt. Tuberkolózis, tüdőgyulladás esetén is használták.

Szív és érrenszeri megbetegedésekre

A népgyógyászat, régi füveskönyvek kiemelik az artéria meszesedés elleni használatának fontosságát. ami hatással van a trombózis kialakulásának megakadályozására, és a vérnyomás szabályozásában is szerepet játszik. Emellett az ereket rugalmasan tartja.

Külsőleg

Elmeszesedésre

Említettük az erekre gyakorolt hatását, nem csak belsőleg használható. A fohagymát tisztítást követően apróra vágjuk, beleszórjuk egy tiszta üvegbe, ráöntünk annyi almaecetet, hogy épp ellepje. Egy-két napig hűvös helyen tároljuk. Ezt követően az oldattal bekenjük a nyaki ereket, ütőereket, csigolyákat, a gerinc melletti területet, majd száradás után lemossuk a területet.

Sebek kezelésére, rovarcsípésre

Összetörünk 10 gerezd fokhagymát, hozzáöntünk 10 szeres mennyiségű 40 százalékos alkoholt. Hígítás nélkül használhatjuk, hűvös, sötét helyen hónapokig eláll.

Belső használatra

Megelőzésre

Nem győzzük hangsúlyozni a gyógynövényeket, természetes hatású készítményeket, ne csak a betegség bekövetkeztekor, hanem az egészség megőrzése érdekében, akkor is vegyük igénybe, mielőtt megbetegednénk. Ennek tipikus példája a fokhagyma.

2-3 gerezdet, naponta három-négy alkalomra elosztunk, és reszelve, vagy apróra összevágva fogyasztunk, ezáltal erősítjük az immunrendszerünket.

Tinktúra készítése, és használata

természetes antibiotikum fokhagyma

40 dkg fokhagymát megtisztítunk, fokhagymanyomóval összetörünk, majd tiszta, tömény szesszel leöntjük, két hétig hűvös, sötét helyre helyezzük, majd pamutvásznon átszűrjük, újra két héten át az előbb említett módon tároljuk.

Reggel délben este fogyasszuk, és a mennyiséget folyamatosan emeljük, majd csökkentjük. Minden bevételnél egy cseppel növeljük az adagot, majd egy hét alatt elérjük a 20 cseppet. Utána egy-egy cseppel kevesebbet fogyasztunk, amíg el nem érjük az öt cseppet, majd a 20-at, amit 5-re csökkentünk,  majd újra 20-ra emelünk. Erre azért van szükség, hogy a szervezetünket ne terheljük meg. Aki az egyszerűbb változatot kedveli, napi háromszor 5 cseppet igyon meg kúraszerűen háromszor három héten át.

Íme a teszt

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a38fd28a-a984-4106-b268-d7caf0928331" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Gyógynövények szembetegségekre

Az öt érzékszervünk közül sokaknak egyik legféltettebb kincse az egészséges szem. Naponta több órán keresztül intenzíven használjuk, a mindennapokban és a munkába nélkülözhetetlen. A látás csökkenése, a szemünk megbetegedése a legtöbb tevékenységünkben korlátol. Nemcsak a betegségek esetén kellene jobban odafigyelni, hanem minden tőlünk telhetőt megtenni az egészségért. Bemutatunk két gyógynövényt, ami megelőzésre a betegségek kezdeti szakaszában alkalmazhatóak.

Szemvidítőfű

A görög mitológiában a vidámság, kellem, szépség megtestesítője, egy igazi grácia. Az orvosi szemvidítófűnek, népies elnevezése vigasztalófű, szemfű a vajvirágfélék családjába tartozó szembetegségekre is használatos jellegzetes külsejű növény. Egynyári, általában 10-30 centiméter magas, fehér, vagy apró lila virágzatuk van. Széles körben megtalálható erdőkben, réteken, nyirkos dombvidékeken fejlődik. Júliusban, augusztusban gyűjtik a szár feletti virágokat, amelyből általában tinktúrát, drogot állítanak elő.

Többek között gyulladáscsökkentő glikozidokat, összehúzó hatású tanninokat tartalmaz. A név kötelez alapon elsősorban szembetegségek, szembántalmak esetén alkalmazott gyógynövény.

Milyen szembetegségekre alkalmazzák?

A szemárpáról akkor beszélünk, mikor a szemhéjszél egyik mirigyeinek bakteriális fertőződése révén egy gyulladásos tályog jön étre. Bárkinél előfordulhat a cukorbetegeknél gyakoribb. A szem bepirosodik a szemhéj piros duzzadt, a látás homályossá válik.

A könnyezésnek végtelen oka lehet, érdekes módon a száradt szemnél is előfordulhat, kiválthatja allergia, időseknél gyakran előfordul és különféle betegségek kísérőjelensége is lehet.

A kötőhártya gyulladásról a diólevél ismertetésekor részletesebben írunk.

A szemfáradtságot akár korunk betegségének is nevezhetjük, kiváltó oka lehet gyakori és folyamatos számítógép használat, az olvasás, a nem megfelelő megvilágítás. A szem kivörösödhet, könnyezhet, és folyamatos égető érzést érzünk.

Mi tegyünk?

Borogatásra egy csapott evőkanál száraz növényt leforrázunk 2 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, műanyagszűrűvel szűrjük, és langyosan a felsorolt betegségek esetén borogatjuk a szemünket.

Bizonyos könnycseppek tartalmaznak szemvidítőfüvet.

Diófalevél

A diófa áldásos hatása a népgyógyászok körében elismert és kevesen tudják, szinte minden része a kérgétől az éretlen, vagy érett termésén minden része felhasználható. Megszámlálhatatlan betegségre alkalmazzák a levelét is.

A jelenleg is folyó kutatások szerint, tartalmaz csersavat, azaz tannint, ellegitanint, flavonoidokat,  kempferolt, kvercetint több mint 3 százalékban tartalmaz.

Milyen szembetegségekre javasolt?

A laza erekkel átszőtt hártya béleli a szemhéjak belső felszínét, a szemfehérjét borítja. Kevés családban nem fordult elő a hártya gyulladásos betegsége, amely igen kellemetlen tünetekkel a szem vörösödésével, váladékozással jár.

Kezdődő kötőhártya gyulladásra érdemes alkalmazni, természetesen csakis a súlyosabb tünetek megjelenése előtt, amennyiben nem érzünk javulást, azonnal forduljunk szakemberhez.

Egy lapos mokkáskanálnyi száraz, aprított levelet leforrázunk 0.5 dl vízzel, majd átszűrjük és langyosan tiszta kézzel vagy vattára téve bekenjük a szemhéjat. Nem szabad a szembe belecsepegtetni a bőrön keresztül felszívódva erősíti és tisztítja az ereket.

A szürkehályog jellemzően a kor előrehaladtával alakul ki, homályos látással, látásromlással járó betegség. A pupilla elszíneződik, és nem alakul ki éleslátás a retinán. Mint az összes szembetegségnél kiemelendő, hogy csakis kiegészítő kezelésként alkalmazzuk a diólevélből készített lemosást, hasonló módon készítjük el, mint a kötőhártya gyulladás esetén. Amennyiben többet szeretnél megtudni a dióról az alábbi linken további hasznos információhoz juthatsz: https://gasztrokertben.reblog.hu/tudtad-miert-erdemes-diot-fogyasztani-a-jotekony-hatasai-miatt

Íme a teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="fe0000c8-dd90-4009-b429-5909984eaccc" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Zöldturmixok  receptekkel

Az egészségünk megőrzése érdekében feltétlenül ajánlható bármelyik kedvünkre való zöldséggel, gyümölccsel, fűszerekkel, gyógynövényekkel. Rengeteg írás jelent meg a hatékonysága miatt, de érdemes figyelembe venni, ha valaki király módjára reggelizett a turmixot a fehérje és szénhidrát pótlása miatt egészítse ki zabpehellyel, teljes kiőrlésű kenyérrel, sajttal, felvágottal mert a fokozatosság elve itt is mérvadó, majd, mikor a szervezet hozzászokott bátran önmagában ihatjuk. Hogyan? Miért? Leírtuk.

A korábbi két cikkünkben  - a linkeket lentebb eléritek - bemutattuk a turmixokhoz szükséges zöldségek, gyümölcsök garmadát, beltartalmi értéküket, és, hogy a fogyasztásuk, milyen hatást gyakorol a szervezetünkre. Direkt tettük, hogy lássátok, mennyi vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, egészségesek, könnyen elkészíthetőek, érdemes velük kezdeni a napot. A divatos nevén smoothie egyre népszerűbb és a konyhában, élénk fantáziával rendelkezők több tucat félét könnyedén napindítónak meg tudnak alkotni. A teljesség igénye nélkül: banánból, mandarinból, almából, bazsalikomból, répából igazi vitaminbombát készíthettek, tényleg a kreaítivításra van bízva, mert igazából nem lehet elrontani.

Ezért jó zöldturmixal kezdeni a napot

Érdemes belegondoni. hogy a  felsorolt gyümölcsökben, zöldségekben, fűszerekben, gyógynövényekben, a cikkek itt elolvashatóak: https://gasztrokertben.reblog.hu/gyumolcsoket-a-turmixbahttps://gasztrokertben.reblog.hu/turmixokhoz-ezeket-az-egeszseges-es-vitaminokban-gazdagzoldsegek, mennyi értékes ásványi anyag és vitaminforrás található. Ráadásul pár perc alatt elkészíthető a könnyen emészthető természetes, teljes értékű tápanyag.

Az összetevők nincsenek kitéve hőhatásnak és a zöldségekben lévő klorofil, ami az emésztésünket támogatja, baktérium- és gombaölő hatásán kívül tisztítja a szervezetet.

Miből mennyit?

Az arányok betartására érdemes figyelni. Gyümölcsökből 60, zöldségekből 40 százaléknyi javasolt, pld. 3 dl  gyümölcsbe tegyetek 2 dl aprított zöldségeket, tetszés szerint fűszereket, gyógynövényeket. A felsorolt vadnövényeket, mielőtt valaki kipróbálja – akár turmix formájában – győződjön meg róla valóban ismeri e a növényt, mert nem mindegyik ehető. A közeljövőben tüzetesebben  írunk róluk addig is a, a cikk végén lévő tesztben képeket tettünk fel, ami segíti a növények beazonosítását.

  • cigány paréj (levelei)
  • gyermekláncfű (virágzás előtt a fiatal levelek)
  • fehér libatop (fiatal levelei, és megőrőlt magja)
  • sarkanytúka  (virága, levelei, szára)
  • kövér porcsin (az egész növény)
  • közönséges bojtorján (levelei)
  • mezei katáng (elsősorban a hajtásai)
  • nagy csalán (levelei)
  • szőrös disznóparéj (levelei)
  • tyúkhúr (friss hajtásai)
  • medvehagyma (levelei)

Hogyan készítsük?

Egy nagy teljesítményű botmixerrel összeturmixoljuk a gyümölcsöket, amibe kedvünk szerint tehetünk vizet, vagy kókusztejet, mandulatejet, majd következnek a turmixolt zöldek, gyógynövények, és a fűszerek.

Receptek

Kiindulásképp és kedvcsinálóként állítottuk össze a turmixokat, de ebben is a kreativitás, íz világ határtalan.

Almás zöldturmix

Hozzávalók

  • 3 db lédús alma
  • 1 db banán, ha kisé keményebb az alma
  • sóska, vagy spenót
  • citrom
  • fahéj
  • bazsalikomból egy csipetet

Elkészítése

Az almának eltávolítjuk a magházát, nem érdemes meghámozni az értékes pektin tartalma miatt. Apróra összevágjuk, hozzádaraboljuk a banánt, összeturmixoljuk. Ha túl sűrűnek találjuk, felöntjük vízzel, majd belekerülnek az öszeaprított zöldek, citrom és a fahéj.

Banános zöldturmix

  • 1 db banán
  • kínai kel, vagy bármelyik káposztaféle
  • gyömbér

A banánt összedaraboljuk, turmixoljuk, kevés vizet hozzáadunk, majd apóra vágott káposztát, párolt kínai kelt beleteszünk, újra turmixoljuk és kedvünk szerint fűszerezzük, igazán pikánssá tehetjük egy kevés gyömbérrel.

Nagyon könnyű a turmixokat elkészíteni és a fantázia határtalan. Nem is írunk több receptet, mert teljesen íz világ függő. Van aki ki nem állhatja a spenótot, viszont a káposztát imádja. Önmagában a répa is nagyon egészséges, és pikánsá tehető bármelyik vad - és gyógynövénnyel. Kísérletezzetek, megéri!

Majdnem elfelejtettük, következzen a teszt. Kíváncsiak vagyunk hány ehető vadnövényt ismertek fel az alábbiak közül.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="5c64ca63-6153-4f2d-9471-c31544a30c99" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket,  zöldésgeket,  gyümölcsket  mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

Gyümölcsöket a turmixba!

A turmixok elengedhetetlen alapanyagai finom, tápanyagban, vitaminban ásványi anyagokban bővelkedő gyümölcsök. Melyiket érdemes választani, és miért? Ha velünk tartotok megtudjátok, legközelebb zöldséges, gyümölcsös, gyógynövényes turmixreceptekkel jelentkezünk.

turmix gyümölcsök fűszerek

Gyümölcsök

Alma

turmix gyümölcsök fűszerek

Ki gondolta volna, hogy az almából, több mint 1000 fajtája fellelhető. A hazánkban is méltán népszerű gyümölcsből számos étel elkészíthető,  a kiváló hűsítő fahéjas almalevestől, egészen a süteményig bővíthető a repertoár.

Turmixokba is kiváló, nemcsak az íze, hanem az élettani hatása miatt is érdemes bármilyen formában rendszeresen a mindennapok részévé tenni. Édesebb almát a székrekedésben szenvedők, savanykásabbat a túltápláltabbak, vérszegényebbek, reumatikus betegséggel küzdők.

A héja is értékes antioxidáns forrás, ezért nem érdemes meghámozni. Pektin tartalma a gyümölcsök közül kiemelkedő, ezért jótékony hatással van az emésztésünkre.  Magas C vitamintartalma, ásványi anyagok közül cinkben, foszforban, káliumban, kálciumban, mangánban, magnéziumban gazdag.

Ananász

turmix gyümölcsök fűszerek

Magyarországon a klíma nem teszi lehetővé a széleskörű termesztését, de boltokban egész évben elérhető. A „fitneszguruk” közül  sokan elsősorban fogyasztó hatását emelik ki ennek a tápanyagban gazdag növénynek, mivel a fogyasztását kövezően gyorsan telít, különleges íz világa miatt a turmixot iskarakteressé tehetjük.

Emésztési problémákon, puffadáson segít és hatékony az emésztésre is, bromelin nevű enzimje elősegíti a féhérjék lebontását.

Kiemelkedik C vitamintartalma, ásványi anyagok közül mangánban gazdag.

Banán

turmix gyümölcsök fűszerek

Az ananászhoz hasonlóan szinte biztos, aki ennek a gyümölcsnek a termesztésébe fogna, alaposan fel kellene kötnie minden ruhaneműjét. Viszont szinte bármelyik hipermarketbe egész évben elérhető a rendkívül magas beltartalmi értékkel rendelkező gyümölcs.

Kiváló roboráló szer emlékszünk kórházi látogatások alkalmával banánt mindig vittünk szeretteinknek. Miért is? Magas az energia - és szénhidráttartalma, utóbbi főként keményítő formájában van jelen, ezért a vércukorszintet nem emeli meg gyorsan.

Köznyelvben boldogsághormonnak nevezett szerotonint is emeli, ezért napi egy fogyasztása hangulatjavítóként is ajánlott. Vitaminok közül kiemelkedi a B vitamintartalma, de A,-, C, -E, -K, - C vitaminforrás is. Ásványi anyagai között feltétlenül meg kel említeni, hogy sok benne a kálium, ami hozzájárulhat a magas vérnyomás csökkentésében, viszont krónikus veseelégtelenségben szenvedők ne egyenek banánt. Magnéziumban is gazdag, ami a szívműködésre, izomgörcsök ellen javasolt.

Kivi

turmix gyümölcsök fűszerek

A kissé szőrös, zöldes kivi elsősorban az ünnepekkor kerül az asztalra. Kevesen tudják, hogy az egyik legalacsonyabb energiatartalommal rendelkező gyümölcs, viszont a tápanyagtartalma magas. Antioxidáns hatását C-vitamin mennyisége adja, hozzájárul a szervezetünket érő káros anyagok kivédésére.  Az egészséges bőr érdekében sokan napi 1 kivit ajánlatos enni. Ezen kívül E, K vitaminban sem fukarkodik, ásványi anyagok közül a foszfor, kolin, magnéziumban is említésre méltó.

Körte

turmix gyümölcsök fűszerek

Végre az almán kívül be tudunk mutatni egy olyan gyümölcsöt, ami bármely kiskertben megterem, és ha előretekintőek vagyunk fagyasztva is bespájzolhatunk, bármikor elővehetjük és tehetjük is a turmixunkba. A többi gyümölcstől eltérően nem kiemelkedő a vitamin - és ásványi anyag tartalma, viszont élelmi rostban bővelkedik, fogyasztásával sokat tehetünk az egészségünkért.

Aromaanyagokban gazdag, viszont kevesebb benne a sav, ezért az almánál könnyebben emészthető. Székrekedés ellen, vastagbéldaganatok kialakulásának megelőzésében érdemes, megelőzésként, vagy kiegészítőként fogyasztani. Jó hír, a cukorbetegeknek sem kell az alacsony Glikémiás index miatt nélkülözniük. Az almával ellentétben az érzékeny emésztőrendszerűeknél puffadást okozhat, ezért érdemes meghámozni a gyümölcsöt.

Mandarin

turmix gyümölcsök fűszerek

Kinézete, illata miatt sokan a narancs testvérének nevezik a kis méretű, rendkívül egészséges gyümölcsöt. Sajnos a hazai boltokban szinte csak ünnepekkor fellelhető, pedig kevesen tudják mennyire egészséges. Kicsit kevesebb C-vitamin van benne a narancsnál, viszont béta-karotinban, folsavban, káliumban, magnéziumban gazdagabb.

A Nyugat-Ontariói Egyetem kutatói állatkísérletben kimutatták a citrusféle 2-es típúsú diabétesz és érelmeszesedést ellen is hatékony, a testsúlygyarapodást csökkenti.

A fűszerek nagyon pikánssá tehetik a turmixokat, nem is beszélve jótékony hatásaikról, ezért mindenképpen érdemes beletenni. Természstesen nem az összes általunk kiválasztottat, hanem mindenki saját ízlése szerint. Következő cikkünkben bővebben írunk erről is akkor már turmix receptekkel is fűszerezzük írásunkat.

Fűszerek

turmix gyümölcsök fűszerek

  • Bazsalikom
  • Gyömbér
  • Kardam
  • Koriander
  • Menta

Zöldségeket is érdemes a turmixokba tenni, ebben a cikkben olvashattok: https://gasztrokertben.reblog.hu/turmixokhoz-ezeket-az-egeszseges-es-vitaminokban-gazdagzoldsegek

Íme a teszt:


<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="9879cf14-92b0-40ad-b748-2db906d837c7" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket,  zöldésgeket,  gyümölcsket  mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Turmixokhoz ezeket az egészséges, és vitaminokban gazdag zöldségeket használd!

Ezen a héten a zöldségekből, gyümölcsökből készült roppant egészséges turmixok világába kalauzolunk el benneteket. Ebben a részben bemutatjuk a turmixok legnépszerűbb zöldségeit és egészséges hatásait. Két nap múlva következnek a fűszerek, gyógynövények, rá két napra megtudhatjátok a turmix készítés fortélyait, receptekkel. Addig lesz időtök kiválasztani azokat a hozzávalókat, amiket örömmel fogyasztanátok. Teszt a cikk végén kitölthető.

turmixok zöldségek egészség

Céklalevél

turmixok zöldségek egészség

Nemcsak a termése rendkívül egészséges, a levele is felhasználható, az édeskés íze miatt tumixokba is kiváló. Vétek lenne kidobni, mindamellett, hogy ízletes és tápláló, nagyon sok a szervezet számára hasznosítható vitaminokat, nyomelemeket tartalmaz. A gumóhoz  hasonlóan A,-. B,- C vitaminokban gazdag. Ásványi anyagok közül folsavat, foszfort, káliumot, ként, nátriumot. Érdekes, hogy vastartalma nem kiemelkedő, de a többi növényhez képest a nyomelemeket jobban hasznosítja a szervezetünk. Vérképző, magas folsav tartalma miatt várandósoknak kifejezetten ajánlott.

Káposzta, Kelkáposzta

turmixok zöldségek egészség

Az összes B vitamin megtalálható a két káposztafélében, emellett A-, C-, E-, K vitamin, jód, foszfor, kálium, kalcium, kén, vas is a növényekben.  Egyik tévhit a káposztáról a puffasztó hatása, csak abban az esetben igaz, ha a szervezetben káros baktériumok találhatóak. Sőt, kedvező hatást gyakorol a gyomor és a belek nyálkahártyájára.

Kínai kel

turmixok zöldségek egészség

Nálunk kevésbé ismert, a piacokon sem állnak sorba, hogy megvehessék a Kínai kelt, pedig érdemes lenne gyakrabban az étkezésekbe beiktatni. A fejes salátától eltérően keményebb a levele és az erezete, de pár perces áztatás, vagy párolás után botmixerrel könnyedén turmixolható. A többi káposztaféléhez hasonlítva sok benne a C vitamin, de alacsonyabb kalóriatartalma miatt is értékes, nem is beszélve magas növényi rost, kálium, karotin tartalmáról. Egyáltalán nem puffaszt, az emésztést segíti, és élénkít.

Madársaláta

turmixok zöldségek egészség

A fejes saláta kiszorította a legtöbb háztartásból, pedig a gyöngyöcskeként, galambbegyként is nevezett apró, értékes salátaféle elsőként bújik elő a tavasz kezdetekkor, és a saláták közül a legtöbb C-vitamin birokosa. Cink, kálium, kalcium, magnézium is számottevően van benne, jódtartalma kiemelkedő.

Petrezselyem

turmixok zöldségek egészség

A legtöbb levesben pótolhatatlan a petruska néven is ismert, külsőleg jelentéktelennek tűnő, de annál hasznosabb levélzöld. Nemcsak ételízesítőnek érdemes az ételekbe tenni, hanem érdmes magában rágcsálni, vagy turmixokhoz préselni. Nem elterjedt róla, hogy étvágynövelő, az emésztőrendszer működését serkenti, gyomor- és májbetegségekre is kiegészítő gyógyír.

Sárgarépa

turmixok zöldségek egészség

Kinek mondták a szülei, ha sok sárgarépát eszel fütyülni fogsz? Nekünk igen, de inkább írunk, minthogy Hacki Tamás nemzetközileg elismert művész nyomdokaiba léphessünk. Talán az egyik legismertebb és leggyakrabban használt leves zöldségünk. Finom, karakán ízén túl bel tartalmi értéke is jelentős. foszfor, kálium, kalcium, nátrium is van benne, de elsősorban rostban gazdag. Az egyik legismertebb béta-karotin forrás, amit a szervezetünk szükség szerint A vitaminná alakít. Véd a nap UV káros hatásaitól, és a megakadályozza bőrünk kiszáradását.

Sóska

turmixok zöldségek egészség

Neve hallatán a napközik nosztalgikus emlékeit is felidézheti, gondoljuk páran emlékeztek a sóska-tükörtojás kombóra. De maradjunk a kaptafánál, elsősorban C vitaminban gazdag és vastartalma miatt kiemelkedik a többi zöldségféléktől. Ásványi anyagok közül a foszfort, kálciumot, és oxálsav sóit érdemes megemlíteni.

Spenót

turmixok zöldségek egészség

A közétkeztetés fenegyereke címét is kiérdemelné a talán még a sóskánál is népszerűtlenebb zöldségféle. Pedig fokhagymával spékelve kimondottan ízletes, emellett magas rosttartalma miatt élettani hatása sem csekély. Találunk benne káliumot, kalciumot, magnézimot, vasat, foszfort keveset, A-és C vitamint.

Uborka

turmixok zöldségek egészség

Csemegeuborka, vagy, akár a kígyó is lehet a turmixunk alapanyaga, de salátának, kovászosnak sem utolsó és rengeteg féle saláta készíthető belőle, rántva, pedig elképesztő, kipróbáltuk, a linken megtalálod az általunk elkészített ételt: https://gasztrokertben.reblog.hu/rantott-uborka-kapros-tejfolos-martassal Mindamellett, hogy finom, egészséges is, amit A-, B1-. C-vitamin, továbbá kálium, kalcium, magnézium tartalma bizonyít. Fogyókúrázok körében népszerű magas víztartalma és vízhajtó hatása miatt.  A gyomorra is kedvezően hat, a bőrt üdévé, simává teszi, ezért a kozmetikaipar is előszeretettel használja.

Retek

turmixok zöldségek egészség

A tavasz első hírnőkének is nevezhetjük, hiszen az egyik legkorábban fogyasztható vitaminbomba, ami méltán népszerű. Több fajtái közül, talán a kis piros hónapos retek az egyik legismertebb. Magas C vitamintartalma miatt valaha skorbut ellen is fogyasztották. Emellett jelentős mértékben van a retekben A vitamin, foszfor és kálium is. Cseppfertőzéseknél, megfázásra a népgyógyászat gombaölő és antibakteriális hatása miatt ajánlja, emellett javítja a májfunkciót és az epekiválasztást.

Íme a Teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a327a495-cf9d-4254-8ce7-712585bf7660" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket,  zöldésgeket,  gyümölcsket  mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

A fekete áfonya jótékony hatásai

Leginkább Észak-Amerikában őshonos, az amerikai indiánok az összehúzó hatása miatt sebek kezelésére használták. A húsokat áfonyával bekenve tartósították. Több betegség kezelésében ajánlatos a használata, leírtuk, mikor, és hogyan érdemes fogyasztani. Áfonyalekvár és ital recept is elérhető, az elmaradhatatlan teszttel együtt. Tartsatok velünk!

Egy kis botanika

A fekete áfonya az erikavirágúak családjába tartozik, elsősorban a savanyú talajú területeket kedveli a 20-40 centiméter magasra növő félcserje. Ellipszis alakú fűrészelt levelei 2-3 centiméter hosszúak. Apró sötétkék színű borsó alakú termései augusztustól-szeptemberig szedhetőek. Leveléből teát készíthetünk, szedését júniusban elkezdhetjük. Érdemes száraz, hűvös helyen megszárítani, mert értékes flavonoidokat, cseranyagokat, glikozidákat tartalmaz.

A VIII Magyar Gyógyszerészkönyvben és az ESCOP monográfiák között is megtalálható.

Az egyik legjobb antioxidánsnak tartják

Oxidáció alatt az energiatermelő anyagcserefolyamatot is érhetjük, amikor káros szabad gyökök szabadulnak fel, amit az antioxidánsok hatástalanítanak.  A szabadgyökök felelősek többek között a DNS, sejtmembrán, szövetek károsodásáért, és a degeneratív betegségekért is. Ez a vegyület az oxidációt gátolja, vagy késlelteti. Idősödő korban, vagy stresszes állapotban az oxidációs folyamatok nőnek, tehát több antioxidánsra van szükségünk. Természetes módon a szervezetünkben is található, de egészséges táplálkozással vihetjük be.

Miért hatásos különböző betegségeknél?

Az áfonya rengeteg antioxidánst tartalmaz, pld antociánokat, minél sötétebb az áfonya, annál több van benne. Az áfonya antioxidásns hatását vizsgálva az amerikai kutatók a 90-es évek végén bevezették az ORACOT, ami egy nemzetközileg elfogadott és hitelesített szabványrendszer. Vizsgálták a különféle zöldségek, gyümölcsök antioxidáns kapacitását is, az áfonya kapta a legmagasabb értéket, vagyis a leghatásosabb a szervezetünkre káros szabad gyököket hatástalanító képességében.

Szellemi frissesség őrzője

Egyes tanulmányok szerint a szellemi frissesség megőrzésében is hasznos, elsősorban a memória karbantartásában, és lassítja az öregedéssel párosuló gondolkodási, észlelési problémák kialakulását.

Áfonyaital recept

Szabó Gyuri bácsi varázsitalnak nevezi, a bükki füves ember receptjét érdemes kipróbálni. Fél liter pálinkához összetörünk 20 dkg nyers áfonyát, hozzáteszünk 2 rúd fahéjat, és 5 szem szegfűszeget. Lefedve egy hónapon át szobahőmérsékleten tároljuk Szűrés után, étkezés előtt 25 millilitert, akár vízzel elkeverve is érdemes fogyasztani. Puffadásra, látásjavításra, gyomor- és bélpanaszokra, hasi görcsökre is ajánlja.

Szív- és érrendszer karbantartója

A vérzsírok egyensúlyban tartásához hozzájárul, részt vesz a teljes koleszterin csökkentésében, a trigliceridek szintjét a vérben csökkenti. Bizonyított, hogy az ereket tágítja, ezáltal a vérnyomást csökkenti, és gátolja a vérrögképződést.

Hogyan és mit készítsek?

Egy evőkanál áfonyabogyót megfőzünk 4 dl vízben, miután a főzés során a mennyiségből veszít 1 dl-t, szűrés után délben és vacsora után kortyolgassuk. 

Vércukorszint kiugrását megakadályozza

Az áfonyánál és más bogyós gyümölcsöknél, pld a homoktövisnél - a cikkünket itt elolvashatod: https://gasztrokertben.reblog.hu/a-homoktovis-egeszsegmegorzesben-verhetetlen-vitaminbomba

- bebizonyosodott, hogy a vércukorszint szabályozásában is gyakorolhat sokkal kedvező hatást. Elsősorban a kettes cukorbetegségekben szenvedőknél elengedhetetlenül fontos a vércukorszint egyensúlyban tartása. Ugyanazt a teát fogyasszuk, mint a a szív- és érrendszeri problémák esetén.

Egészségmegőrzés céljából, időskorú bélhurutban szenvedőknek

Áfonyalekvár készítése

Amennyiben tartósítószer mentesen szeretnénk készíteni, csak hibátlan gyümölcsöt használjunk fel. 1 kg áfonyát alaposan megmosunk, lecsöpögtetünk, majd összetörünk, hozzáteszünk 30 dkg cukrot, állni hagyjuk pár órán keresztül a hűtőben, de akár egy éjszakán át, így az áfonya levében a cukor feloldódik. Érdemes párszor megkeverni. Összeturmixoljuk, felrakjuk főni, közben kevergetjük. Amikor, már kellőképpen sűrű, tiszta sütőben fertőtlenített befőttes üvegekbe tesszük, a tetőket forró vízben főzzük. Beletöltjük a lekvárt, az üvegeket 5 percig a feje tetejére állítjuk, kihűlésig dunsztoljuk. Hideg helyen tároljuk. A lekvárból lefekvés előtt érdemes egy kis kanállal megenni, egészségmegőrzés céljából is.

Javaslat: a bogyókból napi 10 dkg-nál többet ne fogyasszunk.

Íme a Teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="ad620653-0236-424c-adaf-43f9813e070e" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

Tudtad miért érdemes diót fogyasztani? A jótékony hatásai miatt.​​​​​​​

 

A dió elsősorban ünnepek alkalmával kerül az asztalra, rengeteg sütemény nélkülözhetetlen eleme, nélküle egy igazán jó bejgli elképzelhetetlen. Elsősorban a gasztronómiában cseng jól a neve, pedig, ahhoz, hogy egészségesek legyünk, naponta kellene fogyasztanunk. Különféle betegségekre is hatékony, ezt is megmutatjuk Teákat, krémeket ti is készíthettek. Hogyan? A cikkünkből kiderül.

A dió múltja

A dió családjába tartozó nemzettségnek 21 faja ismert, előfordulási helye széleskörű. Az Óvilágban Délkelet-Európától Japánig, az Újvilágban Délkelet-Kanadától egészen Kaliforniáig, délre Argentínáig fellelhető. A Kárpát- medencében két leggyakrabban előforduló fajtája az étkezési célra nem használható fekete dió, illetve a közönséges ehető.

Pontosan nem lehet tudni a származási helyét, egyes források szerint i. sz. 4 században került Kínában. A kutatók ezt a dió kínai nevével - ami tükörfordításban barbár őszibarackot jelent -  szokták alátámasztani. Egyes kutatók Magyarországon őshonosnak tekintik, a honfoglaló ősök előszeretettel gyűjtötték, fogyasztották termését. Eredeti termőhelyként Tiszacsege és Milota környékét említik.

A dió feltörését követően ránézésre az emberi agyat jelképezi, a dióbelet úgy veszi körül a héja, mint agyunkat a koponyánk.

A világot hatalmas lombkoronája jelképezi, amelyben a nap is elfér. A bőségre, jólétetre is utal, nem utolsósorban a szerelmi praktikák eszköze. Luca napján a lányok zsebkendőjük sarkába kötik a diót. Felébredést követően a karácsonyi böjtben az ablakból figyelik, ki megy el előttük, amennyiben férfi, ő lesz a jövendőbelije.

A diófáról és terméséről szóló legendákról, jelképekről, irodalmi művekről számos könyv született, akit érdekel érdemes ebben is elmélyülni.

Leginkább ünnepekkor kerül az asztalra, az elmaradhatatlan bejgli alkotóelemeként. Számos olyan gyümölcs, vagy bármely élelmiszert ezen alkalmakkor fogyasztunk pedig az év bármely részében beszerezhető, könnyen tárolható, és roppantul egészséges.

Miért is érdemes fogyasztani?

65 százaléka zsír, energiában gazdag, magas kalóriatartalmú, gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban (legnagyobb mennyiségben linolsav, omega 3 zsírsav csak a dióban van) Vitaminok: A, B1. B2, B5, B6, B6, B12, C, D, E, K, Folát, Kolin. Ásványi anyagok: Cink, Foszfor, Kalcium, Kálium., Magnézium, Mangán, Nátrium, Szelén,  Réz,Vas,

Külsőleg felhasználva

Antibiotikus hatás

A népgyógyászatban régóta használták, amellett, hogy lépfenét is gyógyítottak dióval, a növényi arzénnak nevezett levele ekcémára, bőrbetegségekre. kiütésekre, csalánkiütésre is használ. Nyílt sebre viszont ne alkalmazzuk.

Külső kezeléseknél borogatásként, fagyásra, égésekre, véraláfutásokra is bátran használhatjuk.

Főzet készítése

Tanulmányozva a főzetek elkészítését, láttuk, hogy a mennyiség eltér, az angoloknál, franciáknál, vagy akár az oroszoknál. Mi egy hazait teszünk közzé.

Lemosáshoz egy teáskanálnyi száraz, összetört levélből, és egy csésze vízből készítjük. Fürdővízbe 10 dkg levelet teszünk.

Kenőcs készítése

Saját magunk is szinte fillérekből elkészíthetjük a krémeket. orosz gyógynövényszakértők a következő receptet ajánlják.

15 g összetört diófalevelet egy héten keresztül áztatunk 10 grammnyi napraforgóolajban, ezután három órán át forró vízben áztatjuk, sűrű szövésű gézen átszűrjük, majd újra forró vízben áztatjuk. Ezután fél órán át forraljuk, hozzáteszünk 15 g méhviaszt, keverjük, amíg ki nem hűl, hideg helyen lezárva tégelyekbe tároljuk.

Belsőleg felhasználva

3 g teafüvet, ami körülbelül egy csapott evőkanálnyi mennyiség, leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd negyed órán át állni hagyjuk, és műanyagszűrővel leszűrjük.

Cukorbetegségre

Az anyagcserét szabályozza, a vércukorszintet is csökkenti a vizelési ingerrel együtt, és jelentősen a szomjúságérzetet is enyhíti. Ahogy fentebb olvashattátok jelentős a telítetlen zsírsav tartalma, ami az inzulinképződést serkenti. 6 héten keresztül fogyasztható 1-3 csészényi tea, majd tartsunk 4 hét szünetet.

Emésztőrendszer

A diófalevelekben lévő anyagok összehúzó hatásúak, ezért kiváló gyomorhurutra és hasmenés kezelésére, reggel éhgyomorra igyunk egy csészével.

Salaktalanítás és vértisztításkor az adag napi egy csésze tea.

Keringés

Jelentős szerepet játszik az érfalak rugalmassá tartásában, a koleszterin szint tartásában, így a vérrögképződés kialakulásának megakadályozásában. Naponta egy csésze tea már hatásos lehet.

Orrpolipra

A teát öntsük a markunkba, vagy egy nagyobb méretű kanálba és óvatosan szívjuk fel, jelentősen csökkenti a tüneteket.

Aki csak egészségesebben szertne élni, és minden tőle telhetőt megtesz az egészség megőrzése érdekében, érdemes akár magában, vagy sajttal napi 3-4 szemnyi dióbelet elfogyasztani.

Íme a teszt:

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="77af8627-7319-4305-a9de-8c1b74a1c4d5" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

Ellenjavallat: nem ajánlott a fogyasztása 12 év alatti gyermekeknek, várandóság és szoptatás alatt, erős vérhígító szedése alatt sem ajánlott.

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

A Homoktövis Egészségmegőrzésben verhetetlen vitaminbomba

Kiváló immunerősítőként tartják számon a narancsárga bogyóiről ismert növényt. Túlzott gondoskodást nem igényel, viszont egészségmegőrző hatása elismert. Többek között nektárok, lekvárok is készülhetnek belőle. Megmutajuk hogyan.

A sztori

Talán 15 éve is lehetett - a dátumra pontosan nem emlékszem -  egyik ismerősünket meglátogattuk, a kertjében rengeteg bokron apró narancssárga bogyók ékeskedtek. Megkérdeztük a nevét, de mielőtt válaszolt volna a kérdésre, hellyel kínált, majd pár perc után az asztalra került az élénk narancssárga színű lé, különféle sütemények lekvárok, és egy szem bogyó.

Mielőtt megkóstoltuk volna az ismeretlent, a termesztő hihetetlen lelkesedéssel kezdett el beszélni a homoktövisről.  Miközben majszoltuk a süteményt, kortyolgattuk az ivólevet, perceken keresztül sorolta kedvező élettani hatásait. Nem tagadom kicsit hitetlenkedve néztem rá, majd, mikor elmondta a homoktövis termesztéséből, a felhasználás után előállított termékek eladásából él. minden kétségem elillant.

Talán ő volt az elsők közötti termesztő, azóta a legjobbak közé tartozik. Természetesen utánanéztünk a növény élettani hatásainak, a homoktövisből készült recepteknek, amiket most megosztunk. Higgyétek el, ha nem is akarjátok termeszteni, csak egészségesebben élni, érdemes fogyasztani.

Homoktövis történelem

Az ezüstfafélék családjába tartozó félcserje Ázsiában elterjedt, a Kárpát medencében Hippophae rhamnoides egyetlen alfaja a subsp. carpatica Rousi őshonos.

Hazánkban viszonylag későn került a köztudatba, csupán 1940-től ültetik ezt a fénykedvelő fagy - és szárazságtűrő félcserjét. Alfajával Békás -. és Káposztásmegyeren. a Szentendrei-szigeteken, a Szigetközben és Örkény közelében találkozhatunk.

Könnyű termeszteni

Kiskerttulajdonosoknak - egy próbát megér alapon -  érdemes pár bokrot beszerezniük, mert a talajban nem válogatós, szinte bárhol megél, és a legzordabb teleket is könnyedén átvészeli.

A kifejlett példányok nagyon sűrű bokrozatúak, általában 3-5 méteresek, de nem ritka a 11 méterre is ágaskodó fa. 4-6 centiméter hosszúkás lándzsás leveleket hoznak, amik egy idő elteltével teljesen pikkely nélküliekké válnak. A vöröslő narancssárga terméseit augusztustól szedhetjük, akkor még savanykás az íze, de, ahogy a dér megcsípi, egyre édesebbé válik.

Mi döntjük el, melyik időpontot választjuk, de mindenképp érdemes gumikesztyűben szedni, mert tüskéi kellő védekezés nélkül kellemetlenséget okoznak. Mivel kétlaki, így a beporzáshoz hímivarú egyedet is be kell szerezni, majd 1-2 évet várnunk a termésre, viszont 30 vagy akár 50 évig bőkezűen adja hihetetlenül egészséges narancssárga bogyóit.

Hiedelmek sem kerülték el, a kínaiak királynői magasságokba emelték, azóta is a gyógyászatuk elsőrangú növényei között tartják számon.

Vajon miért szolgált rá hírnevére?

A, B1. B6, C, E. K vitaminokban gazdag, ásványi anyag tartalma sem elhanyagolandó: Kalciumot, Nátriumot, Magnéziumot, Mangánt, vasat. rezet tartalmaz.

Ültetése, gondozása

Nemcsak egészséges termései miatt egyre gyakrabban találkozhatunk kiskertekben a homoktövissel, hanem tüskéi elriaszthatják a hívatlan látogatót, ezésrt érdemes kerítéspótlónak is elültenünk a bokrokat.  Egymásstól 1-1.5 méter távolságra, napos helyre érdemes telepíteni, 9 termőshöz, mindig kerüljön egy hímivarú is.

Egészségre gyakorot hatásai

C vitamintartalma a citrom tízszerese, beltartalmi értéke miatt az egészség őrének nevezik, és a következő hatásai a legismertebbek:

  • antibakteriális hatású
  • anyagcsere fokozó
  • csilllapítja a fájdalmat
  • csökkenti a vércukorszintet
  • érelmeszesedés ellen is hatékony
  • máj védő
  • öregedési folyamatokat lassít
  • sebeket gyógyít

Mi minden készülhet a homoktövisből?

Bármit is készítetek, belőle  a szüret után alaposan mossátok meg a szemeket, a két végét vágjátok le, hűtőben akár 10 napig, fagyasztóban 1.5 évig is eláll. A hatóanyagtartalma miatt leginkább nyersen érdemes fogyasztani, aki nem szereti a savanykás ízét joghurttal, szörpökkel lehet enyhíteni.

Nektár

Az előkészítés után botmixerben összeturmixolunk körülbelül 30 dkg bogyót, sűrűszövésű szűrőn átszűrjük, hozzáöntünk 2 dl vizet, ugyanennyi mézet, hűtőben, hetekig eláll, de kisebb adagokban érdemes fagyasztani is. 10 szeres hígításban szörpnek üdítően hat.

Lekvár

Az adagokat egységekben nézve: 4 egység homoktövis, 2 egység víz, 1 egység cukor, pektinből 1 kg gyümölcshöz 6 grammnyit teszünk. A bogyókat az előkészítés után elkezdjük főzni, felforraljuk, majd 20 percig főzés közben kavarjuk. Átpasszírozzuk, hozzátesszük a cukrot, majd a pektint, utána megint forraljuk 5 percen át, és üvegekbe töltjük. Dunsztolás után hűvös helyen tároljuk.

Ellenjavallat: nem ajánlott a fogyasztása 12 év alatti gyermekeknek, várandóság és szoptatás alatt, bél. epehólyag gyulladásban szenvedők, hasnyálmirigy problémákkal küszködőknek sem.

Figyelmesen elolvastad a cikket? A tesztből kiderül.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="40f42704-f01f-4e98-b513-0f7375891f89" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

A napégés tüneteinek enyhítése természetesen

Javában zajlik a strandszezon a szerencsésebbek szabadidejüket nem a szobában, hanem a strandon, szabadban töltik. A napsugárzás bizonyos mértékig kifejezetten hasznos a bőrnek, viszont huzamosabb ideig az égető napon tartózkodni rengeteg veszélyt rejt. Megmutatjuk, hogyan ajánlatos a tüneteket csökkenteni.

napégés természetes szerek

Korlátok nélkül napozhatunk?

Bőrünk tartalmaz melanint, ami elősegíti a barnulást és véd a napsugarak káros hatásaitól. Sötétebb bőrűek általában ritkábban égnek le, de a túlzott napozás nekik sem egészséges. A fehérebb bőrűek vannak leginkább kitéve a  a nap égető hatásainak. Kellő bőrvédelem alkalmazása nélkül pár perc alatt képesek leégni, ami sok esetben, akár súlyos következményekkel is járhat. A nap sugara a bőr mélyebb rétegeibe hatolva károsítja a sejteket, egyúttal egy gyulladásos folyamatot is elindít.

Három fokozatot különböztetünk meg a bőr égésekor keletkezett tünetek súlyosságától függően.

Első fokú a legenyhébb, ebben az esetben a bő kissé kipirosodik, a napozás után enyhe égő érzés jelentkezik a bőrön.

Másodfokúnál a bőrpír mellett apró hólyagok jelennek meg, és a fájdalom is jelentősebb az enyhébb leégésnél.

Harmadfokú, mint a viharok esetében a legsúlyosabb a szinte vér vörössé égett bőr teljes vastagságában sérül, súlyosan gyulladt. Itt a házi szerek, vagy egyéb készítmények használata helyett, azonnal orvoshoz ajánlott fordulni.

A bőrünket enyhe túlzással az agyunkra lehet hasonlítani, mindenre emlékszik, sérülnek a bőrsejtek, aminek  következményei később jelentkezhetnek.

  • a kezeletlen folyamatos napnak kitett bőr szárazzá válik
  • az állandó napfénynek kitett bőr kötőszövete gyengül, ami a bőr védekező rendszerét gyengíti
  • arcon jelenhetnek meg ráncok a bőr öregedése miatt
  • májfoltok (barna foltok)  keletkeznek a kézfejen, arcbőrön
  • főként világos bőrűek válla, arcrész körül szeplők jelennek meg
  • súlyosabb esetben bőrrák alakul ki
  • a szem kellő védelme hiányában a szem károsodik

Természetesen a fentebb leírt tünetek ellen lehet védekezni, amikor nem a káros, hanem a kedvező következményekkel számolhatunk. Hiszen, ha kellő körültekintéssel napozunk az a szervezet számára előnyös.

  • a csontritkulás kialakulásának kockázata lassítható
  • elkerüljük a D vitamin hiánybetegséget, mint rizikófaktort
  • ekcémás és pikkelysömörös bőrnek is kedvez, de az orvostól érdemes megkérdezni, mennyi időt tölthetünk a napon
  • ízületi problémákon is segít

Kik vigyázzanak a legjobban?

  • várandósak
  • fehérbőrűek
  • gyerekek

Alapszabályok

  • 11.00-15.00 közötti időben, lehetőségünk szerint kerüljük a napozást
  • ha mégis  kimerészkedünk, vagy rá vagyunk kényszerülve viseljünk szalmakalapot, napszemüveget
  • használjunk a bőrünknek megfelelő naptejeket, krémeket
  • magas UV sugárzáskor kerüljük a napozást
  • fogyasszunk rengeteg folyadékot

Mit tegyek, ha leégtem?

Önmagában a leégett bőr kezelésétől nem fog meggyógyulni a bőröd, ahogy korábban írtuk. kitörölhetetlen nyomot hagy. Viszont a kellemetlen tüneteket, az égő, égető érzést, a bőrviszketést, a gyulladást jelentősen enyhíti. Leginkább az elsőfokú égésnél lehet hatékony.

Milyen gyógynövényeket segítenek?

Ezeket a gyógynövényeket, illetve gyógynövénytartalmú készítményeket ajánlják a legtöbben enyhe fokú égés esetén, amik a kellemetlen tüneteket jelentősen csökkenthetik. Alkalmazás esetén egy kisebb bőr felületen tartsunk bőrpróbát.

Aloe Vera

napégés természetes szerek

Kinézete miatt összetéveszthető a kaktusszal, pedig a pozsgás növény a liliomfélék családjába tartozik. A jól sarjadzó növény meleg igénye miatt elsősorban Madeira -, Kanári -, és a Zöldfoki szigeteken honos. Tetszetős a formája, megfelelő gondozás mellett dísznövényként is nevelhetjük, és az egyik legjobb gyógynövény. Az Egészségügyi Világszervezet által kiadott monográfia megemlíti a bőrgyógyászati alkalmazását, hiszen bizonyítottan 240 féle növényi kivonatot azonosítottak, 20 féle ásványi anyagot 18 féle aminosavat. Fő összetevője az uronsav, emellett tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, szalicílsavat, szénhidrátokat, emiatt is érdemes külsőleg égési sérüléseknél a bőrre kenni, fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Amennyiben tartunk növényt egy darabot törjünk le, és kenjünk fel a bőrre. Ha nem neveljük többféle aloe vera tartalmú készítményeket beszerezhetünk.

Körömvirág

napégés természetes szerek

Elsősorban kisebb kiterjedésű égéseknél alkalmazzák, mivel a gyulladást csökkenti, közismert antibakteriális hatása miatt, és jelentős mértékben segíti a seb gyógyulását. Érdemes körömvirágból készült teával borogatni a bőrfelületet, vagy körömvirágtartalmú krémmel bekenni.

Orbáncfű olaj

napégés természetes szerek

Szintén az egyik legismertebb gyógynövényként tartják számon az orbáncfűvet. A belőle készült olajat bátran alkalmazhatjuk bőrbetegségekre. Napégéskor az enyhén megégett bőrfelületet bekenjük az olajjal. Csillapítja a kellemetlen tüneteket, viszont a bekent bőrrel kerülni kell a napozást, mivel a használata fényérzékenységet okozhat.

Mit ne kenjünk a bőrünkre?

Az alkohol szárítja az egyébként is kiszáradt bőrt, és lassítja a gyulladást.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b59f94e4-8c51-42f9-9d2f-464b5e4fd711" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Hatékony védekezés hangyák ellen

Sokan írtóznak tőlük, főleg, ha ellepik a lakást, kárt tesznek a kertben, megcsípnek, rámásznak az ebédre. Lehet ellenük tenni természetes módszerek használatával is. A cikk egy tesztet is tartalmaz.

A hangyák a méhek és a darazsak rokonai, több, mint 10 ezer fajtájuk ismert. Elsőnek furcsának tűnhet, de társadalmuk felépítése hasonlít az emberekéhez. A hangyabolyba nagymértékű szervezettség figyelhető meg, mindamellett, hogy nem ritka egy bolyban az egy millió rovar. Jól szervezett kolóniában élnek, ahol mindenkinek meg van a maga feladata. Szorgalmasak, óriásik a munkabírásuk, táplálékban nem válogatósak, a kertben levadásszák a tetveket, a lakásban rávetemednek a kenyérmorzsára, vagy bármilyen élelemre, amit találnak.

Jelenlétükkel - mindamellet - hogy senki nem vitatja hasznukat, rengeteg bosszúságot tudnak okozni. Bemutatunk pár praktikát, természetes módszert, amivel távol tarthatjuk őket.

 

Védekezzünk természetes módszerekkel!

Növényekkel

Amennyiben nincs nagy kertünk, de erkélyünk van, ahová elfér egy paradicsom tő ne habozzunk. A kettő legyet, helyesebben hangyát egy csapásra, elv működik, termésünk is lesz és a hangyák sem jelennek meg.  Kertes házban élőknek érdemes a bejárati ajtó elé, zsályát, levendulát, izsópot, kakukkfüvet, borókát ültetni. Semmiről nem késtünk le palántákat még most is beszerezhetjük, így sok kellemetlenségtől szabadulhatunk meg.

Illóolajokkal

Vannak olyan, illóolajok, aminek illatát ki nem állhatják, legjobb, ha pár cseppet csepegtettek a vonulási útvonalra, ablakpárkányra, bejárati ajtóra. küszöbre. Ha nagyon elszaporodtak érdemes 4.5 dl vízzel 30-40 csepp borsmenta és szegfűszeg illóolajat összekeverni és kispriccelni.

Ecetes, citromos permet

Jóval kellemetlenebb szaga van, ezt valamiképpen kompenzálhatjuk, ha bármilyen illóolajat hozzáteszünk az ecetes vízhez, amit szintén a vonulási útvonalra spriccelővel juttatunk ki. Aki nem szereti az ecet szagát citrommal helyettesítheti. Mindkét esetben felmosó vízbe is tehetünk pár cseppet.

Szódabikarbóna, cukor

Ebben a kombóban a porcukor lesz a csalogató, ugyanis kedvelik az édes ízeket, az ecettől pedig elpusztulnak. A kettőt összekeverjük és kiszórjuk csalinak.

Sütőpor

A hangyák tényleg mindenevőek. Igen, nemcsak a sütemény elkészítésében hasznos a hangyák ellen is hatásos. Sütőport kell kiszórni, kevés őrölt fahéjjat hozzátenni amit igen kedvelnek, elfogyasztanak, és azt az egyedet soha többé nem látjátok.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b779a3d2-40db-48ba-a1d5-bd177dea46d3" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, használja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében is lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

V

0 Tovább

Felismered a legjobb zsírégető fűszereket?

A változatos pikáns ízvilágú fűszerek egyre népszerűbbek a gasztronómiában. Sokféleképpen felhasználhatóak, levesekben, főzelékekbe, sültekhez. különleges süteményekhez, lekvárokhoz. vagy akár a fagylalthoz, turmixokhoz is tehetőek. Az ínyenceket fűszerboltok várják, akik több száz fűszer között válogathatnak.

Reneszánszát éli, így a kisebb boltokban is elérhetőek, kiskert tulajdonosok. magot vethetnek, palántát ültethetnek. Semmihez sem hasonlítható a frissen szedett rozmaring, tárkony, vagy a petrezselyem. Kevesesen ismerik egészségre gyakorolt hatásukat, több fajta jelentős segítséget nyújt a fogyáshoz. Természetesen, ezek sem csodaszerek, attól, hogy valaki befűszerezi a sült kacsát, vagy megiszik naponta egy turmixot, nem tűnnek el a zsírpárnák, de hathatós segítséget nyújtanak a fogyásban, és a legfontosabb, hogy egészségesek.

Szervezetre gyakorolt hatásuk

A fűszernövények jelentős része gyógynövény is, nem csak a gasztronómia fedezte fel, az egészséges életmódot preferálók is előszeretettel használják. Segíthetik az emésztést, kedvező hatással lehetnek az epe, máj működésére gyorsíthatják az anyagcsere folyamatokat, fertőtlenítik az emésztőrendszert ezáltal hatékony kiegészítő eszközei lehetnek a fogyásnak is. Jótékony hatásuk mellett finomak is, érdemes ízesíteni a fogyni akaróknak.

Hogyan használjuk?

Óvatosan, ki-ki saját maga tudja mennyire érzékeny, ezért nagy mennyiségben nem érdemes töményen fogyasztani. Bőven elegendő kiválasztani a saját ízlésünknek megfelelő fűszert és étkezéskor megszórni. Ha tovább olvassátok a cikket, megtudjátok melyek ezek, és milyen ételekhez ajánlott.

Cayenne bors

Richard Shulze gyógynövényszakértő a leghatékonyabb növénynek nevezte a sokrétű chili paprikát. Múltja több ezer évre tekint vissza. az amerikai őslakosság fogyasztotta az Indiai, Kínai gyógyászat álalapeleme. Hazánkban is egyre inkább kedvelt, fanatikus termesztők garmada termeszti a chilit és különféle szószokat készítenek a növényből, aminek a kapszaicin a fő alkotóeleme, amit paprika ereiben lévő mirigyek termelnek.

  • segíti a kalóriaégetést
  • anyagcserét gyorsít, ezáltal a tápanyagokat nem zsírként raktározzuk, hanem energiává alakítjuk
  • csökkenti az éhséget

Ezekhez az ételekhez passzol

  • chilis bab sült csirkeszárnyak
  • paprikalekvár
  • lecsó
  • sült halak
  • bárányból készült ételek

Gyömbér

A gyökereiben illóolajok és csípős anyagok vannak, amik serkentőleg hatnak a nyálelválasztásra, segíti a bél -. az epe -, és a gyomorműködést, gyomornyugtató, emésztést serkentő hatása is közismert. Ázsiában őshonos, ahol évezredek óta használják. Akik szeretik a karakteres. egzotikus, kicsit kesernyés, édeskés ízt  és fogyni szeretnének, naponta kétszer igyanak gyömbér teát. Körülbelül 5 centiméternyi darabot meghámozunk, lereszelünk, 2.5 dl vízben 5 percig forralunk. leszűrünk, majd mézzel fogyasztjuk. Gyomor érzékenyek inkább ételhez használják. Süteményekbe kiváló és az igazi thai csirke elképzelhetetlen gyömbér nélkül.

Fekete bors

A magyar konyha elengedhetetlen fűszere, szinte alig találunk olyan ételt, aminek lehetne elengedhetetlen része. A pirospaprikán kívül az egyik legnépszerűbb. Levesekhez, pörköltekhez. húsokhoz, vagy akár salátákhoz bátran ajánlható A keleti gyógyászat szerint élénkíti a testben a meleg energia áramlását, de ha valaki ebben nem hisz, abban biztos lehet gyorsítja az anyagcserét és az emésztésre is hasznos.

Fahéj

Leginkább süteményekbe, vagy a jó forralt bor alapfűszereként ismerhetjük ezt az erősen aromás fűszert. A gyógyászatban régóta használatos, állítólag Ceylonban az aranynál is többet adtak érte. Jelen esetben nem a pénzben kifizethető értékei miatt kedveljük, hanem kítűnő zsírégető hatása miatt. Kalóriatartalma nincs, vérkeringést fokozó, a koleszterinszintet és a vércukorszintet csökkenti, ezáltal az étvágyat is.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="3ef40b2a-1d1f-404d-8912-a8bf189ffdab" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K &P

 

0 Tovább

Szúnyogriasztó növények​​​​​​​

Mindenki szenved a pici, kellemetlen csípést okozó rovaroktól, a világ egész területén elterjedt. A vérszívók elsősorban a meleget és a nedves helyeket kedvelik, ami miatt a májusi, júniusi esőzések, felmelegedés kimondottan kedvező számukra. A növények, ha nem is irtják ki a szűnyogokat, de jelentősen gyéríthetik a számukat, ezért érdemes ezekből a kertben, balkonon, vagy a lakásban tartani. Melyek ezek? Megmutatjuk.

Minden szúnyog betegséget okoz?

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint betegséget leginkább abban az esetben okozhat, ha a szúnyogok nyála által a kórokozók a szervezetünkbe jut, mi fogékonyak vagyunk a fertőzésre, megfelelő mennyiségű kórokozót megfelelő hőmérsékleten hordoz a szúnyog, szerencsére ezek a tényezők, nagyon kevés esetben állnak fent. Ráadásul nem minden szúnyogfaj terjeszt betegséget, viszont nem árt óvatosnak lenni, hiszen a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontja figyelmeztetett az ázsiai tigrisszúnyog hazánkban történő megjelenéséről.  Könnyen felismerhető a többi gyakran előforduló szunyogtól, fekete alapon fehér vagy ezüst pikkelyekből álló foltok, csíkok szegélyezik a testét, lábait. A legtöbb vérszívótól eltérően a hideg és szárazságtűrő, sötétbarna, vagy fekete színű tojásait nem a víz felszínére teszi, hanem a felszín alatti aljzatra. 

A rovar többféle vírusos betegség hordozója lehet. Ez az invazív csípőszúnyog sajnos nem válogatós, csípi az embert házi- és vadállatokat, hüllőket, madarakat. Az eddigi kutatások szerint 22 féle vírust terjeszt. Európában többféle vírust kimutattak, pld. a nyugati- nílusi vírust, sárgaláz vírust.

Szúnyogriasztó növények

Bazsalikom

A növény által kibocsátott illóanyagai károsak a szúnyoglárvákra, ezért víz közelében, akár cserépben is érdemes pár darabot kitenni.

Borsmenta

Jellegzetes illata is riasztó lehet, de leginkább koncentrált formában az illóolajat kijuttatva hatásos.

Citromfű

Erőteljes szaga miatt kerülik el, levelei, gyantát, citrált. kávésavat tartalmaz. koncentrált formában az illóolajat kijuttatva hatásos. Illóolajban gazdag növény, savban gazdag, elsősorban csersav tartalma miatt írtóznak a rovarok.

Levendula

Talán ez a színében, küllemében is egyedülálló növény a szúnyogok legnagyobb ellensége, aromája tartja távol a vérszívókat.

Rozmaring

A bolhák és a molyok sem rajongói, és a szúnyogokat cseranyag és szaponint tartalmaz, illata a kámforra emlékeztet. Érdemes pár darab növényt kerti partiknál a tűzbe dobni, illata kellemes számunkra, de a rovaroknak nem.

Bojtocska

A kék, vagy lila színben pompázó virág a szúnyogokat és a büdös bogarakat is távol tartja.

Bársonyvirág

A népnyelvben leginkább büdöskének ismert különféle színű növény hatásos a  rovarok ellen, citromillatú változata a leghatékonyabb.

Gilisztaűző varádics

Kámforos fűszeres illatot bocsájtanak ki, amit nem viselnek el a rovarok.

Körömvirág

Amíg az embernek barátja a szúnyognak ellensége, tartalmaz egy olyan vegyületet, amit a rovarriasztókban is használnak.

Kakassarkantyú

Nemcsak a szúnyogriasztásban jeleskedik, erkélyen balkonládában is mutatós apró zöld, vagy tarka színű levelei. A vérszívók kámforos szaga miatt kerülik, de távol tartja a molylepkét is.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a3e48268-e1fa-47fb-8244-527db55e7d4d" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Mire jó a Málna? Ismertetés és teszt.​​​​​​​

Pici, ízletes, aromás, illatos, teája finom és gyógynövényként is fogyasztják. Ismertetjük a málnát, Szabó Gyuri bácsi tanácsaival és persze a cikk végén tesztelheted is a tudásod.

Málna történelem

Ki gondolta volna, hogy az apró gyümölcs már az ókorban is ismert volt, sőt a középkori kolostorokban Carolus Clasius különböző fajtákat is megkülönböztetett. Legenda is fűződik a málnához, Olümposzi istenek kedvencei közé tartozott. Az Ida hegy lejtőjén született meg málna, amire utal elnevezése Rubus Ideaus. A latin neve visszavezethető i. sz. 50-68 között írt De materia medica c. műre, abban a korban, több helyen is megemlítik, és azt írták, hogy csak Idában terem. Sokak szerint, a fajta neve, a mai Törökország területén található Ida hegyről kapta a nevét. Erdei vadmálnát a mai napig találunk a Dauphinéi Alpokban, vagy a Francia középhegységben. Íze és beltartalmi értékének köszönhetően évszázadokon át nemesítették.

Európában az Európai Uniós tagállamok között a lengyelek számítanak málnatermelő nagyhatalomnak. A KSH adatai szerint hazánkban jelentős visszaesés történt a termelésben. A 90-es években évente 27 ezer tonna termett, a tavalyi évben ez a szám 12-15 ezer tonnára csökkent. Az okok hátterében klimatikus okok, és egyéb tényezők játszanak szerepet, de ennek boncolgatása nem a mi tisztünk, inkább nézzük meg, miért érdemes kertekben, akár pár tő málnát tartanunk.

Hogyan gondozzuk?

A Dunántúl bizonyos részein himpérnek, boldogasszony csipkéjének is nevezik, kellő gondozással akár a 2 méter magasságot is elérő félcserjét. Levelei általában 3-5 tagúak felül simák, alul gyapjasak, a szélük fűrészfogas. Időjárás is befolyásolja, de általában májustól-augusztusig virágzik. A fehér apró virágai fürtökben állnak és körülbelül egy hónap alatt beérnek az apró, és ízletes, illatos apró termései. Ehhez azonban gondoskodni kell a tápanyagban dús, laza szerkezetű talajról, és a folyamatos öntözésről. Igényli a napot, de leginkább a félárnyékos, párás helyeket kedveli, mindezt érdemes számára kialakítani, mert rengeteg értékes anyagot tartalmaz.

Miért értékes?

Ki gondolta volna, hogy 10 dekányi gyümölcsben 25 mg C-vitamin van, A-provitaminban is gazdag, B1- B2 vitamint is tartalmaz. Ásványi anyagok közül magnézium, kalcium, vastartalma sem elhanyagolandó. Antioxidáns, flavonoidot is van a málnában. Fogyni vágyóknak jó hír energiatartalma elhanyagolható, kevesebb, mint 35 kcal, viszont értékes a benne lévő gyümölcscukor.

Azon kevés gyümölcsök közé sorolható, aminek szinte az össze része felhasználható.  Több országban méltán népszerű, az Egyesült Államokban Cayenne borssal a vérkeringést javítják, gyömbérrel a hányingert csillapítják. Kínában szülés megkönnyítésére, menstruáció szabályozására, és a máj gyógyítására is használják. Megnéztük, hogy hazánk egyik legnépszerűbb gyógynövényszakértője Szabó Gyuri bácsi, mire és hogyan ajánlja a fogyasztását.

Melyek a méltán népszerű „bükki füvesember” tanácsai?

Gyuri bácsi szerint hatásosabb a vadon termő málna levél - erdei málna - felhasználása a nemesített kerti málnánál, megmutatjuk, többek között mire ajánlja.

Méh izomzatára gyakorolt hatása

Javaslata szerint a pete megtapadását követően igyanak a kismamák 10-12 héten át napi egy csésze málnalevélteát, ami nagyban csökkentheti a vetélés lehetőségét. Mivel a szülést is jelentősen könnyíti, előtte két hétig napi két csészét javasol, szülés után 6 hétig javasol egy csészével, mert segíti a méh és a kitágult hasi bőr összehúzódását.

Köszvényeseknek

Tapasztalataik szerint a fent említett betegségben szenvedők 80 százalékánál használ, mivel csökkenti a húgysavat, amelyek túltengése ízületi panaszokat okozhat. A málnalevél tea fogyasztását köszvényes betegeknek folyamatosan ajánlja.

Tea elkészítése

Egy csapott evőkanál (kb.: 3g) drogot leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).

TESZT

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="de68eac8-677d-4707-86b9-246d3ed396ad" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

Forrás: Lopes-Szabó Zsuzsa: A Bükki füvesember nyomában C. könyv

Szabó György, Lopes-Szabó Zsuzsa: A Bükki füvesember gyógynövényei C. könyv

K &P

 

0 Tovább

Ismered a levendulát? A tesztből kiderűl

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="242cbcbc-ada2-4b39-a9c3-4fe77fc118cc" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

Gyógynövények a cukorbetegség kiegészítő kezelésére, megelőzésre

cukorbetegségek

A cukorbetegség egy anyagcserezavar, ami az inzulin, vagy annak csökkenése miatt alakul ki. A szénhidrát-anyagcsere zavara párosul zsír- és fehérje anyagcserezavarral is. Két típusát különböztetjük meg. Leginkább gyermek és fiatalkorban alakul ki az 1-es típusú, ebben az esetben a szervezet nem termel inzulint, amit injekció formájában kell bevinni a szervezetbe. A kettes típusú jellemzően a felnőttek betegsége, amiért főként a külső körülmények játszanak szerepet, aminek kialakulásában az életmód, mozgásszegény életmód, táplálkozás jelentős mértékben felelős.

A cukorbetegségek tüneteinek észlelésekor, azonnal szakember segítségét kell igénybe venni. A gyógynövények a megelőzésben és a kiegészítő kezelésben fogyaszthatók, nem pótolják az inzulint, illetve az orvos által felírt készítményeket.

Tünetei

  • fáradékonyság érzet
  • folyamatos szomjúság
  • állandó éhségérzet
  • a vizelet mennyisége megnő

Főbb rizikófaktorok

  • állandó stressz
  • bizonyos betegségek: pld.: hasnyálmirigyhez, hormonzavarhoz tartozó problémák
  • elhízás, főként a hasra történő

Következményei lehetnek

  • alacsony, vagy magas vércukorszint
  • vesekárosodás
  • szemkárosodás
  • csontritkulás
  • bőr-és szájbetegségek
  • szív- és érrendszeri betegségek

Gyógynövények, megelőzésben, kiegészítő kezelésekben

Csalánlevél

cukorbetegségek

A sokak számára hasztalan és legyünk őszinték kissé csúnyácska, ráadásul szúrós gyógynövény rengeteg lehetőséget rejt, nem hiába a legtöbb gyógynövénykeverékek komponensei között van.

  • rengeteg vitamint tartalmaz és magas a vastartalma
  • vesebetegségben szenvedők, és vesehomok kialakulására hajlamosaknak
  • a vesét fokozott vízkiválasztásra ösztönzi, a vér húgysav szintjét csökkenti
  • vércukorszintet csökkenti
  • ízületi gyulladások, köszvény kezelésére is hatásos
  • hatékony vértisztító

Tea elkészítése: Egy csapott evőkanál (kb.: 3g) szárított csalánt leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

Ellenjavallat: gyermekek 12 év alatt ne fogyasszák

Erdei szederlevél

cukorbetegségek

  • köszvényre és reumatikus fájdalmakra
  • cukorbetegséget megelőző állapotok kezelésére
  • kismamáknak is ajánlott, a várandóság alatt kialakuló cukorbetegségre

Tea elkészítése: Két csapott evőkanál szederlevelet 2.5 dl vízzel leforrázunk, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

Fekete áfonyalevél

cukorbetegségek

  • lassítja a szénhidrát felszívódását
  • oldja a vérzsírt

Tea elkészítése: Egy csapott evőkanál szederlevelet 2.5 dl vízzel leforrázunk, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

Gyermekláncfű

cukorbetegségek

  • a citromnál kétszer annyi C vitamint tartalmaz
  • szénhidrát- és cukoranyagcsere szabályzásban részt vesz, de nem emeli a vércukorszintet

Ellenjavallat:  vérhigítót szedők ne fogyasszák.

Tea elkészítése: 2 dl vízben 1 teáskanálnyi gyökeret 5 percig főzünk, majd leszűrjük. Az egész növényből egyegy csapott evőkanálnyit leforázunk 2 dl vízzel,majd leszűrjük. A kettőt összeöntjük és egy hónapon keresztül fogyasztjuk, majd tartsunk kettő hét szünetet.

Mezei katáng gyökere

cukorbetegségek

  • gyökere inulintartalma miatt csökkenti a vércukorszintet
  • csökkenti a nagymértékű  vizeletürítést
  • csökkenti a szomjúságérzetet

Ellenjavallat: terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott a fogyasztása

Tea elkészítése: Egy csapott evőkanál száraz drogot 2.5 dl vízzel 3 percig főzünk, majd szűrés után fogyasztjuk.

Görögszénamag

  •  a cukor felszívódását késlelteti
  • kuramint, trigonelint, 4-hidroxi izuleacin tartalma miatt a kialakult cukorbetegségek szövődményeire is hatássos

Tea elkészítése: 5 percen át egy teáskanálnyi magot beáztatunk 3 dl vízbe, majd 10 percig főzzük. Szűrve, langyosan fogyasszuk.

Ellenjavallat: méhösszehúzó hatása miatt kismamáknak nem ajánlott.

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="4c6f06af-e314-4ba6-bd7d-503eab23d813" data-show-share="false" data-show-info="false" data-comments="false"></div>

K&P

0 Tovább

Ismered a különféle illóolajokat? Teszteld a tudásodat!

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="4c750aab-45e9-41c0-bf1a-bb4a3884f482" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

„Női bajokra”is ható gyógynövények bemutatása, használata. Kvízzel.

A köznyelvben „női bajoknak” is nevezett és más egészségügyi problémára több gyógynövény használata is segíthet. Megmutatjuk, utána tesztelheted tudásod.

női bajok gyógynövények kvíz

Palástfű

A képen is látszódik, hogy harmatos cseppek jelennek meg rajta, amit a növény bocsát ki, az alkimisták szent víznek tartották és rendszeresen gyűjtötték. A „nő bajokra” gyakorolt hatását Johann  Künzle a svájci orvos fedezte fel, aki fehérfolyás ellen, méhgörcsökre, és szülést követően fennálló problémákra ajánlotta betegeinek.

női bajok gyógynövények kvíz

Hol találjuk meg?

A palástfűfajok honosak Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában. Hazánkban leginkább a hegyi réteken, különösen a Bükki-hegységben fordul elő nagyobb mennyiségben, de a Mátrában is megtalálható.

Hogyan néz ki?

Nagyon könnyen megkülönböztethető a többi növénytől, mert viszonylag alacsony, de erőteljes száron hét kilenc karéjú levele van. A rózsafélék családjába tartozó évelő növény levele, szára, levélnyele szőrözött. Májustól-szeptemberig hozza apró sárgászöld virágait, akkor történik meg a gyűjtése is. Gyógyhatása miatt kiskertekben is érdemes termeszteni, gyűjteni viszont Magyarországon tilos az összes fajtája védett, természetvédelmi értékük 5-10000 Ft.

Melyek a hatóanyagai?

Tanintartalma miatt összehúzó hatású, gyorsítja a hegesedést, a vérzéseket csillapítja. Flavonoid tartalma miatt biztosítja a jó vérkeringést. Foszfort, kalciumot, magnéziumot C vitaminta is tartalmaznak a levelei.

Miben segít?

  • a pubertás beköszönte előtti időszakban cickafarkkal együtt fogyasztva kedvező hatást gyakorol a lányok szervezetére
  • alhasi panaszoknál
  • klimaxos rosszulléteknél
  • menstruációs zavarok előfordulása esetén
  • koraszülésre hajlamos nőknél
  • méhszalagok megerősítésében
  • méhelőesésnél
  • szülés utáni alhasi petyhüdtségnél

Tea készítése.

Egy púpozott evőkanál drogot leforrázunk 1 liter vízzel, 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és kortyolgatva fogyasztjuk.

Fürdő elkészítése.

10 liter hideg vízbe teszünk, 20 dkg drogot egy éjszakára beáztatjuk, fürdés előtt felmelegítve öntjük a fürdővízbe.

Ellenjavallat.

Napi kettő csészénél többet ne igyunk belőle, mert károsíthatja a májat.

Pásztortáska

női bajok gyógynövények kvíz

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus görög orvosa felfedezte a vérzéscsillapításra kiválóan helyt álló pásztortáskát. Háborúkban a sebek ápolására, belső vérzések csillapítására gyógyszerek híján, valódi kincsnek számított. Az erőteljes hatása ellenére az I. világháborúig nem használták, abban a szörnyű időszakban a rengeteg vérző sebek gyógyításánál nélkülözhetetlen volt. Jelenleg Kínában a növényt, ehető magjai, leveleit, gyökereit étkezési célra is termesztik.

Gezemicének, istentáskájának, libazsázsának, pásztortarsolynak, véráltatófűnek is nevezik az egész világon elterjedt szinte gyógynövényt.

Egy kis botanika.

A keresztes virágúak családjába tartozik, magassága a húsz, vagy akár 70 centimétert is elérheti. Levelei szárölelők, fehér virágait tavasszal hozza, becó névre hallgató termése háromszög alakú.

Hol lelhetjük fel?

Szinte mindenhol felütheti a fejét, utak mentén, mezőkön, réteken, vagy akár szántóföldeken. Akár kiskertünkben is érdemes szaporítani, különös gondozást nem igényel, amit jól mutat, hogy szinte képes bárhol elterjedni. Áprilistól egészen júniusig gyűjthetjük a maximum 30 centiméteres virágos leveles hajtását.

Mi tartalmaz?

Flavonoidokat, egy vérzéscsillapító peptidet, kálium és kálciumsókat, kolint tiramint.

Mire hat?

  • erős menstruációs vérzés esetén, a ciklus kezdete előtt 10 nappal naponta két csésze teát
  • klimaxban járó nők egy hónapon át két csészével fogyasszanak, három hét szünet után a menstruációs ciklusban ismételjék meg
  • méhvérzés esetén kúraszerűen, de rövid ideig javallt a fogyasztása

Tea készítése.

Egy púpozott evőkanál drogot leforrázunk 1 liter vízzel, 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és kortyolgatva fogyasztjuk.

Ellenjavallata.

Várandós  állapotos nők és szívbetegek számára nem ajánlatos használni.

Cickafarkfű

női bajok gyógynövények kvíz

Szintén egy nagyon régen felfedezett és használt gyógynövényről van szó, már az őstörténet előtt sem volt ismeretlen. Irakban Neander-völgyi temetkezési helyeken cickafarkvirágport fedeztek fel. Az ókorban fekélyekre,

vérzéscsillapításokra, előszeretettel használták. Aranyérre fürdőként Hipokratesz is ajánlotta.

Orvosi cickafarknak, cickórónak, cickafarkkórónak, egérfarkúfűnek, ezerlevelűfűnek, patikai ezerlevelűfűnek, pulykafűnek is nevezik.

A cickafark hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben, az ESCOP monográfiák között is szerepel.

Információ a növényről.

Európában és Ázsiában is őshonos, hazánkban mezőkön, réteken, szántóföldeken tömegével fordul elő szára 20-80 centiméterre nő meg, a fészkvirágzatúak családjába tartozó évelő cickafark. Levelei szeldeltek, szórt állásúak. Fehér virágai júniustól szeptemberig virágoznak. Ebben az időben tudjuk gyűjteni.

Hatóanyagtartalma.

Több száz vegyületei között, többek között illóolajat, glikozidokat, aszpargint, cseranyagokat, nátriumot, magnéziumot, káliumot, vast, ként, meszet tartalmaz.

Mire jó?

  • petefészek gyulladásnál ülőfürdő
  • havi vérzés elmaradása esetén éhgyomorra napi egy csésze tea
  • hüvelyviszketésnél cickafarkfőzetes lemosás

Tea készítése.

Egy púpozott evőkanál drogot leforrázunk 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, műanyag szűrővel leszűrjük és kortyolgatva fogyasztjuk.

Fürdő elkészítése.

10 liter hideg vízbe teszünk 10 dkg drogot egy éjszakára beáztatjuk, fürdés előtt felforraljuk és hozzáöntjük fürdővízhez.

Ellenjavallat.

Fejfájást, hányást, rosszullétet okozhat illóolaj tartalma, emiatt önmagában a virág fogyasztása nem ajánlott.

Allergiásoknak nem ajánlott, már az érintése is bőrirritációt okozhat, ebben az esetben a használatát kerülni kell.

Íme a Kvíz.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="399e1c38-644b-432a-a1c6-b371da08ff95" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Miért érdemes használni a kamillát?​​​​​​​

A népgyógyászat egyik leggyakrabban és széleskörűen használt gyógynövényünk. Több évtizede az orvostudomány számos kutatása bizonyította használatának helyességét, aminek következtében a modern fitoterápia meghatározó növénye lett. A cikk után tesztelheted is a tudásodat.

kamilla teszt gyógynövény

Kamilla történelem

Története egészen az ókorig nyúlik vissza a Napisten ajándékának vélték, elsősorban a mumifikálásnál olajokhoz, balzsamokhoz használták. Az orvostudomány megalapítójának is tartott Hipokratesz a menstruációs görcsök oldására gyakorolt kedvező hatását fedezte fel. A középkorban a növényt lepárolták és illóolajat készítettek. Kolozsvárott 1578-ban kiadott Herbárium című könyvében Melius Juhász Péter is ír róla. Nemesítése az 1960-as években kezdődött, Kerekes József az 1970.es években dolgozta ki az üzemi körülmények közötti termesztés technológiáját. 2004-ben megalakult Alföldi Vadontermő Kamilla virággyűjtők és Feldolgozók Társaságának köszönhetően az Alföldi Kamillavirágzat 2012 óta a védett eredetű európai uniós termékek listáján is szerepel. Az „Alföld eredetmegjelölésben” meghatározott területeiről vadon termő, kézi erővel szedett kamilla 2015-től Magyarország Hungarikuma. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2016-ban az év gyógynövényének választotta.

Elnevezésének repertoárja is széleskörű. Anyafűnek, bubulykának, nemes pipitérnek, pipitérnek, Szent István-pipitérnek, szikfűnek, szüzekanyjának is nevezik. Chamos  (föld), Milos (alma) szavak összetételéből nevezték el a Kamillát (Matricaria recutita L.)

A kamillavirágzat és az illóolaj hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben. A kamillavirágzat az ESCOP monográfiák között is szerepel.

Hogyan ismerjük fel?

A fészekvirágzatúak családjába tartozó egy éves, vagy áttelelő növény Ázsia mérsékelt égövi területein és Európában őshonos. Magyarországon leginkább a vadontermőt az Alföldön gyűjtik, ami a nemesítettel ellentétben kevésbé elágazó, és a virágzat mérete is jelentősen kisebb, mindezek ellenére hatóanyagokban gazdagabb. A nemesített fajtának a lágyszárú hajtásai elágazóak, a természeti körülményektől függően 40-80 centiméterre nő. Szórt állásúak a levelei, sallangosan szeldeltek, a sallangok keskeny fonalosak. A főszár és az oldalágainak csúcsán fejlődnek a fészekvirágzatai, az alatt 5-10 centiméteren nem képződnek levelek. A csöves virágok sárgák.

Mikor és hol tudjuk gyűjteni?

Nálunk szinte mindenhol megtalálható, parlagokon, útszéleken, mezőkön nagy tömegben fordul elő. Általában májustól egészen augusztusig gyűjthető, , amikor fehér nyeles virágszirmai vízszintesen állnak. Virágzás idején a virágzati vacok kúpos és belül üreges, ahogy a képen is látható.

kamilla teszt gyógynövény

Melyek a hatóanyagai?

Meghatározó összetevője az apigenin, amely a falavonoid csoporton belül a flavon vegyületek közé solható, ezek a vegyületek a gyulladáscsökkentésben játszanak jelentős szerepet. A többi komponensekkel együtt a következő hatásai is ismertek.

  • batériumölő
  • gyulladáscsökkentő
  • gyomorhurutra, gyomor, nyombélfekély ellen
  • görcsoldó
  • nyugtató

Tárolható?

A gyűjtés során speciális eszközt a kamillafésűt használják, majd érdemes minél hamarabb lehetőleg még aznap a tárolásról gondoskodni. A szedés után 30 óráig 20- 25 fokon, 30 fok felett csak 15-20 órán át tartja meg kifogástalan minőségét. Száraz nedvességtől mentes helyen egy papírdobozba is tehetjük.  Mivel hamar befülled, egyenletesen kell a virágokat egymás mellé rakni, hogy ne érjenek egymáshoz. Pár nap alatt megszárad, száraz 5 kg friss virágból lesz körülbelül 1 kg száraz drog.

Milyen esetekben érdemes használni?

Egy csapott evőkanál (kb.: 3g) szárított kamillavirágzatot leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

kamilla teszt gyógynövény

Megfázásra, izzasztásra.

Ágyban fekve meleg helyiségben betakrózva hatékony egy csésze kamillatea, ezáltal izzadunk, és segíti az izzadságmirigy tisztulását.

Emésztés serkentésére.

Nehezebben emészthető ételek fogyasztásakor, ebéd és vacsora után igyunk egy csészényivel.

Görcsoldásra, széllhajtásra.

Naponta két-három csésze teát érdemes meginni étkezések után 15 perccel, addig, amíg a probléma meg nem szűnik.

Nyugtatásra.

Két-három héten át lefekvés előtt egy csészét igyunk meg, majd váltsunk más nyugtató hatású teára.

Immunerősítésre.

Téli időszakokban, vagy a szervezet jelentős megterhelésekor, akár megelőzésként, havonta egyszer egy-két csészényit kortyoljunk el.

Torokfájásra, ínygyulladásra.

Naponta több alkalommal gargalizáljunk a teával, ami a gyulladást jelentősen csökkentheti.

Étvágyjavításra.

Fél órával a déli és esti étkezések előtt egy-egy csészével.

Ülőfürdő.

Bőrtisztító és nyugtató hatása miatt két-három liter teát tegyünk a fürdővízbe.

Ellenjavallat:

  • szívbetegeknél nem javasolt az izzasztás
  • parlagfűre allergiások óvatosan fogyasszák
  • kutatások szerint fokozza a véralvadást gátló gyógyszerek hatását és a vérzés kockázatát

A kamilláról készítettünk egy tesztet, hogy teszteld, tesztelheted a tudásodat.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="92672e45-9eaa-47c9-bb2a-dc63c484446b" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyassza, ha valamiben bizonytalan, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Gyógynövényteszt

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="7dfdbab5-fdd8-4ff1-b830-e9a57ebaf994" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

1 Tovább

Az egészséges és finom fehérakác

Az  fehér akác hallatán elsősorban a méz juthat eszünkbe, pedig gyógyhatása széleskörű, a magassága miatt is tiszteletet parancsoló fának. Fehér, szemet gyönyörködtető virágzatát a gyógyászatban is használják, és akár mennyire megdöbbentőnek tűnik ételnek sem utolsó.

Észak- Amerikában az Appalache hegységrendszerén élő indiánok magjait hozta Európába IV Henrik kertésze, aki a történetírók szerint a Notra-Dame mellett ültette el az akác magjait. A XVIII. században Tessedik Sámuel evangélikus lelkész az alföldfásításban alkalmazta. Gyors terjedésének köszönhetően az állomány, több mint fele Európában található. Hazánkat akácnagyhatalomnak is nevezhetjük, ha figyelembe vesszük, hogy a Kárpát-medencei állományok 9/10-e Magyarországon él, és az erdőterületünk 1/4-ét teszi ki. A méheket bevonzza bódító illata, hatalmas méretű, a növésben szinte megállíthatatlan fa a 20-25 méter példányok sem ritkák. Szennyeződésmentes területről időjárástól függően májusban-júniusban gyűjthetjük a fürtös fehér színben pompázó virágait, amit a gyógyászatban is előszeretettel használnak, és az asztalokra is kerülhet az akácvirágos palacsinta.

Egészségre gyakorolt hatása

Akácvirágból készített tea.

3 grammnyi száraz virágot, ami körülbelül egy csapott evőkanálnyinak felel meg, 2.5 dl vízzel leforrázunk, majd lefedve negyed óráig állni hagyjuk, ezután műanyag szűrővel leszűrjük, és melegen, de nem forrón kortyolgatva fogyasztjuk.

Étvágycsökkentő

Nem, önmagában csak az akácteától nem olvadnak le a kilók, de mivel a gyomorsavtermelést csökkenti, étvágyunk sem nő a teától. Ebben az esetben az akác mellékszereplő a katáng játssza a főszerepet. A katángkóróból 2-3 perc alatt főzetet készítünk, majd leforrázzuk az akácvirágot.

Gyomorsav túltermelés csökkentésére

Sokan küszködnek a megemelkedett gyomorsavval, ami állandó, vagy visszatérő égő érzést eredményez a gyomor tájékán. Esti órákban a vacsora után egy teával érdemes fogyasztani, de ha valaki kúraszerűen fogyasztja, napi két csészével ihat a panaszok megszűnéséig.

Megfázásra, nyákoldó és nyugtató hatása miatt

A jelenlegi nyárnak nem mondható változékony időjárásnál gyakrabban lehetnek hirtelen kialakuló náthás megbetegedések, és az ezzel járó tünetek. Önmagában napi két csészével fogyasztva a köhögést jelentősen csillapítja. Azon növények közé tarozik, ami komplett hatású, mert hurutos köhögésnél nyákoldó, száraz köhögés esetén viszont hurutoldó.

Hashajtó hatású

Este lefekvés előtt egy csészével igyunk az akácvirág teából.

Vízhajtó hatású

A szervezetben fölöslegesen felgyülemlett vizet hajtja, ebből a célból a reggeli órákban érdemes egy csészéből meginni.

Kiváló méz készíthető belőle

Nem hiába a méhészek egyik legkedveltebb növénye, hiszen bódító, intenzív illata miatt a méheket is előszeretettel bevonzza. A méz gyógyító hatásairól írt cikkünk ezen a linken megtalálható: https://gasztrokertben.reblog.hu/miert-egyunk-mezet

Palacsinta

A kertünkben hatalmasra növő akácfáink bőven hoznak termést, amiből a jótékony hatása miatt a virágokat leszárítjuk. Kriszta viszont a hatalmas tenyérnyi nagyságú fürtökből levágott párat és palacsintát készített belőle. Kicsit furcsálltam az ötletet, de annyi mindent „megetetett” már velem, gondoltam, hát legyen. Nem bántam meg. Íme a recept.

Hozzávalók

  • 25 dkg liszt
  • 1 evőkanál cukor
  • fél csomag sütőpor
  • 2 tojás
  • csipetnyi só
  • 1 csomag vaníliás cukor (vagy méz)
  • 3 dl tej
  • 3 dl szénsavas ásványvíz (szódavíz is lehet)
  •  fehér akác virágok
  • étolaj a sütéshez

Elkészítése

A fehér akác fürtjeit pár percre érdemes hideg vízbe tenni, hogy az esetleg megbúvó rovarok ne kerüljenek a tésztába, majd lecsöpögtetjük. A tojásokat villával elkeverjük, majd hozzátesszük a kristálycukrot, a vaníliásat mézzel is helyettesíthetjük, és a sót. Hozzákerül a tej a szódavíz és a sütőpor. Ha túl sűrű a tészta tejjel, szódavízzel, vagy ásványvízzel hígítjuk. A masszát alaposan összedolgozzuk, majd megszórjuk akácvirággal, és összekeverjük. Felforrósított étolajon mindkét oldalát 4-5 percig sütjük. Miután megkóstoltam, minden eddigi aggályom elillant. Jóval intenzívebb és aromásabb az íze a bodzás palacsintánál, érdemes kipróbálni, igazi ínnyencség.

Gyógynövényeket mutatunk be, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Egészségmegőrzés természetesen​​​​​​​

Szervezetünk számára szükséges vitaminok számos növényben, gyümölcsben megtalálhatóak. és hozzájárulnak az egészség fenntartásához. Melyek ezek? Csokorba gyűjtöttük.

Betegségekből való felépülésre

  • Csalán
  • Gyermekláncfű
  • Homoktövis
  • Sárgabarack
  • Tőzegáfonya

Erőnlét javítására

  • Csalán
  • Homoktövis
  • Gyermekláncfű
  • Kakukkfű
  • Tőzegáfonya
  • Tyúkhúr

Testi, szellemi teljesítőképesség megtartására

  • Búzacsíra
  • Héjnélküli tökmag
  • Kukorica
  • Mák
  • Ligetszépe

Vitaminok

A vitamin

Zsírban oldódó vitamin a szürkületben való látás biztosításáért is felelős. Elő anyagai a provitaminok, aminek egyik formájaa karotin a következő zöldségekben, gyümölcsökben van.

  • Sárgarépa
  • Paprika
  • Sütútök
  • Ananász
  • Kiwi
  • Sárgabarck

B 1 vitamin

Az Idegrendszert és a szénhidrát anyagcserében résztvevő enzimek működését támogatja.

  • Gabonafélék
  • Dió, olajos magvak: napraforgó
  • Hüvelyesek

B2 vitamin

Anyagcserefolyamatokban vesz részt, a pajzsmirigyműködésben, vassal együtt növeli a vörösvértestek számát. Szürke hályog megelőzésében, égési sérüléseknél, migrénes rohamokra ajánlott.

  • Spenót
  • Sóska

B 5 vitamin

Dohányzásról való leszokásban segít, erősíti az idegrendszert, migrénre és krónikus fáradtságra is javasolt.

  • Gabonafélék
  • Olajos magvak
  • Karfiol
  • Brokkoli
  • Narancs
  • Dinnyék
  • Paradicsom
  • Csípős paprika
  • Avokádó, hajdina
  • Lencse

B 6 vitamin

Segít felszabadítani az elraktározott energiát, részt vesz a fehérjeszintézisben energiát. Részt vesz a vörösvértestek képzésében. Csökkenti az álmatlanságot és a depressziót, asztmás rohamokat.

  • Banán
  • Burgonya
  • Olajos magvak
  • Csicseriborsó
  • Gesztenye
  • Leveles zöldségek
  • Póréhagyma

B 12 vitamin

Vérszegénység kezelésére, Alzheimer kór ellen, szívproblémák kezelésesére, 50 éves kor felett pótlása kifejezetten javasolt.

  • Avokádó
  • Homoktövis
  • Savanyú káposzta
  • Sárgabarack

C-vitamin

Szervezetünkben fontos védőszerepet tölt be, a stressz kezelésében kötőszövetek, fogíny, csontok felépítésében, szemlencse, máj, lép felépítésében.

  • Brokkoli
  • Paprika
  • Paradicsom
  • Káposzta
  • Karalábé
  • Burgonya
  • Ananász
  • Homoktövis
  • Csipkebogyó
  • Fekete áfonya
  • Naspolya
  • Füge
  • Vadcseresznye
  • Kiwi
  • Málna
  • Tőzegáfonya

E vitamin

Öregedési folyamatok gátlásában vesz részt, zsírban oldódó vitamin, védi a szervezetet a szabadgyökök káros hatásaitól.

  • Búzacsíra
  • Mogyoró
  • Mandula
  • Növényi olajok
  • Édes burgonya
  • Feketekömény
  • Kiwi

K vitamin

Mindamellett, hogy zsírban oldódó vitamin, nem raktározódik sokáig a szvezetben. A vér alvadási faktorok keletkezéséhez is szükséges.

  • Bimbós kel
  • Brokkoli
  • Káposzta
  • Spenót
  • Paraj
  • Kiwi

Esszenciális zsírsavak

  • Búzacsíra
  • Dió
  • Házikender
  • Kukorica

Omega zsírsavak

Házi kender

  • Len
  • Kiwi

Két- háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

 

0 Tovább

A gyógyító és tápláló bodza

Története egészen az ókorig visszavezethető Galenosz hurutos megfázást gyógyított a növénnyel és nyálkahártya irritációra is használta. Elsősorban megfázásnál a kamillával egyetemben ez a sokrétű növény használata a legnépszerűbb. Gyógyít és táplál is. Hogyan? Megmutatjuk.

Közösségi oldalunkon egyik olvasónk jelezte, hogy a cikk írásakor hívjuk fel a figyelmet nem mindegyik bodza egészséges, erre a gyűjtéskor mindenképpen legyünk figyelemmel. Ennek is utánanéztünk.

Az Ázsiában és Európában is őshonos, hazánkban is gyakori feketebodzát használhatjuk gyógynövényként, vagy, ahogy lejjebb olvashatjátok kiváló ételek is készülhetnek belőle. A fogyasztható növény több méterre is megnőhet. A levél széle fűrészes, keresztben átellenesek nagyok. Májusban-júniusba fehér, vagy sárgás hatalmas virágzatuk álernyőben csüngnek. Termései fekete bogyók. Ellenben rokona a gyalogbodza fogyasztásakor enyhén mérgező hatást vált ki, ami hasmenéssel, hányással járhat. Életkorától függetlenül 2 méternél magasabbra nem nő, levelei hosszúkásak, virágzatuk kellemetlen szagot áraszt. Termései nem csüngenek, hanem felálló terméscsoportot alkotnak.

Az egészség érdekében.

Köhögésre rekedtségre gőzölés.

10 liter vízzel leforrázunk egy evőkanálnyi bodzavirágot, törölközővel betakarva felé hajolunk. Torok tisztítására nyitott szájjal, ha megfázás áll fenn, akkor csukott szájjal orrunkon keresztül szívjuk be a gőzt.

Hashajtásra.

Ebben az esetben nem a virágot, hanem a friss bodzahajtását használjuk fel. Erőteljes vízhajtó hatása miatt, legfeljebb évente két alkalommal alkalmazzuk, és lehetőleg két napig külső programokat hanyagoljuk. Leforrázzuk a bodzahajtást, leszűrjük, majd lefekvés előtt az esti órákban fogyasztjuk.

Megfázásra, meghűlésre.

Friss, vagy szárított púpozott evőkanál virágot leforrázunk 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és langyosan megisszuk. Melegben betakarózva, izzasztó hatása érvényesül.

A fogyást is elősegíti.

Természetesen önmagában, kellő mozgás, és egészséges táplálkozás hiányában ne várjunk csodát, de a testsúlycsökkentésben kiegészítőként hatásos. Kúraszerűen a teából naponta két csészével egy hónapon át megiszunk. A vizelethajtó hatása miatt a folyadékpótlásról gondoskodni kell.

Receptek.

Bodzás palacsinta.

Kriszta látván a kertbe pompázó bodzavirágokat fejébe vette, hogy egy nem mindennapi ételt készít belőle. Így született meg a bodzás palacsinta receptje.

Hozzávalók:

  • 30 dkg liszt
  • 1 ek. cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • csipetnyi só
  • 3 ek. olaj
  • 3 dl tej
  • 3 dl szénsavas ásványvíz
  • 4 tányér bodzavirág
  • 1/2 citrom reszelt héja

Elkészítése:

A tejhez hozzáadjuk  a kristálycukrot és vaníliás cukrot, majd csipetnyi sóval megszórjuk. Beletesszük a lisztet, majd az ásványvizet, a 3 evőkanál olajat és csomómentesre keverjük. A bodzavirágot nem érdemes lemosni, mert a virágport elveszítjük,15 percre egy tálcára teszük, majd belecsipegetjük a virágokat a tésztába. Utána belereszeljük a citrom héját, majd 30 percig állni hagyjuk a tésztát. Forró serpenyőben étolajban, mind két oldalát kisütjük vaníliapudinggal bekenjük feltekerjük, a tetejét csokimázzal díszítjük.

Hideg mézes bodzaleves mazsolával és habgaluskával.

A következő linken elérhető a receptünk, kipróbáltuk, nem érdemes kihagyni.

https://gasztrokertben.reblog.hu/cimke/habgaluska

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Magas a vérnyomásod? Gyógynövényekkel, egészséges táplálkozással segíthetsz.​​​​​​​

Nagyon leegyszerűsítve a vérkeringés  juttatja el a szükséges vért a test különböző részeihez. A vér szállítja a szervekhez az oxigént, tápanyagokat, szabályozó anyagokat és távolítja el az anyagcsere végtermékeit. A vérkeringés fenntartásához szükséges a vérnyomás: a vérpálya központi és környéki része közötti nyomáskülönbség.

magas vérnyomás gyógynövény életmód

A napi gyakorlat szerint a felkar verőerében lévő nyomást mérjük, ami az egyéni sajátosságokat, életkort is figyelembe véve, nyugalmi állapotban a 140 / 80 hgm feletti értékek károsnak tekintendők.

Mit okozhatunk a magas vérnyomással?

  • agyvérzést
  • szívinfarktust
  • veseelégtelenséget
  • látásromlást
  • szívelégtelenséget

Az orvostudomány egyik legnagyobb kihívása a hazánkban népbetegségnek tekintendő magas vérnyomás, ami ellen megfelelő életmóddal magunk is tehetünk. A tartósan fennálló vérnyomásbetegséggel szakemberhez kell fordulni, de a gyógyszeres, vagy egyéb kezelési mód nélkülözhetetlen partnerei lehetnek a megfelelő ételek és gyógynövények.

Hogyan táplálkozzunk?

Kevesebb sót!

A nátriumbevitelt, azaz a mértéktelen só fogyasztását érdemes elfelejteni, mert az erek falát megbetegítheti. Természetesen az íztelen ételeket kevesen szeretik, így a só kedvelői helyettesíthetik, fokhagymával, rozmaringgal, oregánóval.

Figyeljünk a kálium bevitelre!

A káliumban gazdag ételek vizelethajtók és csökkentik az érfalakra gyakorolt hatást. A fejes káposzta, kel, brokkoli, spenót, cékla, banán, így a fogyasztásukat érdemes előtérbe helyezni.

A rostokat ne felejtsük el!

Legismertebb hüvelyes zöldségünk a zöldborsó és a zöldbab rostokban gazdag, emellett teljes kiőrlésű gabonákat részesítsük előnyben. Reggelire a zabkásával dúsított joghurt telít, emellett egészséges is.

Alacsony zsírtartalmú tejtermékek.

A vérnyomás karbantartásában segítő kalciumban gazdagok az alacsony zsírtartalmú tej, joghurt.

Legyen rugalmas az érfalunk!

A szeder, az áfonya az artériákat rugalmasan tartják, a vérnyomást karbantartják. hozzásegítenek az egészséges érhálózat megőrzéséhez.

Ne csak úsztassuk a halakat!

Az egészséges szív-és érrendszerre a magas omega 3 zsírsavakat tartalmazó halak, leginkább, makréla, lazac fogyasztását legalább kéthetente egy alkalommal érdemes az étrendünkbe beilleszteni.

Kiegészítőnek olajos magvakat.

Leginkább a pisztácia csökkenti a vérnyomást, de jótékonyhatással van, ha az egyéb olajos magvakat sem hagyjuk ki, a diót, mandulát.

Az egészséges erekért.

A fokhagyma és az étcsokoládé lazítja az erek simaizmait.

Egy szívbarát és vérnyomáscsökkentő gyógynövény.

magas vérnyomás gyógynövény életmód

Galagonya

A fioterapeuták a cserje hallatán egyből a szívre gyakorolt hatását hangsúlyozzák.

  • a vérnyomást csökkenti
  • értágító hatású
  • megőrzi a szívizomsejtek, és az érfalak rugalmasságát
  • gátolja az érelmeszesedést

Elsőként köszvényre használták, majd a XVII. században felfedezték a vérnyomásra és szívpanaszok enyhítésére gyakorolt hatását. Az egész kontinensen elterjedt, hazánkban elsősorban erdőkben bukkannak fel, de jótékony hatása miatt nem ritka kiskertekben sem a telepítése. Mérete szinte a hatásával egyenrangú, képes 2-3 méterre is megnőni, szerteágazó, tüskés szárai, illatos virágokban pompáznak. Piros áltermései számos madár számára vonzó bújóhely lehet.

magas vérnyomás gyógynövény életmód

A virágos hajtásvég gyűjtése májusban-júniusban történik, terméseit októberben szedhetjük, egészen a fagyok beálltáig. Ahhoz, hogy 1 kg növényhez jussunk, virágból 5 kilogrammnyit, termésből 3 kilót kell összeszednünk. A csipkebogyóbokornál is nagyobb tövissel büszkélkedhetnek, ezt érdemes figyelembe venni.

Tea elkészítése.

Magas vérnyomásban szenvedők, orvosi kezelés mellett egy csapott evőkanálnyi teafüvet forrázzanak le 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyják, majd műanyag szűrővel szűrjék le, és minden reggel éhgyomorra fogyasszák. A szív karbantartására megelőzősre hetente egy alkalommal igyanak galagonya teát.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

Forrás: Wikipédia (a vérnyomás definiálása), a kép forrása a Pixabay

K&P

0 Tovább

„Hajszervíz” gyógynövényekkel.

Ki ne szeretné, hogy szép, ápolt, csillogó legyen a hajkoronája.  Főként a nők használják titkos fegyverként. Mi miatt hullik a hajunk, hány szálig egészséges? Milyen gyógynövényeket alkalmazzunk, és hogyan? Érdemes velünk tartani.

haj gyógynövény

Hajunk édesanyánk hasában, magzati korunkban növekedésnek indul, ami az évek során dúsul, majd hullani kezd. Kinek jutott volna eszébe megszámolni hány hajszálunk van?  Átlagosan 100.000-150.000 körül van, a sötétebb hajúaknak kevesebb körülbelül 100.000, de vastagabb a szál, ezért jóval többnek tűnik. Ezzel szemben a világosabb hajkoronát viselők többel, 140.000 hajszállal büszkélkedhetnek, a lista végén a vörösek ” kullognak” 80.000-el. Hihetetlen szám 5 millió-, igen nem elírás- ennyi szőrtúsző van a bőrünkben, de nem az összes, csupán 10 százalék látszódik. Jogosan vetődik fel a kérdés, akkor mi történik a 90 százalékkal? Nem mindegyik tüszőből nő szőr vagy haj, ez a szám az egész testünkre vonatkozik, Szerencsénkre a fejbőrünk hajhagymái sokkal aktívabban és gyorsabban nőnek, mint a testünk más tájékén található szőrzetünk.

A hajszálunk igen rövid életű, csupán hét esztendő, természetesen nem hullik ki rögtön, hanem 3-4 hónapig a fejünkön van, folyamatosan elhal, így helyet csinál az új hajszálnak, a nőknél 4-6 évig, míg a férfiaknál 2-4 év alatt fejlődik ki. Amíg el nem éri a hét évet, évente körülbelül-az egyéni adottságaink függvényében-15 centi növekedéssel számolhatunk.

Hajunk csupán 3 százalékban tartalmaz vizet, a fennmaradó 97 százalékot a keratin nevű fehérje adja. A keratin szálacskák szabályos elrendeződésének, szervetődésének köszönhetjük-főként hosszú hajúaknál fontos-a teherbíró képességét. A fehérjék közötti kocsonyás állományban vannak a melaninok, amik meghatározzák hogy, szőke, barna, fekete, vörös a hajunk.

Egészségesen is hullik a hajunk?

haj gyógynövény

Ahogy fentebb említettük szakaszosan hullik és nő, azaz senkinek nem kell megijednie, ha pár szállal kevesebb lesz, hiszen ez a frissülés kiváltója is. A fodrászok, bőrgyógyászok szerint a természetes napi szintű hajszál hullása nem haladhatja meg az 50-80 szálat. Életünk különböző szakaszaiban, ez a szám nőhet. A születést követő két hónap körül következik be egy természetes nagy mértékű hajhullás, ami fiziológiás, így a szülőknek sincs oka aggodalomra. A serdülőkor küszöbét átlépő fiúk rémálma a tesztoszteron, ami nemcsak a férfi nemi jellegért felelős, gyakran jelentős hajhullást eredményezhet. Szülést követő két hónap után nagyon sok hölgy panaszkodik a jelentős hajveszteség miatt, ami körülbelül a gyermek két hónapos korában következik be. A hormonális változások miatt várandóság alatt a hajszálak növekedése megáll, majd szülés után nagy mennyiségben hullik a haj, ami körülbelül 6 hónapig tart. A kor előrehaladtával, elsősorban férfiaknál egyre nagyobb mértékű a hajveszteség.

Mit tehetünk az egészséges haj érdekében?

Zsíros haj ellen, és hajhullás megelőzésére.

haj gyógynövény

A csalángyökeret 2-3 percig főzzük, ezzel leforrázunk, egy evőkanálnyi szárítottat, és ugyanennyi diólevelet. Hajmosás után ezzel kell a hajat az utolsó öblítéskor használni. A dió a festékanyaga miatt sötét hajúaknak ajánlott, a szőkék, világosbarnák kamillát használjanak.

Korpás hajra.

haj gyógynövény

Fehér árvacsalán és mezei zsurló teával öblítjük le a hajat.

Mitől hullik nagy mennyiségben a hajam? Beteg vagyok?

haj gyógynövény

A diffúz hajhullás alatt azt értjük, mikor az egész fejbőrre kiterjed, általában mindenhol ugyanannyi mennyiségű a hajveszteség. Betegségek állhatnak a háttérben, a szervezet jelez a működése helytelen.

  • tumoros betegségek sugár, vagy kemoterápiás kezelések
  • fogamzásgátlók
  • alultápláltság, vashiány
  • krónikus betegségek
  • belső elválasztású mirigyek helytelen működése

A pajzsmirigy működésére a közönséges galaj, míg, a szurokfű az agyalapi mirigyre gyakorol hatást. Napi egy csészével javasolt a fogyasztása.

Vashiány esetén a csalántea fogyasztása lehet hatásos.

Foltos, vagy körkörös hajhullásnál immunrendszer gyengesége állhat a háttérben, erről a következő linken olvashatsz bővebben. https://gasztrokertben.reblog.hu/az-immunrendszert-vedo-gyogynovenyek

Androgenetikus ok a leggyakoribb tényező és a férfiak érintettsége a gyakoribb, ami a fejtetőn jelentkezik, vagy a homlok „magasodik”. Ennél a típusnál hormonális lehet az ok, amelynek következtében a haj minősége romlik, nagymértékű a hajveszteség. Férfiaknál sajnos a hajveszteség szinte kivédhetetlen, de nőknél-jóval ritkábban-, de előfordul. Sötétebb hajú hölgyeknek, a világos hajúakhoz képest több a férfihormonja. Ebben az esetben túl sok a szervezet inzulin szintje, ami a női hormonra kedvezőtlen hatással van.

A hormonok mennyiségét csökkenti a napi egy csészével elfogyasztott fodormenta.

Természetesen a gyógynövények segíthetnek a hajhullás csökkentésében, a megelőzésben, azonban, ha a hajhullás jelentős, és több napon keresztül jelentkezik, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Az immunrendszert védő gyógynövények

Gyakran vagy megfázva? A fertőzésekkel szemben nem védekezik a szervezeted? Gyengének, levertnek érezd magad? Elképzelhető az immundrendszered erősítésre szorul, és kíváncsi vagy, hogy a gyógynövények hogyan lehetnek a segítségedre. Akkor ezt a cikket érdemes elolvasnod.

Immunrendszerünk a szervezetünk védekező mechanizmusa, ami biztosítja testünk egészséges működését. Átvitt értelemben egy felkészült hadseregnek tekinthetjük, ahol a katonák békeidőben féltő gondoskodással vigyáznak ránk. Háború kirobbanásakor, már nem annyira békések, a lehetséges eszközrendszerrel megvédenek bennünket az ellenséggel szemben. A sereg állandó készültségben van, feladata az egészséges sejtek védelme, és szervezetünkre nézve károkat okozók eltávolítása. Ezek felismerésére, és elpusztításra csak a teljesen egészséges sejtek képesek, azért is nagyon fontos, hogy lehetőségeink szerint vigyázzunk rájuk, és óvjuk. Ugyanis nem teljesen rajtunk múlik, hogy a védekező rendszerünk megfelelő stabilitást nyújtson. Ez a genetikánk által meghatározott, veleszületett, kapott immunitás, ez mindannyiunkban meg van.  A másik a szerzett, amibe van beleszólásunk.

Melyek a gyengülő immunrendszer jelei?

  • gyakori megfázás, vagy influenzás megbetegedések, a gyógyulás, felépülése elhúzódik
  • a sebek, sérülések lassan gyógyulnak
  • megszűnni nem akaró allergia
  • asztmatikus megbetegedések
  • alacsonnyá válik a stressz tűrőképesség, gyakoriak az ok nélküli szorongások, depressziós tünetek jelennek meg

Milyen megbetegedéseket okozhatnak?

  • leukémia (fehérvérűség)
  • AIDS
  • allergiás reakció
  • autoimmmun betegségek
  • immunhiányos állapot

Sorba vettük azokat a gyógynövényeket, amik segíthetnek a stabil immunrendszer fenntartásában.

Antioxidáns hatásúak, a sejtek anyagcserefolyamatai során keletkező káros szabadgyököket hatástalanítja.

A magas C vitamint tartalmuk a szervezetünk védekező rendszerét erősíti. A fizikai teljesítőképességgel pozitív hatással bír emellett az egészséges csontosodási folyamatot is segíti.

  • csipkebogyó
  • málna termése és a levele

Szaponin tartalmúak segítik a zsíroldékony olajok vízben való oldódását.

Ezt az anyagot tartalmazó gyógynövények roborálnak, működésre ösztöntik az immunrendszert. Vizelethajtó tulajdonságuk miatt csökkentik az ödémák méretét, emellett fokozzák a hörgők működését és gátolják a koleszterin felszívódását

  • mezei zsurló
  • ginzeng
  • ökörfarkkóró virág
  • édesgyökér
  • aranyvesszőfű

Csípős anyagot tartalmazóak.

Ezek a gyógynövények is serkentik az immunsejteket, fokozzák az anyagcserét, ezáltal az emésztést.  A hisztamin, szerotonin és  bradikinin tartalmuk miatt értágulatot okozhatnak.

  • kurkumagyökértörzs
  • paprika
  • fokhagyma
  • fekete mustármag

Flavonoid tartalmúak.

A szív és érrendszerre kedvező hatást gyakorolnak, gyulladást csökkentenek, a vérnyomás szabályozásában is részt vesznek, alacsonyan tartják. Oldják a görcsöket, csökkentik a koleszterinszintet.

  • bodzavirág
  • máriatövis
  • hársfavirág
  • nyárfalevél
  • kukoricabajusz

Általános immunerősítők.

  • Fürtös menta
  • Mezei kakukkfű
  • Citromfű

A cikkünkben felsorolt gyógynövények fogyasztásakor is alaposan tanulmányozzuk a csomagolást, szükség szerint kérjük szakemberek véleményét.  A fitoterapeuták a kúraszerű alkalmazást javasolják.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

A koleszterinszint karbantartása gyógynövényekkel.

A zsírok egészséges mértékben lévő jelenléte feltétele az egészséges szervezetnek. Ez igaz a koleszterinre is? Igen szüksége van a testünknek, aminek hallatán sokan felkiáltanak. „Úristen, mit tegyek, ha magas?” Ebben az esetben is az egyensúly fenntartására kell törekedni, hogy a laborvizsgálatnál, ne kelljen sápadtan várakoznunk az eredményre.

Ellenség a koleszterin?

A zsírok hallatán rossz érzésünk támad, egyenértékűnek vesszük az elhízással, különféle betegség kialakulásával. Kíváncsiak voltunk, mi is az a koleszterin? Mitől nőhet a koleszterinszintünk? Milyen gyógynövények segíthetnek? Mikor a témát boncolgattuk kezdett a kép letisztulni.

A zsírok egymásban jól oldódó vegyületek, az összetett gliceridek, a valódi zsírok és a glicerin nélküli lipidek, ahová sorolhatóak a koleszterinek is.

Még mielőtt közellenségként tekintenénk a vérzsírra, nem árt tudni, hogy ez a vérben található zsírfajta hozzájárul testünk életfunkcióinak fenntartásában. Fontos a szerepe a sejtfalak, és sejmembránok felépítésében, több molekulánk alkotórésze, nem utolsósorban a hormonok egy része is ebből készül. Egyik méregtelenítő szervünk a májunk termeli 80 százalékát, 20 százalékban táplálékkal juttatjuk be szervezetbe, tojásban, húsokban, tejtermékben nagyobb mértékben van jelen. A különféle egészségmegőrző, prevenciós tájékoztatások jóvoltából, egyre többen tudják, megkülönböztetjük a jó és a rossz koleszterint. Amennyiben túl sok a koleszterin a szervezetünkben a számunkra káros LDL beépül az artériák falába, így a már-már a népbetegségnek számító érelmeszesedés egyik felelősévé válik. Ezzel szemben a HDL-nevezhetjük az LDL ellenségének, testünk megóvójának is, fel tudja venni a koleszterint és eljuttatni a májhoz. Ideális esetben a HDL szintje 1 mmol/liter körül van, az LDL-é 2,6 alatt, az összkoleszterinszint pedig 5 alatt. 

Kik lehetnek a veszélyeztetettek?

  • dohányosok
  • túlsúllyal küszködők
  • mozgásszegény életmódot folytatók
  • cukorbetegségben szenvedők
  • vesbetegek
  • akiknek a pajzsmirigyük alulműködik
  • rendszeres alkoholfogyasztók
  • helytelenül étkezők

Mi lehet a következménye a magas koleszterinszintnek?

  • érelmeszesedés
  • stroke
  • szívkoszorúér betegségek
  • tüdőembólia

Milyen gyógynövényeket ajánlanak a szakemberek?

Tyúkhúr.

Csibehúrnak, tikhúrnak, túyúkbegynek is nevezik, elnevezése utal az egyik baromfinak kedvenc eledelére. A szárnyas ösztönből is szeretheti a magas C-vitaminban, magnéziumban, foszforban kvarcban, gazdag növényt. A rendezett kertek hívei bosszankodnak a szinte kiirthatatlan tyúkhúr miatt, ami igen életerős, magjai 25 évig is megőrzik csírázóképességüket. Sajnos kevesen tudják, hogy a szegfűfélék családjába tartozó, egyéves, vagy áttelelő, lágyszárú növény, milyen jótékony hatással rendelkezik. Ezt is bizonyítja védett növényként természetvédelmi értéke, ami 10.000.-Ft. Természetesen otthon semmi akadálya a termesztésének. A 10-15 centiméterre is megnövő növényt májustól júliusig virágzáskor gyűjtjük a föld feletti részét. Közismert zsíroldó hatása, epe-és veseműködést, elősegítő a teája. Azon kevés gyógynövények egyike, ami a vérben lévő koleszterinszint csökkenését okozza.

Leforrázunk 2.5 dl vízzel egy csapott evőkanálnyi szárított növényt, negyed óráig állni hagyunk, szűrés után langyosan étkezés előtt napi egy alkalommal fogyasztunk.

A tyúkhúrhajtáson kívül a májfunkciót szabályozó cickafarkfű hajtás, a rugalmas érfalért is felelős galagonya virágzó ágvég és a vértisztító, vérzsír csökkentő hatásairól is ismert ösztörűs veronika hajtást is érdemes teaként fogyasztani. Ebben az esetben a 4 gyógynövény száraz drogjából 3 g mennyiséget leforrázunk 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk és langyosan étkezés előtt kúraszerűen megisszuk. Szoptatás és terhesség alatt, illetve 12 év alatt nem ajánlott.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

 

0 Tovább

Rovarcsípés ellen természetesen.

.

A változékony időjárás miatt a szúnyogok, darazsak, méhek, egyéb rovarok, bogarak megjelennek és számuk folyamatosan nő. Mindamellett, hogy többségük hasznos, de csípésük kellemetlen perceket, órákat tud okozni.  Gyógynövényekkel, természetes-akár otthon is elkészíthető-szerekkel oldhatjuk a fájdalmat, viszketést.

rovarcsípés ellenszerek

A rovarok bogarak csípése következtében gyulladás lép fel, súlyosabb esetben a terület elfertőződhet, Immunrendszerünk nem marad adós, szervezetünkben felszaporodik a hisztamin, így a csípés területén az erek kitágulnak, hatására, a bőr megduzzad, kivörösödik, úgy érezzük, mintha égne a bőrünk. Természetesen a tünetek megjelenése, intenzivitása egyénfüggő. A szerencsésebbeknél csak az általános tünetek jelennek meg, azonban, súlyosabb allergiás reakciókat is kiválthat. Anafilaxiás sokk gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.  A rovar csípését követően nagyon rövid idő alatt, akár pár perc alatt is jelentkezhet. Az első tünetek általában a hirtelen kialakuló nagyfokú gyengeség, zavartság, szívdobogás és mellkasi szorító érzés, esetleg légszomj, pánik tünetek, majd émelygés, hányinger, hasi görcsök, székelési inger, sápadtság. Sokan erősen verejtékeznek. A tüneteket jellemzően a vérnyomás csökkenés miatt alakulnak ki, mely végül ájuláshoz, szív megálláshoz is vezethet. Kicsit később duzzanat, ödéma is kialakulhat, ami a szem körüli szövetek és az ajkak, nyelv jellegzetes elváltozását okozza. Az ödéma a légutakban is előfordulhat, ez pedig a légutak gyakori görcsös szűkületével akár a beteg fulladását is okozhatja.

Szúnyog.

rovarcsípés ellenszerek

A nőstény szúnyog a peték lerakásakor szükséges fehérjéhez a melegvérű állatokból és az emberből jut hozzá. A bőrfelülethez érve szájszervével véralvadásgátló anyagot juttat be, ami egyéni érzékenységtől függően allergiás reakciót válthat ki. A csípés helyén a bőr bepirosodik, erőteljesen viszket, és csalánkiütés látszódik.

Súlyosabb esetben láz, fejfájás, izomfájdalom, zavartság, kimerültség, izomfájdalom is jelentkezik, ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni.

Méh és Darázs.

rovarcsípés ellenszerek

A szúnyogcsípéshez hasonlóak a kellemetlen, de természetes általános tünetek, mint a viszketés, a bőr duzzanata, és pirossága, ami egy-két órán belül csillapodik, majd megszűnik. Abban az esetben, ha méhméreg-specifikus ellenanyag termelődik, allergiát okozhat. A reakciók, például a tenyéren, talpon kialakuló duzzanat, fájdalom, a csípést követő napokon is kialakulhatnak.

rovarcsípés ellenszerek

Első lépésként meg kell találni a csípés helyét a kis fekete foltot, majd a fullánkot azonnal el kell távolítani, így kevesebb méreg jut a szervezetbe.

Mit tegyünk?

A rovarok, bogarak csípésekor kialakuló tüneteket természetes gyógymódokkal is enyhíthetjük.

  • szappanos vízzel mossuk le a csípéssel érintett bőrt
  • beáztatott, apróra vágott lándzsás utifűvel kenjük be a területet
  • jeges borogatást alkalmazzunk
  • méh csípésnél, mivel a váladéka savas, lúgos folyadékkal kell bekenni, erre kiváló a szódabikarbóna
  • a darázs lúgos méreganyagot bocsát ki, így a savas „levek” segítenek: ecetes víz, citromlé
  • Aloe Vera gél csillapítja a viszkető érzést
  • összeaprított friss petrezselyem, bazsalikom csökkenti a viszketést

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek többek között bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

 

K&P

0 Tovább

Álmatlanság, nyugtalanság, feszültség esetén ezeket a gyógynövényeket próbáld ki!

Sokszor érzed úgy, hogy lefekszel időben, de nem tudod kipihenni a napi fáradalmakat? Hánykolódsz az ágyban, ideges vagy és feszült, nyugtalanok az éjszakáid? Reggelente nehezen kelsz fel, nappal nem tudsz koncentrálni? Miért lehet mindez? Segíthetnek ebben a problémádban a gyógynövények? Amennyiben a kérdéseidre választ szeretnél kapni, érdemes velünk tartani.

álmatlanság alvási zavarok gyógynövény

Fontos aludni.

Nappal és alváskor a szervezetünknek teljesen más kapcsolata van a külvilággal. Alapvető szükségletünket a nyugodt alvás fontosságát senki sem firtatja, abban a periódusban van lehetőségünk-testünk, lelkünk felfrissülésére, szervezetünk regenerálódására. Pulzusunk, vérnyomásunk csökken, légzésünk lelassul.  Idegrendszerünk alvás során sem áll le, csak az ingerekre reagál másképpen. Működésekor ébrenléti és az alvási szakaszokat különböztetünk meg. A mélyalvás elérése a lefekvést követő háromnegyedórán keresztül következik be, majd felületesebb alvási szakaszok váltják egymást. Ezek 90-120 perces alvásciklusokból, áll, amik 4-5 alkalommal váltakoznak. Mikor alszunk két szakaszt különböztetünk meg, az egyik a REM szakasz, ekkor a szemhéj enyhén remeg, aminek az álmodás a kiváltó oka.  NREM esetén a teljes nyugodt alvást élhetjük meg.

Mennyit érdemes aludnunk?

Az alvási szükségleteinket életkorunk nagyban meghatározza Az Amerikai Nemzeti Alvási Alapítvány kutatása az alábbi ajánlást tette közzé:

Újszülöttek (0–3 hónap között): 14–17 óra

Csecsemők (4–11 hónap között): 12–15 óra

Kisgyermekek (1–2 év között): 11–14 óra

Óvodások (3–5 év között): 10–13 óra

Iskoláskorú gyermekek (6–13 év között): 9–11 óra

Tizenévesek (14–17 év között): 8–10 óra

A fiatal felnőttek (18–25 év között): 7–9 óra

Felnőttek (26–64 év között): 7–9 óra

Az idősebb felnőttek (65 év felett): 7-8 óra

Az alváshiány következményei.

A rohanó, stresszes mindennapokban rengetegen panaszkodnak kialvatlanságról, álmatlanságról. Időhiányában nem tudnak megfelelő időben álomra hajtani fejüket. A holnapi munkára elkészítenek egy dokumentumot, kivasalják a gyerek ruháját, felhívják a barátaikat. „Úristen, majdnem éjfél. félek, hogy a főnök megró, mert elfelejtettem, tegnap valamit. Mi lesz, ha a gyerek holnap egyest kap?” Ugye ismerősök a stresszt kiváltó tényezők? Mielőtt sorba vennénk az esetleges megoldásokat, érdemes megnézni mi történhet a szervezetünkkel a krónikus alváshiány következtében.

Az alvászavarok.

álmatlanság alvási zavarok gyógynövény

Átmeneti álmatlanságkor fáradtnak érezzük magunkat ébredés után, a vártnál korábban is felébredünk a felületes alvás miatt legszívesebben visszafeküdnénk.

Alvás-ébrenlét ciklus zavara előfordulhat a több műszakban dolgozóknál, ilyen esetben a bioritmus felborul, gyakran nappal kívánjuk az aktív pihenést és állandó fáradtságra panaszkodunk.

Nappali aluszékonyság felléphet abban az esetben is, ha megfelelő ideig alszunk, ennek ellenére nem érezzük magunkat kipihentnek.

Rendellenes mozgások alvás alatt szerencsére csak a lakosság 5 százalékát érintő zavar, amelynek legismertebb megjelenési formája az alvajárás. A lakásban mászkál tesz-vesz, de ébredéskor semmire nem emlékszik.

Az alvászavarok leggyakoribb következményei lehetnek.

  • mentális eredetű: függőségek, szorongás, depresszió
  • cukorbetegség
  • emésztőrendszeri megbetegedés, aminek következtében a kilók rakodni kezdenek
  • immunrendszer csökkent működése
  • szívinfarktus, agyi infarktus

Melyek, azok a gyógynövények, amik segíthetnek?

Álmatlanság ellen használj macskagyökeret!

álmatlanság alvási zavarok gyógynövény

Szárított formában a Magyar VIII Gyógyszerészkönyvben is szerepel Az ESCOP monográfiákban is mint hatásos, nyugtató növényt tartják számon. Története az ókorba nyúlik vissza, már akkor is használták legfőbb tulajdonsága az idegek nyugtatása miatt. A középkorban lépett hódító útjára Szent Hildegárd többek között nyugtatásra, és epilepsziás rohamoknál alkalmazta. A két világháború közötti időszakban a stresszt oldották macskagyökérrel. Az ajakos virágúak családjába tartozó évelő növény Európában, és Ázsia mérsékelt égövében őshonos növényt hazánkban, erdőkben, de vizes réteken is megtalálhatjuk. Májustól augusztusig virágzatából olajat nyerhetünk. A gyökerét októberben gyűjtik, körülbelül 5 kg-ból lesz 1 kg száraz anyag.

Tea.

Lefekvés előtt egy csészével fogyasszunk, 1-2 percig főzzük a növényt szárított drogból egy csapott evőkanálnyit, majd leszűrjük és langyosan megisszuk.

Kellemessé tehetjük szokatlan ízét, hat citromfűvel, galagonyával, borsmentával készítjük, ami nyugtató hatású is. Ebben az esetben egy csapott evőkanálnyit az említett növényekből leforrázzunk, 10-15 percig állni hagyjuk, szűrés után langyosan megisszuk.

Tinktúra.

20 dkg macskagyökeret beleteszünk egy üvegbe, ráöntünk 1 liter pálinkát 15-20 napon át áztatjuk, majd leszűrjük. Elalvás elősegítésére lefekvés előtt 40-50 cseppet fogyasszunk.

A nyugtató hatású Citromfű.

álmatlanság alvási zavarok gyógynövény

A VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben is megtalálható az ESCOP monográfiákban is szereplő, mézfűnek is nevezett gyógynövény évszázadok óta ismert a gyógyításban. A világhírű svájci orvos Paracelsus az élet meghosszabbítójának tartotta. Az ajakos virágzatúak családjába tartozik, Közel-Keletről származik, a mediterrán élőhelyet kedveli, Magyarországon szórványosan fordul elő. Májusban, júniusban levelét gyűjthetjük, virágzatát július elejétől augusztusig. A 40-80 centiméterre megnövő növényből 5 kg esetén körülbelül 1 kg száraz anyagot nyerünk. Idegerősítő, idegnyugtató hatása közismert, alvási zavarokra, depresszióra is kiváló.

Tea.

Idegnyugtatásra, depresszióra 1 csapott evőkanálnyi növényt teszünk 2.5 dl vízhez, forrázatot készítünk, leszűrjük, napi 2-3 alkalommal étkezések között fogyasztjuk.

Tinktúra.

A virágzás előtt leszedett citromfüvet, fél centis darabokra vágjuk, leöntjük 40 százalékos gabonaszesszel, majd kettő héten át szobahőmérsékletű helyen érleljük, napi egyszer felrázzuk. Érés után leszűrjük.

Feszültségoldásra, enyhe depressziós tünetek meglétekor napi 3X10 cseppet iszunk a tinktúrából.

A felsorolt gyógynövényeket nem ajánlatos fogyasztani, altatók, nyugtatók, pszichiátriai megbetegedésekre használt gyógyszerek esetében.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

1 Tovább

Gyulladtak az ízületeid? Kopnak a porcaid? Ezek a gyógynövények a segítenek.

Ízületeink a mozgásrendszerünk meghatározó láncszemei. Ki ne hallott volna közvetlen környezetében ízületi fájdalmakról. A reumatológiai várótermek előtt gyakran ezzel a problémával várnak legtöbben szakemberek segítségére. Bemutatjuk, azokat a gyógynövényeket, otthon elkészíthető készítményeket, amik jelentős mértékben enyhíthetik a fájdalmat.

Ízület megbetegedése gyógynövény

Egészséges életmóddal, helyes táplálkozással sokat tudunk tenni egészségünk megőrzése érdekében és a gyógynövény is sokat tud segíteni, de mielőtt bemutatnánk. nézzük meg a teljesség igénye nélkül, valójában mi is az ízület.

A „láncszem”.

Egy összekötő elem, ami összeköti az egymással szomszédos csontokat. Óriási a jelentősége, hiszen a mozgás egészéért felelős. Meghatározza az irányt, a terjedelmet, és a rugalmasságot is. Gondoljunk bele egy átlagos napon hány alkalommal végzünk hajlító, feszítő, közelítő, távolító mozdulatokat, amit az ízületeinknek köszönhetünk. Az ízületi fej domború formájú, a mozgások felelőse. Lenyomata a homorú ízületi árok, ami a tökéletes illeszkedést biztosítja. Az ízületi csontvégeken lévő üveges kemény porc megkönnyíti a mozgást. A kétrétegű ízületi tok biztosítja a behatástól, a csontvégeket védi, nedve segítségével nincs súrlódás a csontok elmozdulásakor. Erős kötőszöveti rostokból áll, a szalag, két kiegészítője az ízületi tömlő, és a porckorong. Az egészséges alkotók nélkül lehet akadályozva a szabad mozgásunk.

 Az ízület betegségei.

Degeneratív elváltozások.

Ízület megbetegedése gyógynövény

A kopásos ízületi megbetegedéskor az ízületi porcok károsodnak, ami 40 év felett a felnőtt lakosság 25 százalékát érinti, 50 év felett a leggyakrabban előforduló mozgásszervi megbetegedés. Porcaink szövetének két része van az egyik kollagén rostokból és molekulából áll, ahol kisebb csoportokban a porcsejtek helyezkednek el, a porcképződésben a növekedési hormonjaink, is szerepet játszanak. A porcot lebontó enzimek is megtalálhatóak, amennyiben a porcot építőknél nagyobb a számuk a porcok kopni kezdenek. Okai között kereshetjük a genetikai okokat, az öröklést, illetve azokat, amelyek fokozott terhelés következtében, akár az élsportolóknál gyakori, de bizonyos foglalkozásokhoz is kapcsolható.

Tünetek.

A betegség a reggeli órákban a mozgás elkezdése előtt fájdalommal jár, ami a mozgás hatására megszűnik, vagy alábbhagy. Hirtelen terhelés következtében is érezhetünk fájdalmat, ami a tevékenység megszűntetésekor alábbhagy.

A Fekete nadálytőt érdemes kipróbálni.

Ízület megbetegedése gyógynövény

A szakértők szerint az egyik legfontosabb a gyógynövények között. A népies nevén összeplántófű, nadálygyökér, nedvességkedvelőként, elsősorban csatornák mentén, nedves réteken, egész nyáron virágban pompázik. Tavasszal, vagy ősszel szokták a földből kivenni, ha a növényre van szükségünk, virágzás előtt vagy az alatt tegyünk. Amennyiben van lehetőségünk, és nem szeretnénk megvenni az ízületekre külsőleg alkalmazható tiktúrát, kevés fáradozással saját magunk is elkészíthetjük.

Tinktúra készítése.

A növény gyökereit alapos tisztítást követően apróra összedaraboljuk, és beletöltjük egy tetszőleges méretű üvegbe, annyit tegyünk belőle, hogy levegőhöz jusson. Teletöltjük gyümölcspálinkával, majd napon, annak hiányában meleg helyen például fűtőtest közelében kettő hétig állni hagyjuk.

Zselatin készítése.

Az állati kötőszövetből kivonják a kollagént. A színtelen, szagtalan, szilárd anyagot szívesen alkalmazzák a gyógyszeriparban, élelmiszeriparban, szépségiparban. Ízületi bántalmak esetén pont a kollagén tartalma miatt rendkívül hasznos a porcok kopása esetén.

Kenőcs készítése.

1 deciliter vízbe bele kell tenni kettő teáskanálnyi étkezési zselatint, összekeverjük és a beteg testrészt bekenjük. Naponta egy alkalommal fél éven keresztül alkalmazzuk.

Arthritis a gyulladt ízület.

Ízület megbetegedése gyógynövény

A begyulladt ízület következtében folyadék szaporodik fel, ami az adott végtagon duzzanatot képez. Az adott terület bepirosodik, sokan étvágytalanná válnak, belázasodnak.

Kamilla.

Ízület megbetegedése gyógynövény

A köznyelv kamillának ismeri, de hívják többek között szikfűnek, pipiskének, katókának is a méltán népszerű és a legtöbb háztatásban előforduló gyógynövényt. Gyulladáscsökkentő hatása közismert. Az erdei tisztásokon, szikes területeken, akár a vegyszermentes kukorica, burgonya földeken élő növény  virágzatát a déli órákban májustól augusztusig gyűjthetjük.

Tea.

Étkezések közben napi 2-3 csészével fogyasszuk.

1 evőkanál púpozott  virágot tegyünk 1 liter vízbe, forralás után 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Kamillakenőcs elkészítése.

Felforrósítunk 25 dkg disznózsírt, beleteszünk két maréknyi friss kamillavirágzatot. Buggyanás közben megkeverjük, majd éjszakára lefedve hűvös helyre tesszük. A következő napon újramelegítés után lenvászonin átnyomjuk, majd tégelyekbe töltjük. A beteg felület bekenjük.

Mezei Zsurló.

Ízület megbetegedése gyógynövény

Meddőhajtásai a szabályos fenyőfához hasonlítanak, erdőben, erdőszéleken is megtalálható, de a legjobb minőségű termést az agyagos földben hozza.

Erősíti a kötőszövetet, és elősegíti a veseműködést.

Zsurlófüdő.

A zsurlóból 2-3 liter teát készítünk, beleöntjük a fürdővízbe, 15-20 percig élvezzük jótékony hatását, hiszen a gyulladt területekre üdítően hat.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Ezzel a gyógynövénnyel tudod megvédeni az epédet!

Az epe megbetegedése, epekő kialakulása, epehólyag gyulladás népbetegségnek számít. Érdemes a betegség kialakulását megelőzni, egy évszázadok óta kipróbált gyógynövény segítségünkre lehet.

gyógynövény betegség

Az epét a májban lévő speciális májsejtek és az epecsatorna sejtjei termelik és választják ki a keserű sárgásbarna színű emésztőnedvet, ami az epehólyagban tárolódik és sűrűsödik, és onnan az emésztés folyamatát elősegítve lökődik ki. A vékonybélben az epevezetéken keresztül távozik.

Fontos emésztőnedv.

  • az epesavas sóknak köszönhetően aktívan részt vesz a zsírok és a zsírban oldódó vitaminok lebontásában és felszívódásában, A, D, E, K vitaminok az epe hiányában, emésztetlenül kerülnek ki a szervezetből
  • a szervezetben keletkező végtermékek, pld gyógyszerek az epében választódnak ki, majd távoznak
  • meghatározó fehérjék is innen kerülnek ki
  • az epe fő színezőanyaga a bilirubin, ami a vörösvérsejtek végterméke az epébe kerül, és zöldes barnára színezi a székletet

Beteg az epém.

Epekő

Az epeváladékból kiváló kristályok összetapadása okozza, amik egyre nagyobbra nőhetnek. Két felelőse van a koleszterinkő, akkor alakul ki, amikor a máj több koleszterint választ ki és a pigmentkő, ami a máj által termelt bilirubinból képződik.

Az epehólyag elzáródásakor erőteljes görcsök jelentkeznek a jobb bordaív alatt, ami a váll irányában kisugárzik. A tompa, vagy éles tünetek ebben az esetben is zsíros, fűszeres ételek fogyasztása után jelentkeznek. Amennyiben az epe nem tud elfolyni, elfertőződhet, és epehólyag gyulladás alakulhat ki. A kő bekerülhet a hasnyálmirigy kivezető csövébe is, ami hasnyálmirigy gyulladást is okozhat.

Az epekő az epeutakat is elzárhatja, a széklet agyagszürke lesz, a vizelet sötétté válik. Először a szem ideghártyáján lehet sárgás színeződést észrevenni, ami a bőrfelületre is kiterjed. Gyakran jár, hányingerrel, hányással.

Epehólyag gyulladás.

Okozója az epekő, ami nagyon alattomos is lehet, mert nagyságától függetlenül sokáig nem okoz tüneteket. Jobbik eset, ha diagnosztikai vizsgálat során derül ki, de gyakran minden előzmény nélkül, elzárja az epevezetéket, és a beteg főként a jobb bordaív alatt nagy fájdalmat érez, és besárgulhat. Ilyen esetben azonnal szakember segítségének igénybevétele javasolt. A tünetek heveny esetben hirtelen lépnek fel, intő jel lehet, ha a fájdalmak zsíros, fűszeres ételek fogyasztása után jelentkeznek, ami puffadással, hányingerrel, hányással, hidegrázással, lázzal is járhat. Idült gyulladáskor a has felső részén a tompa, időszakos fájdalomjellemző.

A betegség kialakulásának megelőzésében óriási szerepe lehet az aranyvesszőnek.

gyógynövény betegség

Hasznosságát flavonoid, cserzőanyag, szapponoid, kumarin, inulin, szerves sav, illóolaj tartalma miatt a legújabb tudományos kutatások is elismerik. Az Észak-Amerikából származó fészkes virágzatúak családjába tartozó évelő növény általában a Dunántúlon és az ország keleti felén fordul elő. Liget-és láperdőket, ártereket, nedves termőhelyeket kedveli. Egy méternél magasabbra is megnőhet, virágzáskor fürtösen pompázik. A magas és a kanadai fajták is hasznos gyógynövények.

Amennyiben van lehetőségünk virágzás kezdetétől július végéig az aranyvessző felső szárából 30-40 cm részt levágunk, majd szellős, de zárt helyen szárítsuk le. Ahhoz, hogy egy kilogrammnyi szárazárut kapjunk, négy kiló növényt kell összegyűjtenünk.

Epebántalmak megelőzősére, kezelésére.

Forrázással készítsünk a növényből teát, amit egy héten keresztül reggeli órákban éhgyomorra egy csészével igyunk meg. A következő héten, minden másnap, a harmadikon háromnaponta. Ezt követően egy-két havonta igyunk egy csészével, így a visszaesést is megakadályozhatjuk.

Homok, kisebb méretű epekő hajtására is kiváló

Amennyiben az epevezetékben, epehólyagban homok, vagy 3 mm-nél kisebb méretű epekő alakult ki, sokat segíthet a tea kúraszerű fogyasztása. Forrázással készül, Délelőtt és délután két napon át két liter teát kell meginnunk, literenként rövid idő alatt. Alacsony vérnyomásnál az adagot mérsékelni kell.

Természetesen a gyógynövények, önmagukban nem csodaszerek, viszont sok esetben segítenek.

Kétnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

1 Tovább

Mivel tápláljuk, öntzzük a növényeinket vegyszermentesen? Megmutatjuk.

Javában folyik a kerti munka sokan már elültették a magokat, nevelik a palántákat. A sikeres és vegyszermentes kertészkedés érdekében csokorba szedtük azokat a gyógynövény ázalékok elkészítési módjait, erjesztett leveket, amelyek bevethetők az egészséges növények felneveléséhez.

vegyszermentes ázalékok  levek növénytermesztése

Hogyan lehet egészséges a növény?

A növényeket erősítő levek

  • bodzahajtás  főzet 
  • bodzavirág főzet          
  • csalánlé       
  • fekete nadálytőlé

Magok beáztatásához főzet készítése

Hozzávalók (mindegyik növényből egy evőkanál)

  • csalán
  • macskagyökér
  • cickafark
  • kamilla
  • tölgyfakéreg

Elkészítése

1 liter vizet felforralunk, levesszük a tűzről a szárított növényeket beletesszük, tíz percig állni hagyjuk, leszűrjük, kihűtjük a levet, majd beletesszük a magokat. Általában a kisebbeket 3-4 órára, nagyobbakat 1 napra, de ez nagyon sok körülmény függvénye, ezért érdemes nézni, ha látjuk, főleg a hüvelyeseknél, hogy a héj megreped, érdemes kivenni az áztató léből.                                     

Trágyalé kiültetett növényekre

A trágyalét elkészítésekor a növényeket beletesszük egy edénybe, vagy hordóba kizárólag műanyagba, ráöntünk annyi vizet, hogy bőven ellepje, majd a napon erjesszük, naponta kavarjuk.  A szagok nem szomszédcsalogatóak, amit kőporral enyhíteni tudunk. Amikor már a lé nem habzik, akkor lett kész, utána szűrhetjük. A növény tövének öntözésekor mindig töményebb az oldat, mit lombtrágyázáskor.

Hozzávalók

1 kg friss növény, vagy 15 dkg szárított

  • kamilla                                                                        
  • bársonyvirág                                                                        
  • zsurló                                                                    
  • csalán                                                                       
  • fejes káposzta

Elkészítése

A növény tövének belocsolásakor 1litert 10 literrel hígítunk, lombtrágyának: 1 liter trágyalét 50 literrel kell hígítani.

Milyen növényeket "anyagokat" használjunk a kártevők ellen?

Levéltetvek ellen

  • csalánlé           
  • kenőszappan     
  • paradicsomlé               
  • útifűlé

Gombás megbetegedések, baktérium ellen

  • csalán és zsurlólé                                                 
  • tejes permetlé                                                
  • fokhagymalé                                                    
  • gilisztaűzó varádicslé                                                      
  • zsurlólé                   
  • macskagyökérlé

                                                                      

Földibolha ellen tárkonyt

Termés növekedést elősegítő a fekete nadálytő

  • ribiszkénél
  • köszméténél
  • málnánál                                                        
  • paradicsomnál
  • spárgatöknél
  • uborkánál                                                                      
  • tüskétlen szedernél                                             

Ezek a főzetek, ázalékok, erjesztett levek segítenek

Bodzahajtás (főzet)

Hatása

A növényt erősíti, védi a kártevők ellen.

Hozzávalók

  • 40g fekete bodza, vagy gyalogbodza

Elkészítése

10 liter vízben 20-30 percen át főzzük a növényt, majd kihűlés után 10 liter vízzel hígítjuk.

Bodzavirág (főzet)

Hatása

A növényt erősíti, tarkabarka ellen és mákvirágzáskor hatásos.

Hozzávalók

  • 50g friss virág, vagy 15 dkg szárított

Elkészítése

3 liter vízben 30-40 percen át főzzük a növényt, majd kihűlés után 1:1 arányban hígítjuk.

Csalánlé (erjesztett)

Hatása

A növényt erősíti.

Hozzávalók

  • 1 kg friss növény, vagy 10 dkg szárított

Elkészítése

3 liter vízben 30-40 percen át főzzük a növényt, majd kihűlés után 1:1 arányban hígítjuk.

8-14 napig erjeszteni kell, naponta kevergetni, majd leszűrni, ezt követően hígítani.

Csalánlé és zsurlólé (főzet)

Hatása

Gombabetegségek és klorózis ellen.

Hozzávalók

  • 60 dkg friss növény, vagy 10 dkg meddő hajtás (fele-fele arányban)

Elkészítése

5 liter vízben 30-60 percen át főzzük a növényt, leszűrjük, kihűlést követően ötszörös arányban hígítjuk.

Csalánföld

Hatása

Magvetéskor táplál és erősít, leginkább földieperhez, paradicsomhoz.

Hozzávalók

  • szárított csalán

Elkészítése

1 ek port 3 liter komposzt léhez tesszük, majd egy hétig állni hagyjuk, higítás nélkül juttatjuk ki.

Fehér ürömé, vagy fekete ürömlé (főzet), tárkonnyal is helyettesíthetőek.

Hatása

A földi bolhákat riasztja.

Hozzávalók

  • 0.5 kg friss növény, vagy 15-20 dkg szárított

Elkészítése

5 liter vízben 2-3 órán át áztatjuk a növényeket, majd 20-30 percig főzzük kihűlés után 5 liter vízzel hígítjuk.

Feketenadálytő lé (erjesztett)

Hatása

A növény növekedését serkenti, főként ribiszkére, köszmétére, málnára, paradicsomra, uborkára, spárgatökre, tüskétlen szederre hatásos.

Hozzávalók

  • 1 kg friss növény

Elkészítése

A friss növényt 10 liter vízben 5-6 napon keresztül áztatjuk, majd az erjedést követően leszűrjük, ötszörösen hígítjuk.

Fokhagymalé (erjesztett)

Hatása

Baktériumok, gombás megbetegedés ellen.

Hozzávalók

  • 2- 3  kg pikkelylevél

Elkészítése

10 liter vízben 8 napon keresztül áztatjuk, majd az erjedést követően leszűrjük, tízszeresen hígítjuk.

Gilisztaűző varádicslé (ázalék)

Hatása

Gombák, baktériumok ellen, leginkább a borsónál a babrozsda ellen, uborkánál, szőlőnél, almafánál lisztharmat ellen, burgonyánál, paradicsomoknál baktérium ellen.

Hozzávalók

  • 1 kg száraz virág

Elkészítése

A növényt 5 liter vízben 3-5 napon keresztül áztatunk, majd 15 liter vízzel hígítunk, majd a 10 liter vízben feloldott sóoldathoz hozzákeverjük.

Gyermekláncfűl lé (erjesztett)

Hatása

Növekedésserkentő

Hozzávalók

  • 2 kg friss levél.

Elkészítése

A leveleket 10 liter vízben 14 napig keresztül áztatunk, majd az erjedést követően szűrés után ötszörösen hígítjuk, tavasszal és ősszel juttatjuk ki.

Kamillalé (ázalék)

Hatása

Magcsávázáshoz és zöld levéltetvek ellen.

Hozzávalók

  • 1 marék virágzat

Elkészítése

Kártevők ellen 1.5 liter vízben másfél napig áztatjuk, majd leszűrjük és ötszörösen hígítjuk. Magcsávázásnál a tömény oldatba tesszük a magokat.

Káposztalé (erjesztett)

Hatása

Növekedésserkentő hatású főleg uborkára, zellerre, burgonyára.

Hozzávalók

  • 3 kg friss levél

Elkészítése

A leveleket annyi vízben áztatjuk 14 napig, hogy ellepje, majd az erjedést követően szűrés után tízszeresen hígítjuk, tavasszal és ősszel juttatjuk ki.

Kenőszappan

Hatása

Levéltetvek, pajzstetvek ellen.

Hozzávalók

  • 20 dkg kenőszappan

Elkészítése

Felodjuk 10 liter vízben.

Macskagyökérlé (préslé)

Hatása

Javítja a termésnövekedést, de paradicsomnál, zellernél, sárgarépánál, hagymánál gombabetegségek ellen is hat.

Hozzávalók

  • 2 kiskanál levél

Elkészítése

Kipréseljük a leveleket, majd 10 liter vízbe tesszük, és hígítás nélkül kijuttatjuk.

Paradicsomlé (főzet)

Hatása

Levéltetvek, káposztalepke hernyói ellen.

Hozzávalók

  • 1 kg

Elkészítése

A növény gyökerét, leveleit, szárát termését beletesszük annyi vízbe, hogy ellepje, főzzük fél órán át, beletesszük 10 liter vízbe, kevés káliszappant is adhatunk, hozzá a tapadást segíti.

Tejes permetlé

Hatása

Ültetés után a paradicsompalántákat védi a gomba és vírus ellen.

Hozzávalók

  • 1 liter tej

Elkészítése

A tejet 10 liter vízzel hígítjuk.

Utifűlé

Hatása

Levéltetű, káposzta gyökér golyva, káposztaszár rothadás ellen.

Hozzávalók

  • 1 kg friss virág, vagy 20 dkg szárított

Elkészítése

10 liter vízben 12 órán át áztatjuk, hígítás nélkül juttatjuk ki.

Zsurlólé (főzet)

Hatása

Tavaszi lemosó permetezés gomba ellen.

Hozzávalók

  • meddő szárból 20-30 dkg, frissből 1 kg, szárítottból 75 dkg

Elkészítése

A meddő szárat 3 liter vízben fél órán át áztatjuk, ötszörösen hígítjuk, a friss növényt, vagy a szárítottat 10 liter vízben 30 percig főzzük, és ötszörösen hígítjuk.

K&P

0 Tovább

Sajtkrémes, zöldséges rakott tészta

A tésztás ételek nálunk is nagyon népszerűek, gyakran kerülnek az asztalra, akár köretként, egytálételként. A kerti munkák miatt mostanában kevesebb idő jutott a főzésre. Olyat szerettünk volna, ami hamar elkészül, nem terheli meg túlzottan a gyomrunkat, és nem utolsósorban egészséges is.

tészta

Kriszta mostanában keveset tüsténkedett a konyhába, de volt egy kis szabadideje, emiatt a fakanalat is kivette a kezemből, és ebédidő előtt félórával kezdett csak neki, és pont déli 12 órakor már lakmároztuk is a tésztás egytálételt.

Hozzávalók

  • 1 csomag tészta (500g)
  • 2 szál sárgarépa
  • 50 dkg brokkoli
  • 20 dkg csiperke gomba
  • 1 db sajtkrém
  • só, bors
  • 1 ek étolaj

Elkészítése

A tésztát a forrásban lévő vízbe fedő alatt közepes lángon főzte, beleszórt egy kiskanál sót, és pár csepp étolajat, a zsiradék miatt a tészták nem ragadnak össze.

Ezután elkészítette az étel lelkét a sajtkrémmel ízesített zöldséges ragut. A sárgarépát megpucolta, vékony karikákra szeletelte a gombát alaposan megmosta, hosszában felvágta, és a brokkolit rózsájára szedte, majd egy edényben fedő alatt kevés vízben párolta, borsozta, sózta és belekeverte a sajtkrémet.

15 perc múlva a tésztát leszűrte, hideg vízzel leöblítette, hozzákeverte a roppanósra párolódott raguhoz, majd előmelegített sütőben tette és 200 fokon 10 percig átsütötte.

K&P

0 Tovább

Csípni fogod a lángoló chilit !

A gulyásleves, a pörkölt nehezen elképzelhető csípős paprika nélkül. Az erős paprikák imádói egyre többen fogyasztanak chilit. Szószokat, mártásokat, porokat készítenek a lángoló lovagból. Magyarországon is népszerű. Egyre több termelői piacon találkozhatunk vele, és fesztiválokat is szerveznek. Vajon honnan ered? Csak a gasztronómiában elképzelhető? Tényleg hat az egészségre? Ha velünk tartasz, hiteles forrásból a kérdésekre megkapod a válaszokat.

chili

Meghódította a világot.

A több ezer éves növény születésének helyét Közép-és- Kelet Amerikát tekintik. Az ásatások is ezt a verziót támasztják alá, Kr e.2500 körüli időszakból bukkantak a régészek, azokra a tárgyakra, edényekre, amelyek paprika formájúak voltak, vagy a textíliára festették. Nem vadon élő fajták lehettek, hanem az Indiánok által háziasított chilik. A chilire a mexikóiak szimbólumként is tekinthettek, számos múzeumban tolték, maja, azték és az Indián kultúrában, templomok, épületek falain ábrázolták. Kolumbusz Kristóf, mikkor tévesen azt gondolta felfedezte Indiát, holott a Hawai szigeteken landolt, ott pillantotta meg a chilit, amiről azt vélte bors. Orvosa Alvarez Diego Chanca vitte Spanyolországba. Mivel Haitit Indiának hitték a paprikáról nem tudták, hogy chili, ezért, először indiai borsnak nevezték el. Mindezek ellenére népszerűségre tett szert és elindult a világot meghódítani. Kínában az egyik leggyakrabban használt fűszer, olajat sajtolnak belőle, amit reggel fogyasztanak el, és az ételek ízének fokozására használják. Nyugat-Európába a Spanyolok hozták be majd meghódította a Balkánt és Törökországot a Görög kereskedőknek köszönhetően.

chili

Magyarországra a XVI. századba került, igazi ínyencségként tartották számon, a köznép nem is ismerte, először a főpapi, főúri kertekben dísznövényként díszelgett. A törökök nem a külsejét, ízét, hanem a gyógyászatban nyújtott hatását ismerték fel. Vérhas, tífusz ellen vetették be, az Alföldön Pogány bors elnevezést kapta  A hazai gasztronómiának egészen a XVII. századig kellett várnia, a paraszti konyhában használták először a drága bors helyettesítőjeként.

Van amelyik enyhén csípős, és van, amelyiktől, az az érzésünk támad, hogy a tűzoltó sem tud segíteni, pont ez benne a lényeg. De mitől függ az erőssége?

chili

A kapszaicin hatásai.

A paprikafajták erősségét a Scoville skála méri, amit a legtöbb terméken feltüntetnek, ebből tudhatjuk, melyik a mi ízlésünknek megfelelő. Az erős íz érzetét a kapszaicin okozza. A skála egysége az SHU, ami mutatja a kapszaicin mennyiségét a paprikában. Viszont az egyes chili fajtákon belül is nagyok lehetnek az eltérések, ami függhet a származásától, a talajtól, klímától.

Melyek a hatásai?

A kapszaicinre utaltunk, de valójában milyen hatással van az emberi szervezetre ez a vegyület? Akik igazán szeretik a méregerős paprikát, ügyet sem vetnek arra az érzetre, amit képes okozni. Egyre többen úgy vélik- persze itt is fontos a mértékletesség-kedvező hatást gyakorol az emberi szervezetre, ezeket gyűjtöttük csokorba.

  • csökkenti a májban, lerakódott zsír és vérzsír mértékét
  • hatást gyakorol a keringésre, szabályozza a vérnyomást, megakadályozza a vérrögképződést
  • a kalóriafelhasználást fokozza, az étvágyat csökkenti, az anyagcserét felpörgeti
  • védi a gyomor nyálkahártyáját, elősegítve az emésztőnedvek termelődését, és óvja a gyomor nyálkahártyáját a fekélyesedéstől
  • közép és dél amerikai országokban, ahol a fogyasztásuk mindennapi, a daganatos megbetegedések száma-elsősorban a gyomor és vastagbél, előfordulása kevesebb
  • csökkenti a fájdalomérzetet, ezért használják helyi érzéstelenítésre, migrénes fejfájásra, ideg, izom ízületi fájdalmak enyhítésében is segít

Hamarosan bemutatjuk a legnépszerűbb chili paprika  fajtákat, és tanácsokat adunk a gondozásukhoz.

K&P

0 Tovább

Miért együnk mézet?

A szorgalmas méhek által összegyűjtött nektárok, a szakértelemmel rendelkező méhészek által előállított mézek nemcsak finomak, hanem magas ásványi anyag, vitamintartalma, antioxidáns hatása miatt roppant egészségesek.

Évezredek óta használják.

méz

Régészeti kutatások valószínűsítik, hogy a méh, mint faj 8-30 millió évvel ezelőtt, alakult ki, körülbelül egyidős az emberrel. A spanyolországi Arana barlangban 16000 évvel ezelőtti sziklarajzon egy lány lépes mézet majszolt. A méz értékes fehérjetartalma miatt, már akkor is igazi kincsnek számított. A termelő életmódot folytató leleményes ember a méheknek előszőr a sziklákban, majd a fában odúkat alakított ki. A bibliában is lehet olvasni a méhek gondozásáról és a méz készítéséről. Gyógyászati hatását évezredek óta ismerték és használták. Az arabok a mézet kiváló orvosságnak tartották. A kínaiak ginseng gyökérrel elkeverve a hosszú életet látták benne. Rómában időszámításunk előtt 171-ben már mézeskalácsot készítettek, a császárok a lakomákon ragaszkodtak, hogy a fogások között lennie kellett lépes méznek, mézes süteményeknek, és különféle mézzel tartósított gyümölcsöknek.

Hazánkban már jóval a honfoglalás előtt foglalkoztak méhészkedéssel, 2600 évvel ezelőtt a trákok idejében hatalmas kiterjedésű legelők voltak. A kutatások szerint a honfoglalók is ismerték a méhészetet. A méz szó a finnugor alapnyelvből származtatható. Szent István király okirataiban foglalkozott méhészettel. Nemkülönben a királyok is tartottak méhészetet. Egyre népszerűbb lett a pótolhatatlan bel tartalmú méz, amely az 1100-as évektől egyre népszerűbb lett. A terjedésével új foglalkozások alakultak ki, majd különféle iparágak jöttek létre a jó jövedelmezőség miatt. Méhviaszt, mészsört, vagy mézes tésztát állítottak elő. A méhészetnek a szárnyalása egészen a XVI. századig tartott, majd mély hanyatlásnak indult. Holt idő után Mária Terézia támogatásról biztosította a méhészkedést, Bécsben iskolát alapított. Keszthelyen az 1700-as évek végén Festetics György által alapított Georgikonban kötelező lett a méhészet oktatása.

Megszületik a méz.

méz

A méz alapanyagát a virágok kiválasztják, az illatanyaguk miatt bevonzzák, a rovarokat, a méheket és egyúttal tápanyagforrásként is szolgál számukra. A nektártartalmat kiszívják, mellette egyéb a növényből származó állati és növényi nedvekhez is hozzájutnak. Ezt követően a méhek elszállítják a kaptárba és beleürítik a lép sejtjeibe. A kaptáron belül hosszú folyamat után besűrűsödik és válik mézzé.

Az ezerarcú „sárgaarany”.

méz

Rengeteg fajta méz létezik, tulajdonságait legfőképpen az eredete határozza meg. Különféle ízűek, aromájúak lehetnek, attól függően, milyen területről, milyen virágokról, növényekről gyűjtötték be az alapanyagot. Különféle színekben pompázik, a hófehértől, aranysárgától, egészen a feketéig, különféle árnyalatokban. Az íze is különféle lehet, mézédes, savanykás, vagy kesernyés. A méz minőségét többféle körülmény határozza meg, például az időjárás, a méz alapanyagának gyűjtési helye, a nektárforrás. Természetesen a méhész szakértelme és az általa használt terméstechnológia, megfelelő munkafolyamat nélkül elképzelhetetlen az igazán jó minőségű méz előállítása.

Magyarországon termelt, és legismertebb mézeket válogattunk.

Akácméz

méz

Színe világos zöldessárga sokáig híg halmazállapotú, nehezen kristályosodó fajta. Virágportartalma alacsony, Magyarországon hungarikum. Kevésbé karakteres íze miatt a mézekkel nem kacérkodók is szívesen fogyasztják. Magas kalciumtartalma miatt jó hatással van csontképzési zavarokra. Gyomorsav túltermelés miatti emésztési zavarokra is ajánlatos a fogyasztása. Minden formában fogyasztható, kenyérre kenve, te ízesítésére.

Repceméz

méz

Folyékonyan világos színű, hamar kikristályosodik, krémszerűvé válik. Savtartalma alacsony, ezért az érzékeny gyomrúak is bátran fogyaszthatják. Antibakteriális hatása közismert, kiváló gyulladáscsökkentő. A mézek között magas a szőlőcukortartalma, hatékony az immunrendszer erősítésében. Magas vastartalma miatt elősegíti a vérképzést. A sütőiparban is alapanyag.

Napraforgóméz

méz

Kissé savanykás kesernyés ízű, gyorsan krémszerűvé válik, színe aranysárga. Magas szőlőcukortartalma miatt hamar kristályosodik, a nagyobb méretűek leülnek, az edény aljára. Pont ez segít a torokgyulladásban szenvedőknek. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt erősíti az immunrendszert. Érelmeszesedés kialakulása ellen, görcsoldóként, koleszterinszínt csökkentőként is ajánlatos a fogyasztása. Prosztatára, vizelési nehézségekre is hatásos. Magas a savtartalma, ezért savtúltengésben szenvedők ne fogyasszák, viszont színezőanyagként a mézeskalácskészítők kedvence.

Vegyes virágméz

méz

Az eddig ismertetett mézekkel ellentétben nem önálló fajta. Összetétele teljesen eltérő lehet, de minden esetben a virágok nektárjából állítják elő. Emiatt a színe nagyon változatos, de főként barnaszínűek. Jellemző rájuk a gyors kikristályosodás. Magas cukortartalma miatt jó a baktériumölő hatása. Immunerősítő hatása miatt kifejezetten ajánlott gyerekek és idősek számára. Elősegíti a hegképződést, sebek fertőtlenítésében is hatékony.

Hársméz

méz

Az akácméznél sötétebb, az világossárgától a borostyánsárgáig változhat. Enyhén kesernyés ízű. karakteres, viszonylag nehezen kristályosodó fajta. Fertőtlenítő hatása miatt elsősorban légúti megbetegedésekre, torokfájásra, köhögésre „orvosság”. Hatása hársfateával erőteljesebb. Közismert nyugtató hatása miatt idegességre, nyugtalanságra, álmatlanságra is ajánlott.

Hízlal?

Nem, mert a mézben lévő nagy mennyiségű cukor nem képes zsírrá átalakulni. A májban glikogénné változik a benne található gyümölcscukor, az izmok pedig a szőlőcukor felhasználásának tesznek eleget. Sokan ódzkodnak a méztől a magas cukortartalma miatt, igaz összetétele 70-80 százalékban megegyezik a cukorral, de jóval magasabb a vitamin, ásványi anyag tartalma, és antioxidánsokban is gazdag, ezért gyógyító hatása közismert.

Hol vásároljunk?

méz

Fogyasztóként nem egyszerű a jó minőségű, nem agyon cukrozott, és különféle adalékanyaggal nem dúsított méz beszerzése, ezért legyünk körültekintőek. Legszerencsésebbek, akkor vagyunk, ha van megbízható méhész a környezetünkben, aki szakmai tanácsokkal felruházott, kérdéseinkre választ ad és vásárlás előtt megkóstolhatjuk a termékét. Piacon, boltokban is hozzájuthatunk, ebben az esetben alaposan olvassuk el az üvegre nyomott tájékoztatót, nézzük meg a származási helyet, a méhész regisztrációs számát. 2007-ben  a multi cégek által árusított mézek nagy százaléka bizonyult hamisnak. Azóta a szabályozások szigorodtak, amik javítottak a boltok polcain található termékek minőségén.

K&P

0 Tovább

Csökkenteni akarod a testsúlyod? Lefogyhatsz, ezek a növények segítenek!

A télen sokunkra jó pár kiló felcsúszott, a tükröt leginkább leszerelnénk a falról, mikor belenézünk. Sokan bepánikolnak belegondolva, hogyan fognak beleférni a tavaly vásárolt fürdőruhába, arról nem is beszélve, mi lesz akkor, ha egy jóindulatú emberkének” az alábbi kép jut rólunk az eszébe.fogyás

Higgyétek el, mint mindenre erre is van megoldás, a növények nem csodaszerek, de az bizonyítottan hathatós segítséget nyújtanak a testsúly csökkentésében. Ezeket mutatjuk be, és ha kipróbáljátok, kiegészítve testmozgással, étrenddel így fogtok kinézni.

fogyás

Gyömbér

fogyás

Óceániából származik, ősidők óta használják, a legendák szerint Konfuciusz étkezés előtt evett, ő már tudhatta, hogy a gyömbér afrodizákunként sem utolsó. A külalakjában és ízében is különleges növény a Kínaiaknál is nagyon népszerű, a gasztronómiában és a gyógyászatban egyaránt használják.  A Kínai nagy Füvészkönyvben Pen Cao Csing gyógyszerként említi, hazánkban is nagyon sok vénynélküli termék összetevőként tartalmazza. A görögök fő étkezés után használták, mert segíti a zsíros ételek emésztését, mivel fokozza az emésztőnedvek termelődését. Enyhe gyomorrontásnál, emésztési zavaroknál is jótékony a hatása. Az ájurvédikus orvoslás is ősidők óta használja.

Zöld tea

fogyás

Sok ismerősünk a reggeli feketekávé helyett egy csészével kezdi a napot, mondván, hogy ugyanolyan a hatása mint a feketének. Kevesen tudják, hogy a fogyást is elősegíti. Miért? Tartalmaz katekint, ami antioxidáns, hatást gyakorol a zsíranyagcserére, zsírt éget, nem engedi a bevitt zsírokat lerakódni.

Csalán

fogyás

Mária Treben egy előadásában az összes gyógynövény közül a leghatásosabb jelzővel illette. Nagyon sokan még kiirtandó gyomnövényként ismerik, ami hangyasavat bocsájt ki, ebből ered a szúróssága. Pedig az egész növény a gyökérzetétől a leveléig hasznosítható, nem hiába az összes Herbáriában megtalálható. Vízhajtó hatása miatt segít a testsúlycsökkenésben, és hozzájárul  az anyagcsere gyorsításához..

Borsmenta

fogyás

A friss aromájú illatos növényben lévő mentol miatt ajánlják a testsúly csökkenésre vágyóknak. Mindamellett, hogy baktériumokkal is felveszi a harcot, serkenti az anyagcserét. Az emésztőrendszert megnyugtatja, bélgörcsöket old, és nem utolsósorban segíti az epe kiválasztást.

Hibiszkusz

fogyás

C-vitamin tartalma miatt elsősorban náthás megbetegedéseknél ajánlják a hibiszkuszt. Gátolja a szénhidrátok felszívódását, ezáltal a kilók elleni küzdelemben is felveszi a harcot, mert vannak, olyan vegyületei, amik részt vesznek a zsír és a szénhidrát-anyagcserében. Vízhajtó hatása is van.

Citromfű

fogyás

Ázsia trópusi vidékeiről származó gyógynövény levelei hasonlóak a csalánéhoz. Levelei nem szúrósak, ha megdörzsöljük, érezzük erőteljes citromos illatát. Már az ókorban a rómaiak és a görögök is béltisztításra fogyasztották.

Gyermekláncfű

fogyás

Ismertebb nevén pitypang vadon él, mert hihetetlen alkalmazkodó kepeségekkel rendelkezik, ezért gyakran találkozhatunk szántókon, gyümölcsösben, de akár utak mentén is előfordul. Máj és epeproblémákra használják leginkább. Serkenti a máj és a vese aktivitását.

Édeskömény

fogyás

Hódító útjára Dél-Európából indult és évszázadok alatt meghódította a világot. Ki gondolta volna, hogy nem fűszerként fogyasztották, hanem először gyógynövényként. A rómaiak a lakomák előtt e csipetet ettek az édesköményből, gyomorégésre és az emésztés elősegítésére. Felgyorsítja az anyagcserét, és kiváló ellenszere a puffadásnak.

K&P

0 Tovább

Öt gyönyörű szobanövény, ami megváltoztathatja az életed!

szobanövények

Nem is olyan régen őseink meg voltak győződve, hogy vannak olyan szobanövények, amelyek kedvező tulajdonságokkal bírnak.  Egészséget, szerencsét, pénzt, jókedvet hoznak, aki nem hisz benne is érdemes pár cserepet beszereznie, mert gyönyörűek.

Jázmin

szobanövények

A huncut afrodizákum, ami a kibocsátott illatából adódóan romantikát és szenvedélyes hangulatot teremt. Legendák szerint, pénzt és szerelmet hoz a házhoz.

Rozmaring

szobanövények

A rozmaring a gasztronómiában kedvelt fűszernövény, de emellett a lakásban is érdemes tartani pár darabot. A fitoterápiában stresszoldóként is ajánlják, de kevesen tudják, hogy magába szívja a levegőben keringő mérges anyagokat, például a port, vagy a kályhából kijövő füstöt.

Orchidea

szobanövények

Méltóságos megjelenése miatt sokan a virágok királynőjének tartják. A több színben pompázó virágra, már ha ránézünk is jobb lesz a kedvünk. Emellett nyugtatóként is szolgál, hiszen kibocsájtja magából a friss oxigént.

Béke liliom

szobanövények

A negatív energiákat tartja távol otthonunktól, a béke és a harmónia hírnöke. Szabályozza az otthonunk páratartalmát. Ráadásuk viszonylag kevés gondozást igényel, a félárnyékos helyeken is megél.

Bambusz

szobanövények

A spiritualisták meggyőződése szerint biztonságot ad, szerencsét hoz, é védi az egészséget. A szellemi erő növelésében is szerepe van.

A képek forrása: pixabay

K&P

0 Tovább

Prosztatabántalmak ellen is lehet megoldás, többek között gyógynövény

Érdemes elolvasni abban az esetben is, ha nincs a dülmiriggyel kapcsolatos megbetegedés, mert sajnos a férfiak esetében az előfordulási esély nagyon magas. Próbáljunk tenni ellene! Hogyan? A cikkből kiderül.

prosztata

A prosztata

Dió nagyságú a húgyhólyag alatt helyezkedik el, alakja hasonlít a gesztenyére, amely körülöleli a húgyvezetéket. Váladékának nagy szerepe van a hímivarsejtek mozgásában és anyagcseréjében. A férfiak közül sokan szinte semmi jelentőséget nem tulajdonítanak neki, amíg valamilyen probléma nem lép fel.

Melyek a megbetegedései?

Prosztata megnagyobbodás

A középkorú férfiak rémálma, a kutatások szerint 10 férfiből 6-ot érinthet a megnagyobbodás, kezelésének elmulasztásakor beláthatatlan következmények lehetnek, ezért is lenne fontos a megelőzés, erről a későbbiekben írunk. A megnagyobbodott mirigy nyomja a húgyvezetéket, ami gátolja a normális vizeletürítést. A vese a fertőzés és a nyomás miatt rendellenesen működhet. Intő jel lehet az éjszakai vizelések számának növekedése, a vizelési inger egyre inkább érezhetetlenné válik. Kontrolálhatatlanná válik a vizelés megkezdése és befejezése. Továbbá a tünetek párosulhatnak vizelés közbeni égető érzéssel.

Prosztatagyulladás

Ez a betegség az életkorban nem válogat, mert a gyulladást leginkább valamilyen bakteriális fertőzés okozza, aminek a gócpontja eredhet többek között a mandulából, fogakból, arcüregből. A begyulladt mirigy miatt- a gyulladás fokának mértékétől függően- egyre nehezebb lesz a vizeletürítés, mert a a beteg nem tud vizeletet üríteni, amiben a baktériumok folyamatosan felszaporodnak, és megfertőzheti a hólyagot, húgyvezetéket, veséket is. Figyelni kell a tünetekre! Heveny gyulladásnál, amikor a panaszok hirtelen jelentkeznek, hamarabb lefolyású a betegség, de a fájdalom erőteljes, magas a láz, nagyon gyakran kell WC-re menni, égető érzés van a szerv környékén, és gennyes a vizelet. Krónikusnál folyamatosan hosszabb idő alatt alakul ki a betegség, és lassabb lefolyású, ebben az estben nincs genny, de erőteljes a deréktáji fájdalom, kísérő tünet lehet az impotencia is.

Prosztatarák

Előfordulási aránya a 60 év alatti férfiaknál elenyésző, viszont a feletti korosztálynál a tüdőrák, vastagbélrák után a harmadik leggyakrabban előforduló betegség. Korai szakaszában a tünetek a véres vizelet kivételével hasonlóak a jóindulatú prosztata megnagyobbodásáéval.  Alattomos, hiszen a tünetei csak a végső stádiumban jelentkeznek.

A betegségek rövid bemutatásának célja nem az ijesztgetés, hanem a probléma kialakulása előtti megelőzés fontosságára való felhívás volt. Sajnos hajlamosak vagyunk, hogy csak a betegséget kezeljük, ahelyett, hogy a kialakulásának megakadályozására is fókuszálnánk. Egészségmegőrzés miatt ajánlott a 45 év feletti férfiaknak az urológiai szűrővizsgálat, prosztatavizsgálat 40 éves kortól javasolt.

Kisvirágú füzike

prosztata

A prosztata megbetegedések, bajok esetén a gyógynövényterápiában a kisvirágú füzikéről először Maria Treben a gyógynövények egyik legelismertebb alakja hívta fel a figyelmet. A ligetszépefélék családjába tartozó növény Európában, Észak-Afrikában és Délnyugat-Ázsiában is elterjedt. Magassága 30-80 centiméter közötti, lágy szárú évelő. A leveleinek felszíne sötétzöld, szőrösek, szélük fűrészes. Tartalmaz flavonoidokat, flavonglikozidokat, polifenolokat. A bükki füvesember-Szabó Gyuri bácsi, kihangsúlyozta, hogy megelőzés céljából, minden 40 év feletti férfinak fogyasztani kellene a füzikét, mert a prosztata megnagyobbodásnál kisebb a valószínűsége a daganat kialakulásának. Amennyiben az éjszaka folyamán a vizelési inger kétszer jelentkezik háromnaponta egy csészével ajánlott, ha kettőnél többször naponta egy csészével érdemes fogyasztani felkelést követően egy csészével.

Elkészítése

Egy csapott evőkanál füzikét egy porceláncsészébe teszünk, ráöntünk 2.5 deciliter forrásban lévő vizet, majd 20 percig letakarva állni hagyjuk. Mielőtt leszűrnénk a tea tetején lévő hártyát megisszuk, majd a teát leszűrjük és azt is fogyasztjuk.

A táplálkozás fontos?

Határozott igen a válasz, olyan ételek legyen étkezésünk középpontjában, amikben a következők fellelhetőek, bizonyította jók a prosztata megbetegedések esetén.

prosztata

  • telítetlen zsírsavakban gazdag kendermagolaj, ligetszépeolaj, tökmagolaj, tengeri halolaj
  • E vitamin sejtépítő, immunrendszer erősítő, spenótban, brokkoliban, pörkölt, vagy száraz mandulában
  • D vitamint: máj, tojássárgája is tartalmaz
  • a cink hozzájárul a sejtek növekedéséhez, imunrendszer erősítésében, tojásban, tejtermékekben, osztrigában, vörös húsokban, baromfikban
  • áfonyalé segít a kellemetlen tünetek csökkentésében
  • friss zöldségek, gyümölcsök, amik magas C vitamintartalmúak: brokkoli, kelbimbó, káposztát, paprikát, paradicsomot
  • a Víz fogyasztás természetesen a vízháztartás egyensúlya érdekében alapvető fontosságó, minél többet, annál jobban segítünk a szervezetünknek

Kerülendők

  • kávé
  • alkoholos italok
  • csípős paprika
  • fűszerek túlzott használata

Természetesen betegség esetén szakemberhez kell fordulni, de még a tünetek, vagy a betegségek kialakulását megelőzően a helyes életmód, a megelőzés sokat segít.

Forrás: Szabó György-Lopes Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei C könyv

Képek forrása: Pixabay

K&P

0 Tovább

India a fűszerek hazája

A lenyűgöző indiai konyhában a fűszerek, kavalkádja, sokszínűsége és száma is hozzájárul, hogy kivívja az egzotikus jelzőt. Az alábbiak nélkül étel, ital nem készíthető el.

fűszerek

A fahéjat a fahéjfa lehántolt kérgéből nyerik. A babérfélék családjába tartoző cserje többek között India Malabári partvidékén őshonos. Színe világos barna, lágy, zamata édes. Az ájurvédiában a hat alapíz közül a csípősek közé sorolható. Melegítő, fűtő hatása ismert, emésztési problémákra is használják. Tőlünk eltérően nem csak édességekhez teszik, hanem curryikbe, rizses húsos ételekhez is használják.

fűszerek

A fekete borsok közül a legjobb malabor, ami a Malabár partvidékein található a több méter magasra megnövő fűszernövény termése, enyhén csípős, robosztus alakú. A csonthéjas termését fürtökben hozza, amit éretlenül szednek le, majd a napon szárítják, és egyben meg érlelik, amíg el nem nyeri fekete színét a fekete aranyként is nevezett fűszert nemcsak ízesítésként, hanem húsok pácolásához, tartósításához is elengedhetetlen.

fűszerek

Az édeskömény mag Indiában minden nap fogyasztott fűszer, amit megpirítanak, hogy a fűszer karaktere jobban érvényesüljön. Édeskés, kissé halványszínű, az indiai gasztronómia számára nélkülözhetetlen. Az ottani éttermekben étkezés után szájöblítésre és emésztés segítésére is adják.

fűszerek

A curryben (Garam masala) egy fűszermixtúra, amiben  szegfűbors, kurkumafehérbors, mustármag, gyömbér, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, zöld vagy fekete kardamom, babérlevél is gyakran kerül bele, amit mi magunk is elkészíthetünk. A fűszereket daráljuk és jól záródó dobozban sokáig eláll.

fűszerek

Chiliiből több ezerfélét terjesztenek, de csak a fele erős. Általában frissen tálalják, vagy szárítva, és savanyúságnak is fogyasztják. Jelentős kapszaicin tartalma miatt a gyógyászatban immunerősítésre, megfázásos megbetegedésekre is nélkülözhetetlen.

fűszerek

Gyömbér nélkül az indiai konyha elképzelhetetlen. Levesekhez, mártásokhoz, italokhoz, sőt még süteményekhez is tesznek a fűszerből. Nem is beszélve a több fajta gyömbérteáról. Az ájurvédikus orvoslás szerint a test erősítésén kívül a lélekre is hat, fokozza az intelligenciát, és határozottá tesz.

fűszerek

A kurkuma más  néven indiai sáfrány „ az élet fűszerét" minden indiai templom köteles tartani. A gyömbérfélék családjába tartozik, főként trópusi, szubtrópusi vidékeken termesztik. Rikító citromsárga miatt ételszínezékként is használatos, a curry egyik alapanyaga. Az indiai gyógyászatban antioxidáns hatása miatt is az egyik legfontosabb fűszer.

fűszerek

A Koriander szinte valamennyi ételük hozzávalója,  gyökerét termését is előszeretettel fogyasztják, leveleivel díszítenek és ízesítenek. Alapja a garam masala fűszerkeveréknek. Megszámlálhatatlan gyógyhatása miatt az orvostudomány és a természetgyógyászat is értékeli.

fűszerek

K&P

0 Tovább

Dohányosok, van megoldás a leszokásra! Az Egyik gyógynövény is sokat segít.

.

Gondolta volna a XV. században Jean Nicot de Villemain, Franciaország portugálai nagykövete, mikor elterjesztette a dohányt hány ember életét kockáztatja?  Mivel, miért, hogyan? Megmutatjuk.

A leszokásban pedig segít a Kínaiak egyik legfontosabb gyógynövénye a Kudzu. Róla is olvashattok.

dohányzás

A légzőszerv központja.

dohányzás

A tüdők (pulmo) szürkésrózsaszínű puha tapintású szivacsos szervek, amiket a mellhártya borít. A szerv a mellüregben helyezkedik el, két részből a tüdőcsúcsból és az alapból áll. Három felszíne van a bordai, a rekeszi és a gátorközi, ennek felszínén helyezkedik el a tüdőkapu. A jobb tüdő három a bal kettő lebenyből áll. A két tüdőfélt a gátorüreg választja el egymástól. A tüdők a légcsővillaszerű kettéosztódása során keletkező két főhőrgó révén van összeköttetésben a felső légutakkal. A főhörgőből egyre kisebb, szűkebb üregű hörgőkből, hörgőcskék hálózatából, léghólyagocskák tömegéből, erek hálózatából áll. Mikor belélegezzük a levegőt orrunkon és a szájunkon át a torkunkon, gégénken, légcsövünkön át a tüdőbe jut, a hörgőrendszerbe és a léghólyagokba, Itt biztosítja a szervezet gázcseréjét az oxigén felvételét és a széndioxid leadását. Láthatjuk, mekkora szerep jut a tüdőre, és milyen mérhetetlen károsodást okoz a nikotin, ami a következő betegségek következménye lehet.

A teljesség igénye nélkül mit okozhatunk a nikotinbevitellel?

dohányzás

Betegségek garmadát.

Koszorúér betegségeknél az erek elmeszesedhetnek, faluk merevvé válik, mésszerű anyag rakódik le, ezért a keresztmetszetük szűkül, és rontja a vérellátást. A felszínükön mészszemcsék ragadnak le, amire vérlemezkék tapadnak, vérrögök keletkeznek, elzáródik az érszakasz, az izom nem kap tápanyagot, oxigént és elhal, ez is állhat a szívinfarktus hátterében.

Továbbá:

  • hörghurutot
  • aszthmát
  • szélütést (stroke) 
  • tüdő-gége-nyelőcsőrákot
  • koraszülést
  • kisebb születési súlyt
  • COPD-t (krónikus obstruktív tüdőbetegség)

 Nikotin az igazi kisördög.

Hihetetlen hatása van. Hadrendbe állít bizonyos sejteket, az adrenalin felszabadul, növelve a pulzusszámot, szapora lesz a légzés, és emeli a vér glükóz szintjét.

Rövid időn belül a rabjává tesz.

dohányzás

Mindamellett, hogy méreg, viszonylag rövid idő alatt képes függőséget okozni. Emeli az agy dopamin szintjét, amit boldogsághormonnak is neveznek, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen. A felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki, a nikotinbevitel során is. A központi idegrendszerre gyakorolt hatása is „becsapós”, kisebb adagban növeli a szellemi teljesítőképességet, gyorsítja a reakciókat, álmatlanság ellen is használ, és étvágycsökkentő hatással is bír. Dióhéjban történő bemutatásakor is, kiderül, miért is ennyire nehéz leszokni, a világ tájain több millió embert halálba taszító „veszedelemtől”.

Az áldozatai száma milliós nagyságrendű.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) magyarországi 2018-as közleménye szerint a világ lakosságának több mint harmada dohányzik, átlagosan egy ember hal meg, minden hatodik másodpercben.  Az adatok szerint hazánkban a férfiak 34, a nők 24 százaléka dohányzik, az utóbbi esetben az arány az európai átlaghoz képest a legrosszabbak közé tartozik.

Nem hóbort, hanem szenvedélybetegség.

A szakemberek egyöntetűen elismerik a dohányzás nem hóbort, hanem súlyos függőséget okozó szenvedély betegség, amiről a leszokáshoz vezető út nehézségekkel jár. Elhatározásra, akaraterőre feltétlenül szükség van, és kellő önismeretre. Miért? Magunkat ismerve érdemes eldönteni képesek vagyunk e rá, vagy külső segítségre szorulunk.

Mi történik, ha leszokunk róla?

  • fél órán belül a pulzusszám csökken a vérkeringés javulása miatt
  • 1 nap múlva a szaglás kezd visszatérni
  • 3 nap múlva  a légutak kezdenek tisztulni, a tüdőkapacitás jelentősen javul
  • 1 év múlva a szívinfarktus kockázata felére csökken
  • 15 év után a dohányzás lehetséges egészségkárosító kockázatai megszűnnek

Aki úgy gondolja orvosi segítség nélkül, kellő elhatározással felvértezve képes arra, hogy leteszi a koporsószöget, érdemes megfontolni egy gyógynövény használatát, ami segít a dohány abbahagyása utáni kellemetlen tünetek enyhítésében.

Kudzu egy lehetséges alternatíva.

dohányzás

A szubtrópusi és mérsékelt övi területeket kedvelő növény, többek között Japánban, Indiában, Dél–Kelet Ázsiában őshonos. Új élöhelyein Európában is megtalálható. Hatalmas, több méter hosszú indái, falakra, fákra is felkúszhat, de a földön is szétterül. Szereti a napsütést a meleget a nedves környezetet, ennek tudható be, hogy egyre több helyen megtalálható.

Kékes színű virágai feltűnőek, 5-10 centiméter hosszú hüvelyterméseiben apró magvakat rejt. Mégsem a termését, hanem a gyökerét használják fel.

Melyek a hatásai?

A gasztronómiában is gyakori, a kínai orvoslásban az 50 legjobb gyógynövényeként tartják számon.

Élettani tulajdonságai miatt a gyógyászatban évszázadok óta felhasználják. Idegrendszert stabilizáló hatása miatt az alkohol és nikotinfüggőség kezelésében is szerepet játszik.

A dohányzást befejezők rövid ideig gyakran panaszkodnak a kellemetlen tünetekre, fáradékonyságra, ingerlékenységre, hangulatváltozásra. Ebben nyújt segítő kezet a Kudzu. A gyökérzetben izoflavinok találhatóak, így a daidzin, daidzein, pruerarin és a geniszetin csökkentik a dohányzás iránti vágyat.

Gyorsítja a szervezetben felhalmozódott káros anyagok kiürítését.

A növényben lévő egyéb tápanyagok pedig segíthetik a szervezet regenerálódását. 

Természetesen ki-ki maga dönti el bármilyen függőség esetén képes e önmaga a leszokásra, vagy külső segítséget vesz igénybe. Bízzunk benne gondolatébresztőnek a cikkünk hasznosnak bizonyult.

K&P

0 Tovább

Legyen a kertedbe gyönyörű egynyári virág!

A tél elmúltával a közelgő tavasz eljövetelével a kertekben egyre több idő eltöltése lehetséges. Sokan már megtervezték a virágok helyeit, hogy pár hét múlva pompába boruljanak. Sorozatunkban bemutatunk 4 egynyári, szabadföldbe is ültethető virágkülönlegességet, amik kellő gondozással a kert ékességei lehetnek.

 1. Sarkanytyúka (Tropaeolum majus)

Az egynyári növényt a tölcsér alakjából adódóan kapucnis virágnak, vagy sárra tőcséresnek is hívják. Szabadföldbe májustól ültethető, de márciustól cserépben lehet nevelni, egy cserépbe 1-2 magot tegyünk, a palántákat májusban kiültethetjük. A dél-Amerikából származó növényt világos napos helyre ültessük. Mérete a bokros 30 centiméter, a kúszó változata eléri a négy métert is, a kártevőkkel szembe ellenálló, szereti a tápanyagokat, a hőségben a vizet meghálálja.

2. Búzavirág (Centauare cyanus)

Kertünk igazi színfoltja, színei változatosak, az égszínkéktől a vegyes színkeverékig. Magjait, márciustól, áprilistól szabadföldbe vethetjük, nyár végéig fehér, lila, rózsaszín virágai folyamatosan virágoznak. Magassága elérheti a 90 centimétert. Napfényes, meleg helyet kedveli.

3. Csodatölcsér (Mirabilis jalapa)

Őshazája Dél Amerika és Mexikó, szereti a napot, de félárnyékban is jól érzi magát, ezért kerítések mellé is ütethetjük. Szabadföldbe májustól, de a palántanevelést otthonunkban elkezdhetjük. Magassága 50-100 cm. Dús hajtásai tele vannak virággal, bokros növekedésű, virágai tölcséresek. Különlegessége, hogy egy hajtáson többféle színű virág lehet. Különcségét jól mutatja, hogy délután 4 órakor nyílik ki, és csak reggelre becsukódnak. Nyár közepétől a fagyokig pompáznak.

4. Pompás Rézvirág (Zinnia elegans)

Mexikóban vadvirágként termesztik hazánkban vannak jóval szebb, nagyobb virágúak. Javában nevelhetjük februártól palántának, amit, áprilisban meleg napfényes helyre ültethetünk. Ha nem akarunk bajlódni a palántaneveléssel, szabadföldbe húsvét tájékán egészen júniusig vethető. A 60 centi magas növény gyönyörű, akár 15 centiméter kerületű virágot hozhat. Csoportosan gyönyörű látványt nyújtanak.

K&P

0 Tovább

Így lehet megmenteni a májat az év gyógynövényével.

A gyógynövények egyre nagyobb szerephez jutnak a gyógyászatban. Természetesen nem csodaszerek, de egyre több gyógyszergyártó cég termékei között megtaláljuk, így a Máriatövist is a máj védelmezőjét.

A máj (hepar) az emberi szervezet legnagyobb mirigye, súlya 1300-1500 gramm közötti. Nagyobb része a jobb bordaív alatt van, bal lebenye átnyúlik a gyomortájék területére. Két felszíne van egy rekeszi és egy zsigeri. A máj felszínének jelentős részét hashártya fedi. Két lebenye van a jobb, jóval nagyobb a bal lebenynél.

Epét, epefestéket termel.

Naponta körülbelül 1/ 4 liter epét termel, ami 1/ 10-edre sűrűsödve az epehólyagban tárolódik. A zsír emésztéséhez szükséges epesavat a koleszterinből termeli, ami a patkóbélbe jutva a zsírbontó lipázt aktiválja és a nagy zsírcseppek apró zsírcseppekké esnek szét.

Az epefesték termelés is a máj feladata, a vörösvérsejt lebomlását követően bilirubin keletkezik, vízben oldhatóvá teszi, majd a vékonybélbe üríti. A magzati életben a vérképzésben is nélkülözhetetlen a szerepe.

Az anyagcserében is pótolhatatlan.

Fehérje-anyagcserében az aminosavakból fehérjét, a nem esszenciális aminosavakból pedig szénhidrátot képez.

Szénhidrát-anyagcserében Glikogént képez a cukorból és elraktározza, majd visszaalakítja vércukorrá és a szénhidrátot zsírrá alakítja.

Zsír-anyagcserében: a zsírt építőköveire bontja a koleszterin lebontásában és kiválasztásában is szerepet játszik.

Méregtelenít.

Az anyagcsere során keletkező, vagy a kívülről bejutó mérgező anyagok jelentős résztét kiszűri és lebontja. A fehérjebontásnál ammónia keletkezik, amit hatástalanít úgy, hogy karbamiddá alakítja, ami a nitrogéntartalmának lebomlási terméke.

A vérért is felelős.

Albuminok, glubolinok és a véralvadáshoz szükséges fibrinogén protrombin képzésével vérplazma fehérjét állít elő.

Vitamint raktároz.

Nemcsak vitamint állít elő, hanem raktároz is, A. D és B 12 vitamint.

Láthattuk a teljesség igénye nélkül a máj szerepe az emberi szervezetben nélkülözhetetlen és megkerülhetetlen. Az elégtelen működésnek számottevő oka lehet: egészségtelen életmód, mértéktelen alkoholfogyasztás, nem megfelelő táplálkozás, a szerv megbetegedése. Megelőzésképp, vagy a betegség megjelenésekor, kialakulásakor egyre többen fordulnak gyógynövényhez, vagy azt tartalmazó készítményekhez. Természetesen ezek sem csodaszerek, de a máriatövist az orvostudomány is elfogadja.

Máriatövis.

Az orvostudomány is elismeri.

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2013-ban az év gyógynövényévé választotta a máj és epepanaszok kezelésére jótékony hatással bíró gyógynövényt. Szűz Mária tejének, Szűz Mária tövisének, Boldogasszony tejének, Boldogasszony Káposztájának, máriabogáncsnak, pápafűnek is nevezik. A növény levele fehér márványozottságú, ami a népi hiedelem szerint, akkor keletkezett, mikor Szűz Mária teje rácsordult a virágra. A máriatövis több évszázados töretlen népszerűségnek örvendett. Melius Péter 1578-as Herbáriumában étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő, görcsoldó hatásairól írt. A modern fitoterápia a 20. század második felében fedezte fel, miután a hatóanyagaival végzett vizsgálatok tudományosan igazolták az epe és a máj panaszok enyhítő hatásait.

Az őszirózsa családjába tartozó növényfaj magasra növő lágyszárú növény, levelei márványozottnak látszódnak. Virágzata leggyakrabban bíborszínű, amelyek a szára csúcsain egyesével vannak és tövisekben végződnek.

A mediterán térségből származó növényt jótékony hatása miatt rengeteg országban termesztik. Hazánkban réteken, legelőkön előfordul. Kiváló szárazságtűrő leginkább a napfényes meleg helyet szereti. Rengeteg flavonoidot tartalmaz a maghéjban található silymarin, ami felelős a máj regenerálásáért és antioxidáns hatású.

0 Tovább

Termessz retket, hagymát, és felejtsd el a fáradtságot!

A téli időszak jelentősen megviseli a szervezetet. Zöldségekből, gyümölcsökből borsos áruk miatt kevesebb kerül az asztalra. Termessz és fogyassz retket és hagymát. Megmutatjuk, hogyan.

retek hagyma termesztés

Hónapos retek

A kemény fagyok elmúltával talán az első zöldségünk, amit a hazai piacok árusai kínálnak. A szépségversenyeken nem kerülne be a top háromba, nála igaz a mondás, nem a külső a belbecs számít. Marco Poló hozta be Európába, ezt a sokoldalúan felhasználható zöldséget, aminek minden része felhasználható. A gumójából, akár salátát készíthetünk, de egy falat sajttal nassolnivalónak sem utolsó. Leveleiből szezonális fűszerekkel főzelékként tálalható.

retek hagyma termesztés

A máj védelmének élharcosa.

Segít a téli hónapokban megcsappant tápanyag és vitaminpótlásban. Elsősorban C és E vitamint tartalmaz, foszforban, kalciumban, káliumban, kénben és vasban is gazdag.

Ki gondolta volna, hogy ez a sokaknak jelentéktelen külsővel megáldott növény, milyen hatást gyakorol az emberi szervezetre. Elsősorban a máj méregtelenítésében élharcos, ha szeretnénk a méregtelenítő szervünket kicsit regenerálni, kezdjük a napot vele, vagy a belőle készült préselt lével.

Könnyen emészthető rostjainak köszönhetően a bélrendszer is örömmel veszi, hiszen már őseink is gyakran fogyasztották székrekedés ellen. Magas a víztartalma kénben is gazdag, így a begyulladt bőrre is jótékony hatással van.

Földbe vele!

A tavaszi zöldségek közül az egyik leghamarabb elvethető zöldségfajta, fólia nélkül is február végétől ki lehet vetni. A porhanyós földet szereti, akinek a talaja szikkadt, kemény, érdemes a vetés előtt megdolgozni. Kiváló eszköz a rotációs kapa, de kisebb terület esetén áshatunk, kapálhatunk is. A porhanyós földbe barázdát szoktunk húzni, majd körülbelül egymástól 4 centire és 2 centiméter mélyre vetjük a magokat, így az egyelés elkerülhető. Fontos a távolság betartása, hogy szép egészséges növényeket kapjunk. Ezt követően a földet visszaterítjük, kissé ledöngöljük.

Mindamellett, hogy hidegtűrő képessége magas, 6 fok alatt sem károsodik, ideális hőmérséklete 12-13 C fok. Szereti a fényt, a meleget, ezért a hely kiválasztásánál, kerüljük az árnyékot.

Főként a csírázási időszakban magas a vízigénye, ezét célszerű nedvesen tartani a talajt. A kezdeti locsolást meghálálja, a kelést követően a kevesebb vízzel is megelégszik. Akinek van lehetősége esővízzel locsoljon, ennek hiányában állott csap vízzel, mert a klórra érzékeny.

Zöldhagyma

A magyaros konyha leggyakrabban használt zöldségféléje, amely tél végén bátran elvethető, vagy duggatható. Egészségmegőrző hatása közismert, C, B1, B2, B3, B5, B6,H és E-vitaminokat, folsavat, nikotinsavat, vasat, jódot, magnéziumot, ként, szelént, foszfort, káliumot, kalciumot, rezet, cinket tartalmaz.

retek hagyma termesztés

Az erek karbantartója.

A retekhez hasonlóan magas rosttartalma miatt kedvezően hat az emésztésre, természetesen ez kellő mozgással kombinálva.

Érelmeszesedésre is kiváló, vértisztító hatása is jelentős, kedvező hatást gyakorol a keringésre.

Leginkább légúti megbetegedéseknél kifejtett kedvező hatását ismerik, a benne található illóolajok oldják a letapadt váladékot.

A gyomorsav túltengésben szenvedők óvatosan fogyasszák.

Magról, vagy duggatva.

Magról vetésnél alaposan előkészített porhanyós talajt igényel, szereti a napfényt, vízigénye nem jelentős.

Kétféleképpen szaporíthatjuk, vethetjük magról, vagy duggatjuk, azaz a kisméretű hagymákat a földbe tesszük. Mi általában duggatni szoktuk, kettő centiméter tőtávolságra, a sorközök félméteresek legyenek, hogy legyen hely a művelésére. Március elején nyugodtan neki állhatunk a duggatásnak, ha félünk a hirtelen bekövetkező fagytól fűkaszálékkal, vagy egyéb mulcs anyaggal takarjuk be.

A gasztronómiában általában kiegészítő szerephez jutott, pedig önálló ételként is megállja a helyét. Mi hagymalevest készítettünk, a receptünket az oldalunkon megtaláljátok.

Tárkonyos hagymaleves, prított kenyérrel, reszelt sajttal.

retek hagyma termesztés

A kép forrása. Pixabax

K&P

0 Tovább

A gyerekem eszik elég vitamint?

gyerek ételek egészség vitaminA minap egy kisebb méretű boltban cikáztunk a polcok között, bevásárlókocsik akadályait legyűrve, egyikük „kilógott” a sorból.  Megragadta tekintetünket a rakomány, de illendőségből 10 másodperc után egy másik sorban kötöttünk ki. Pár perc elteltével a pénztárnál várakozó házaspár előtt volt a telepakolt bevásárlókocsi, amin egy 2-3 év körüli kislány piciny kezével karmestert imitálva hevesen mutogatott édesanyjának. Az összeszámolhatatlan mennyiségű chips egyikét akarta volna minnél hamarabb apró szájába tuszkolni. Édesapja mosolyogva vette át felesége kezéből az irányítást, gyorsan kiugorva a sorból, egy másik márkájú nassolni valóval örvendeztette meg gyermekét. Javarészt egy-két apróság mellett műkajákat vásároltak. Jól tették? Biztosak vagyunk benne, hogy a házaspár a legjobbat akart a kislánynak. Fel merült a kérdés, rendelkeznek e megfelelő ismerettekkel a változatos és egészséges gyermekek számára elengedhetetlen táplálékokról? Tisztában vannak e, milyen élelmiszereket vásároljanak, és melyek azok, amiket messze kerüljenek el, hogy a gyermekük több év után is olyan mosolygós legyen, mint azon a napon. Ennek jártunk utána.

A gabonapehely egészséges?

gyerek ételek egészség vitamin

Szemet gyönyörködtető, a trendi mesefigurák által díszített gabona pelyhek széles választéka kínálja magát a polcokon. A reklámok tucatjai bombázza a szülőket, azonnal ugorjanak le a közeli boltba és vegyenek a csemetének vitaminban, ásványi anyagban bővelkedő pelyheket. Nehezen cáfolható a pörgős reggeleken a legkényelmesebb egy mozdulattal felbontani és pár perc alatt elkészíteni, az édes gabonapelyhet. A legfőbb kincs érdekében alaposan érdemes áttanulmányozni a csomagolást, mert a gyártók, forgalmazók hajlamosak kidomborítani az egészséges összetevőket, a kevésbé kedvező hatású összetevők közléséről könnyen megfeledkeznek. A szakértők a teljes kiőrlésű gabonából- búzából, zabból, kukoricalisztből- készülteket ajánlják, mert ezek az emésztőrendszer számára fontos maghéjat, csírát is tartalmazzák, így megmaradnak benne a rostok, vitaminok, ásványi anyagok. A finomított gabonákkal készültet ne részesítsük előnyben, kevesebb benne a hasznos összetevő, és a teljes kiőrlésűvel szemben magas a glikémiás indexük. A mesterséges színezékkel ellátottakat messze kerüljük el, és árgus szemekkel nézzük a tápanyagtartalmat. Amy Gorin, az Amy Gorin Nutrition in New York tulajdonosa szerint ideális az, ha egy adag legalább 3 gramm rostot és 5 gramm fehérjét, illetve legfeljebb 4-6 gramm cukrot tartalmaz.

Házi készítésű gabonapehely

Hozzávalók 30g (egy adag) házi  gabonapehelyhez

  • 10 tk teljes kiőrlésű búzaliszt
  • ¾ tk sütőpor
  • 1 tk olaj
  • 4 ek víz
  • + olaj a kenéshez
  • 1 ek fahéj és nádcukor keveréke

Elkészítése

Összekeverjük a liszteket a sütőporral.

A vízhez hozzáadjuk az olajat.

Beleöntjük a lisztes keverékhez az olajos vizet, majd a kapott masszát jól összegyúrjuk. Ha nem áll össze a tészta, hozzáöntünk 1 ek vizet.

Egy nyújtódeszkán nyújtófával kinyújtjuk a masszát amilyen vékonyra csak tudjuk.

A massza egy sütőpapírral bélelt tepsibe kerül.

Egy vonalzó segítségével berovátkoljuk a sima tésztát és és olajjal lekenjük.

Egy kés/pizza szeletelő segítségével felvágjuk kis téglalapokra a kinyújtott tésztát.

Megszórjuk a tetejét fahéjjal.

Előmelegített sütőben 170 oC-on süjük12 percig.

125 ml zsírszegény tejjel fogyasztjuk.

Esznek elég gyümölcsöt, zöldséget?

gyerek ételek egészség vitamin

A télen a vitaminraktárak gyakran lemerülnek, a létfontosságuk megkérdőjelezhetetlen, mindig ügyelni kell arra, hogy a gyermek ebben az időszakban is egészségesen táplálkozhasson. Nem egyszerű feladat télen egészséges, vegyszermentes gyümölcsökhöz, zöldségekhez jutni. A dietetikusok többsége, még is emellett teszi le a lantot. Inkább kicsit nyissuk ki a pénztárcát. Anyagi lehetőségünk korlátozottságánál, az idény gyümölcsöket, zöldségeket részesítsük előnybe. Korábban is gondoskodhatunk a biztos helyről beszerzett alapanyagokról, amit lefagyaszthatunk, feldolgozhatunk. A mesterséges színezékkel, adalékanyagokkal telített üdítők helyett otthon is elkészíthetünk vitaminban, ásványi anyagokban bővelkedő vitaminbombánkat.

Vitaminital

gyerek ételek egészség vitamin

Hozzávalók 1 literhez

  • 2 kg sárgarépa
  • 4 őszibarack (helyettesíthető kompóttal, befőttel)
  • 4 citrom
  • 6 alma
  • 4 narancs
  • 4 evőkanál méz

Elkészítése

A sárgarépát megtisztítjuk, apró darabokra vágjuk.

Az almáknak, barackoknak a magházát eltávolítjuk, feldaraboljuk

répával együtt a gyümölcsöt feltesszük főni, annyi vízzel, hogy ellepje.

20 perc után turmixoljuk.

Miután kihűlt, hozzátesszük a citrom levét, narancsnak a levét, és a mézet.

Összekeverjük, ha sűrű a massza, hígítjuk.

Hűvös helyen 3-4 napig eláll.

Érdemes a gyermekek egészséges fejlődése érdekében kicsit tudatosabban vásárolni.

Fotók: Burst, Pixabay

K&P

0 Tovább

Pikáns kukoricaleves

A hagyományos levesek között a kukoricából készültek kevésbé ismertek.  Pedig igazán pikáns leves is  készülhet, kellő fűszerezéssel.

kukorica leves

Az okát nem tudom, mostanában a korábbiakkal ellentétben kevesebb levest eszünk. Próbálunk minnél kreatívabban, akár a „nagy Könyvben” megírt receptekkel ellentétben valami újdonságot alkotni, és a hagyományoktól néha eltérni. Igazából valami gyorsan elkészíthető, de mindenképp különleges ízű, laktató pikáns levesre gondoltam. Kriszta nem volt itthon, meglepetést akartam, de fogalmam sem volt mi legyen a menü. Ehhez a kamrát és a hűtőt kértem segítségül. Szerencsére már frigóban megláttam a mirelit kukoricát, nem mértem le korábban elkészített ételhez nem használtuk fel, körülbelül 20 dkg lehetett, közben a fejemben kezdett derengeni a recept. Mindenképpen egy sós-cukros-ecetes alaplét akartam, fűszerekkel, és sok hagymával, így az ízek igazán pikánsak lehetnek. Nekiláttam, íme a recept.

Hozzávalók

  • olivaolaj
  • mirelit kukorica
  • vöröshagyma
  • fokhagyma
  • só, bazsalikom, cukor, ecet
  • búzaliszt
  • tejföl

Elkészítése

A hagymát felforrósított olivaolajon enyhén megfonnyasztottam, sóval, borssal, egy csipetnyi bazsalikommal megszórtam.  Egy kiskanálnyi cukorral meghintettem, és karamelizáltam. Reszeltem hozzá kettő gerezd fokhagymát, kissé megpirítottam Beletettem a mirelit kukoricát, megvártam, amíg ki ereszti a levét. Felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje. Forraltam rajta egyet, de valami hiányzott belőle, így egy kis ecettel megbolondítottam. Egy merőkanálnyit kivettem egy tálba, amihez hozzákerült a liszt és a tejföl. Alaposan összekevertem, amíg csomómentes nem lett, és besűrítettem a levest. Pirított kenyérrel gasztronómiai élmény.

A kép forrása Pixabay

K&P

0 Tovább

Az „Élet Iskola, ahol nincsen diploma”, Szombathelyi Tiborra emlékezünk​​​​​​

Több évtized pörgős, vibráló, nyüzsgő életét cseréltük le a falusi életre. Megpróbáltunk a kezdetektől fogva tudatosan cselekedni, sejtettük a jelentős változás kihívásaira, ha lehet, valamennyire fel kell előre készülnünk. Az elhatározásunkat követően, azonnal nekikezdtünk az új élettel kapcsolatos szakirodalmak beszerzésének, faltuk a könyveket. Közben videókat néztünk, próbáltunk olyan riportokat, kisfilmeket a képernyőre csempészni, ahol nyitott gondolkodású, nem utolsósorban tapasztalattal rendelkező hiteles ember gondolatait, életszemléletét ismerhetjük meg. A vidékre költözésre egyre gyakrabban adják a fejüket, ezzel párhuzamosan az ezzel kapcsolatos videók, közösségi oldalak gomba módon szaporodnak.  A keresgélést követő pár hét elteltével, egy lelkes, szavait megfontoló fiatalemberre bukkantunk. aki egy videóban tűnt fel. Ő volt, azon kevesek egyike, aki az általa bemutatott és megteremtett életét látván megdöbbentett, majd ámulatba ejtett bennünket. Bemutatta, gyönyörű házát, a halakban és madarakban bővelkedő halas tavát, különféle állatok együttélését, nem is beszélve a veteményeskertjéről. Szombathelyi Tibor szavait megfontolva sugárzó arccal beszélt a természet közeliségéről, az emberek összefogásának fontosságáról, egymás feltétel nélküli szeretetéről. Mindezt nyugalommal, derűsen. Eleinte galád módon, kicsit gyanakodva figyeltük, majd, miután egyre többet olvastunk róla, és több videót is megnéztünk, minden aggodalmunk elillant. Az egyik közösségi oldalon létrehozta csoportját, ahol egy közösséget hozott létre. A reggelt mindig ezzel az oldallal indítottuk, mert egy hiteles embernek és közösségének a bejegyzéseit olvashattuk. Nem kíséreljük meg az életművét összefoglalni. Az alábbiakban tőle idézünk, és emlékezünk.

Meggyőződése volt, hogy a világ olyan, amilyennek az emberek látni szeretnék, érzékelte, hogy sokan csordultig vannak elégedetlenséggel. pedig mindenki maga alakítja a sorsát, olyanná amilyen, változást csak akkor lehet elérni, ha mindenki a saját kezébe teszi.  Hangsúlyozta, hogy elsősorban magunknak kell megfelelnünk, hiszen önmagunkon tudunk változtatni, magunkhoz képest  kell kicsit mindig jobbnak lenni. A munkában és a példamutatásban hitt, mindenkit arra biztatott, hogy azzal foglalkozzon, amire hatást tud gyakorolni, és arra kell törekedni, amit munkának, hivatásnak választunk, szeressük, mert csak így tudjuk sikeresen, boldogan csinálni. A GYŰL-ÖLET, a SZER-ETET, vallotta.

A házat 1996-ban kezdték el építeni, 2000-ben fejezték be. Akkor már 14 éve volt együtt gyermekei édesanyjával, Tündével. Tudatosan terveztek egy, olyan környezet létrehozását, ahol gyermekeik szeretetben, boldogságban tudnak fel nőni. 1998-ban született meg elsőszülött gyermekük Csenge. A születés okozta örömet pár hónapig beárnyékolták a csecsemő osztály egyik inkubátora előtt állva az osztály főorvosának szájából elhangzott szavak: "Ha a gyermek túléli az első napokat nagy valószínűséggel tartósan fogyatékos marad." Egyes Apgar értékkel született. Nem adták fel!!! Egyetemen tanul gimnazistaként, kémia-biológia emelt szintű osztályba járt, jól tanul, 3 nyelven beszél, sportol.  Második gyermekük Szinta 2000. augusztus 20-án jött a világra, Csengéhez hasonlóan a kémiát, biológiát emelt szinten tanulja,, jó tanuló, szintén három nyelvet tanul, sportol. Tenke 14 éves, kitűnő tanuló, 2 nyelven tanul, sportol. Soha nem ellenőrizte őket, próbált, olyan nevelést adni, hogy a lányaik szeretve érezzék magukat Tibor évek óta többnyire egyedül nevelte őket, édesanyjuk sokat volt távol, és jövőjét sem ott tervezte.  Kaposvár 13 kilométerre van tőlük, havonta rengeteget autózott velük rövid szakaszon.

 Édesapjuk már nem lehet velük, az idézetei örökké megmaradnak.

 „A legnagyobb ajándék, amit adhattok szeretteiteknek, az idő a figyelem és a jó szándék, mindez ingyen van és mégis megfizethetetlen.... „

„Az egészség számomra azt jelenti, hogy minden összefügg mindennel...

„Ha a megoldást a hibás keresésben látod, megbuktál...”
„Előbb adni köll, hogy kaphass...”
„Az öncélú élet a társadalom halála...Ideje fölébredni, és tenni közösen a jóért...”

"Sosem változtatod meg a dolgokat, ha harcolsz a valóság ellen. Ahhoz, hogy meg tudj változtatni valamit, egy új modellt kell felépíteni, ami elavulttá teszi a meglévő valóságot"

 „Az élet egyszerűen szép...Az ember túlbonyolította és ettől szenved.”

Megalapította az Élet iskolát, de életműve befejezetlen maradt.

"A fenti képen (Az Élet Iskola szórólapjábó van az idézet, több információ  a következő oldalon érhető el: https://www.facebook.com/azeletiskola/ ) látható az a több hektáros élettér, amit az elmúlt két évtizedben, az alapoktól elindulva sikerült létrehoznunk. Itt mára megvalósulni látszik az ember állat növény közti természetes harmónia. Ezt referenciaként tudom felajánlani a terveim alapjául. Ugyanis szeretnék kialakítani itt egy oktató központot a fenntarthatóság jegyében, aminek fontos része a fenti fotó jobb oldalán látható legelőn egy permakultúrás teraszos erdőkert rendszer kialakítása, szintén az alapokról elindulva a legjobb szakértők bevonásával. A folyamatot online bemutatnánk és minden részletében rögzítenék, hogy teljes és áttekinthető legyen az elmúlt évtizedek gyakorlati tapasztalataival együtt. Így – reményeim szerint – létrejöhet itt egy gyakorlati tudásbázis, ami minden részletében útmutatóul szolgálhat a környezettudatos, önfenntartó életmód után érdeklődők számára. És ennek alapján bárhol, ahol az ittenihez hasonlóan a minimális feltételek adottak, létrehozhatók legyenek hasonló életterek közösségünk tagjai számára. E központ hátországa, és egyben példamutató otthona lehet egy határokon átívelő mozgalomnak, melynek célja minél szélesebb körben megteremteni a feltételeit az azonos értékrendűek egymásra találásának, hogy összefogva, közösséget alkotva hatékonyabbak lehessünk az élet minden területén, így csökkentve kiszolgáltatottságunkat és függőségeinket."

Szombathelyi Tibor 2019. január 13. napján egy másik világba úszott át. Három gyermekét már nem tudja nevelni, ők a következőket írták édesapjuk elvesztését követően.

Kedves emberek, apa barátai, életiskolások!

Hálásak vagyunk, hogy ennyien gondoltok ránk. Sokan kérdezitek, hogyan és miként lehetne támogatni minket. Nehéz helyzetbe kerültünk, ezért úgy érezzük, hogy a legnagyobb segítséget anyagi támogatásban tudnátok nyújtani, a családi körülmények miatt. Nem tudjuk még, hogyan lesz tovább.

Számlatulajdonos, kedvezményezett neve:
Szombathelyi Csenge
Számlaszám belföldi utaláshoz:
11773315-01697058-00000000
Az átutalási közlemény/megjegyzés rovatba kérjük írjátok bele azt, hogy „ADOMÁNY”.
Számlaszám külföldi utaláshoz (IBAN): 
HU46117733-1501697058-00000000
Bank SWIFT kódja: OTPVHUHB
Bank címe: 1051, Budapest, Nádor u. 16.

Csenge-Szinta-Tenke

Forrás: https://www.facebook.com/azeletiskola/

Tibor, Mindent Köszönünk.

K&P

0 Tovább

Lecsóban sült kacsa fokhagymás, kapros nokedlivel

Kacsa érkezett a házhoz, na nem két lábon, tollasan, hápogva, hanem konyhakészen kaptuk. A mai nap a melle és a combja volt soron, amit megsütöttünk, és egy nem mindennapi körettel tálaltuk.

sült kacsa nokedli

A szárnyasok közül talán a csirkehúst fogyasztják a legtöbben. Pulyka és liba általában ünnepi alkalmakkor kerül az asztalra. Talán a kacsa a felsoroltak közül népszerűbb, de még mindig kevesebb a rajongótábora. Nyílván az ára is szerepet játszik a mellőzöttségében, pedig nagyon egészséges húsféle, a fehérjetartalma miatt is, és tartalmaz B 12, B 6, B1 vitamint, továbbá foszfort, vasat és cinket. De nem csak ezért érdemes havonta legalább egyszer elkészíteni hanem az íze miatt. A csirkehúshoz képest-nem bántva kétlábú társait-összehasonlíthatatlan. Vadas ízt kölcsönöz, ezáltal domináns az ízvilága. Többen a kacsa szó hallatán elhúzzák a szájukat: száraz, ez a tartásától is függhet, de szalonnával kompenzálható, amivel nagyon jó párost alkotnak.

Kriszta nagy elánnal látott neki a melle a combja, mármint a kacsának az elkészítéséhez. Kicsit tartott tőle, amit sokaktól hallottunk száraz a húsa, de szerencsére miután kétpofával befaltuk, kiderült a félelem alaptalan volt.

Hozzávalók a húshoz

  • kacsamell
  • erdélyi szalonna
  • só, bors

Elkészítése

A kacsa mellek és a combok mindkét oldalát besózzuk, és beborsozzuk, majd éles késsel 3-4 centiméterenként körülbelül a hús feléig beirdaljuk, amibe vékonyra szeletelt erdélyi szalonnát teszünk. Ez a szalonna nagyon passzol a kacsa húshoz, a zsíradéka ráadásul puhítja a rostokat.

Szerencsénkre a bőséges paradicsom, paprika és cukkini termésnek köszönhetően rengeteg lecsó lapul a kamránkban, egy üveggel a tepsibe tett húsra ráöntöttünk. Alufóliával lefedtük, 200 fokos sütőbe 1 órára be tettük, közben elkészült a köret.

A köret hozzávalói

  • finomliszt
  • búzadara
  • víz
  • kacsazsír
  • fokhagyma
  • kapor, só

Elkészítése

A nokedlit kitaláltuk, a köretek közül mindkettőnknek az egyik nagy kedvence, de Kriszta most egy különlegeset alkotott. A búzadarát összekeverte az olvasztott kacsazsírral, lisztel, vízzel, igen jól olvastátok tojás nem került bele. A hagyományosnál kissé keményebb tésztát készített, majd forró vízben kanállal kiszaggatta.

Közben az apróra vágott fokhagymát kacsazsíron megpirította, a kész nokedlit beleforgatta, kaporral, sóval ízesítette.

Hihetetlen több évtized után kellett rájönni a nokedli búzadarából is készíthető. Közben a kacsa is kész lett, annyira laktató volt, hogy a húsok közül csak a mellét tudtuk megenni. Kriszta piheg, én pedig pókhassal gépelek. Érdemes kipróbálni a laktató, kissé vadas ízű kacsát búzadarás nokedlivel.

Jó étvágyat hozzá!

K&P

0 Tovább

gasztrokertben

blogavatar

Balaton mellett festői környezetben, hatalmas területen élünk, ahol, vegyszermentesen kertészkedünk, ételeket főzünk. A kerttel, egészséggel és a gasztroval kapcsolatos tapasztalatokat osztjuk meg hitelesen. Nyitott szemmel szemléljük a világot. Tarts velünk.

Utolsó kommentek