Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mivel foglalkozik a természetgyógyász?

Játékos teszt keretében próbálunk ismeretet adni a természetgyógyászati tevékenység bizonyos részeiről. Bárki  lehet természetgyógyász? Milyen feladatot lát el például a Reflexológus? Kérdéseidre sok választ megkaphatsz, ha kitöltöd a tesztet.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a94a90d2-03db-4d5f-a8b1-f03054e05e58" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

A Képek forrása a Pixabay: "Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat".

K&P

 

0 Tovább

Meghülésre  ezek a gyógynövények is hatnak. Teszt.

Összeszedtük a meghűlés ellen kiválló hatásokat elérő gyógynövényeket. Meghűléskor, megfázáskor, és az azzal járó tünetek enyhítésére érdemes beszerezni őket. Felismered a növényeket, jól informált vagy? A tesztből kiderül.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b556f8c2-d203-4d5a-8881-3bf2680ff78a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

A képek forrása a Pixabay: „Kereskedelmi felhasználásra ingyenes
Nem szükséges feltüntetni a tulajdonságokat”

K&P

 

 

0 Tovább

Ismered a fűszerek elnevezéseit? A tesztből kiderül.

Az ételek ízesítéséhez és a népi gyógyászat által is előszeretettel használt fűszernövényeknek számos elnevezése ismert. A bazsalikom, petrezselyem, bors, senki számára nem jelenthet fejtörést. Kíváncsiak vagyunk, más néven tudjátok e a képeken látható növény nevét?

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b796b0b1-2903-4319-8fa6-bd8d5390596a" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

Ismered a levendulát? A tesztből kiderűl

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="242cbcbc-ada2-4b39-a9c3-4fe77fc118cc" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

Ismered a különféle illóolajokat? Teszteld a tudásodat!

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="4c750aab-45e9-41c0-bf1a-bb4a3884f482" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

0 Tovább

Miért érdemes használni a kamillát?​​​​​​​

A népgyógyászat egyik leggyakrabban és széleskörűen használt gyógynövényünk. Több évtizede az orvostudomány számos kutatása bizonyította használatának helyességét, aminek következtében a modern fitoterápia meghatározó növénye lett. A cikk után tesztelheted is a tudásodat.

kamilla teszt gyógynövény

Kamilla történelem

Története egészen az ókorig nyúlik vissza a Napisten ajándékának vélték, elsősorban a mumifikálásnál olajokhoz, balzsamokhoz használták. Az orvostudomány megalapítójának is tartott Hipokratesz a menstruációs görcsök oldására gyakorolt kedvező hatását fedezte fel. A középkorban a növényt lepárolták és illóolajat készítettek. Kolozsvárott 1578-ban kiadott Herbárium című könyvében Melius Juhász Péter is ír róla. Nemesítése az 1960-as években kezdődött, Kerekes József az 1970.es években dolgozta ki az üzemi körülmények közötti termesztés technológiáját. 2004-ben megalakult Alföldi Vadontermő Kamilla virággyűjtők és Feldolgozók Társaságának köszönhetően az Alföldi Kamillavirágzat 2012 óta a védett eredetű európai uniós termékek listáján is szerepel. Az „Alföld eredetmegjelölésben” meghatározott területeiről vadon termő, kézi erővel szedett kamilla 2015-től Magyarország Hungarikuma. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya 2016-ban az év gyógynövényének választotta.

Elnevezésének repertoárja is széleskörű. Anyafűnek, bubulykának, nemes pipitérnek, pipitérnek, Szent István-pipitérnek, szikfűnek, szüzekanyjának is nevezik. Chamos  (föld), Milos (alma) szavak összetételéből nevezték el a Kamillát (Matricaria recutita L.)

A kamillavirágzat és az illóolaj hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerészkönyvben. A kamillavirágzat az ESCOP monográfiák között is szerepel.

Hogyan ismerjük fel?

A fészekvirágzatúak családjába tartozó egy éves, vagy áttelelő növény Ázsia mérsékelt égövi területein és Európában őshonos. Magyarországon leginkább a vadontermőt az Alföldön gyűjtik, ami a nemesítettel ellentétben kevésbé elágazó, és a virágzat mérete is jelentősen kisebb, mindezek ellenére hatóanyagokban gazdagabb. A nemesített fajtának a lágyszárú hajtásai elágazóak, a természeti körülményektől függően 40-80 centiméterre nő. Szórt állásúak a levelei, sallangosan szeldeltek, a sallangok keskeny fonalosak. A főszár és az oldalágainak csúcsán fejlődnek a fészekvirágzatai, az alatt 5-10 centiméteren nem képződnek levelek. A csöves virágok sárgák.

Mikor és hol tudjuk gyűjteni?

Nálunk szinte mindenhol megtalálható, parlagokon, útszéleken, mezőkön nagy tömegben fordul elő. Általában májustól egészen augusztusig gyűjthető, , amikor fehér nyeles virágszirmai vízszintesen állnak. Virágzás idején a virágzati vacok kúpos és belül üreges, ahogy a képen is látható.

kamilla teszt gyógynövény

Melyek a hatóanyagai?

Meghatározó összetevője az apigenin, amely a falavonoid csoporton belül a flavon vegyületek közé solható, ezek a vegyületek a gyulladáscsökkentésben játszanak jelentős szerepet. A többi komponensekkel együtt a következő hatásai is ismertek.

  • batériumölő
  • gyulladáscsökkentő
  • gyomorhurutra, gyomor, nyombélfekély ellen
  • görcsoldó
  • nyugtató

Tárolható?

A gyűjtés során speciális eszközt a kamillafésűt használják, majd érdemes minél hamarabb lehetőleg még aznap a tárolásról gondoskodni. A szedés után 30 óráig 20- 25 fokon, 30 fok felett csak 15-20 órán át tartja meg kifogástalan minőségét. Száraz nedvességtől mentes helyen egy papírdobozba is tehetjük.  Mivel hamar befülled, egyenletesen kell a virágokat egymás mellé rakni, hogy ne érjenek egymáshoz. Pár nap alatt megszárad, száraz 5 kg friss virágból lesz körülbelül 1 kg száraz drog.

Milyen esetekben érdemes használni?

Egy csapott evőkanál (kb.: 3g) szárított kamillavirágzatot leforrázunk 2.5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyjuk, műanyagszűrővel leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.

kamilla teszt gyógynövény

Megfázásra, izzasztásra.

Ágyban fekve meleg helyiségben betakrózva hatékony egy csésze kamillatea, ezáltal izzadunk, és segíti az izzadságmirigy tisztulását.

Emésztés serkentésére.

Nehezebben emészthető ételek fogyasztásakor, ebéd és vacsora után igyunk egy csészényivel.

Görcsoldásra, széllhajtásra.

Naponta két-három csésze teát érdemes meginni étkezések után 15 perccel, addig, amíg a probléma meg nem szűnik.

Nyugtatásra.

Két-három héten át lefekvés előtt egy csészét igyunk meg, majd váltsunk más nyugtató hatású teára.

Immunerősítésre.

Téli időszakokban, vagy a szervezet jelentős megterhelésekor, akár megelőzésként, havonta egyszer egy-két csészényit kortyoljunk el.

Torokfájásra, ínygyulladásra.

Naponta több alkalommal gargalizáljunk a teával, ami a gyulladást jelentősen csökkentheti.

Étvágyjavításra.

Fél órával a déli és esti étkezések előtt egy-egy csészével.

Ülőfürdő.

Bőrtisztító és nyugtató hatása miatt két-három liter teát tegyünk a fürdővízbe.

Ellenjavallat:

  • szívbetegeknél nem javasolt az izzasztás
  • parlagfűre allergiások óvatosan fogyasszák
  • kutatások szerint fokozza a véralvadást gátló gyógyszerek hatását és a vérzés kockázatát

A kamilláról készítettünk egy tesztet, hogy teszteld, tesztelheted a tudásodat.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="92672e45-9eaa-47c9-bb2a-dc63c484446b" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyassza, ha valamiben bizonytalan, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Sajtkrémes, zöldséges rakott tészta

A tésztás ételek nálunk is nagyon népszerűek, gyakran kerülnek az asztalra, akár köretként, egytálételként. A kerti munkák miatt mostanában kevesebb idő jutott a főzésre. Olyat szerettünk volna, ami hamar elkészül, nem terheli meg túlzottan a gyomrunkat, és nem utolsósorban egészséges is.

tészta

Kriszta mostanában keveset tüsténkedett a konyhába, de volt egy kis szabadideje, emiatt a fakanalat is kivette a kezemből, és ebédidő előtt félórával kezdett csak neki, és pont déli 12 órakor már lakmároztuk is a tésztás egytálételt.

Hozzávalók

  • 1 csomag tészta (500g)
  • 2 szál sárgarépa
  • 50 dkg brokkoli
  • 20 dkg csiperke gomba
  • 1 db sajtkrém
  • só, bors
  • 1 ek étolaj

Elkészítése

A tésztát a forrásban lévő vízbe fedő alatt közepes lángon főzte, beleszórt egy kiskanál sót, és pár csepp étolajat, a zsiradék miatt a tészták nem ragadnak össze.

Ezután elkészítette az étel lelkét a sajtkrémmel ízesített zöldséges ragut. A sárgarépát megpucolta, vékony karikákra szeletelte a gombát alaposan megmosta, hosszában felvágta, és a brokkolit rózsájára szedte, majd egy edényben fedő alatt kevés vízben párolta, borsozta, sózta és belekeverte a sajtkrémet.

15 perc múlva a tésztát leszűrte, hideg vízzel leöblítette, hozzákeverte a roppanósra párolódott raguhoz, majd előmelegített sütőben tette és 200 fokon 10 percig átsütötte.

K&P

0 Tovább

Aranygaluska a desszertek királynője

A neve kötelezi a desszertek királynőjét, a legdrágább ékszereket aranyból készítik.  Az aranygaluskát nem, és az elkészítésének ára sem vetekszik az ékszerrel. A kelt tészta és a vanília az ősz beköszöntének szürkeségét tompítja. Egytálételként, de desszertként is a trón vívmányosa.

A galuska kelt tésztából készül, idő szükséges az elkészítéséhez, de megéri ráfordítani, az íze utánozhatatlan. Könnyű a tésztája, eszméletlen sokféle módon variálható, frissen és másnap is bátran fogyasztható. Vaníliával, dióval, lekvárral, sodóval. Kanállal szaggatva, vagy szaggatóval? A rászánt idő mindent kárpótol. Ne hagyjátok ki! A klasszikus dióval készül, de bármivel variálható, a kreativitás határtalan.

A jó kelt tészta aranyszabályai

  • A jó aranygaluska alapja a könnyed tésztája, ahhoz, hogy igazán jó legyen be kell tartani pár ’aranyszabályt”.
  • Szobahőmérsékleten, huzatmentes helyen készítsük el, és a hozzávalóknak, az edénytől az összes alapanyagig langyosnak kell lennie, különben a tészta „megfázik”.
  • Az élesztő minőségére figyeljünk, lehetőleg frisset használjunk.
  • Az élesztőre közvetlenül ne szórjunk rá sót, mert nem lesz megfelelő a kelesztő képessége.
  • A lisztet is meg kell langyosítani és átszitálni, ekkor levegősebb lesz. Hozzáadjuk a szükséges alapanyagokat, folyamatosan dagasztjuk. Nem kell megijedni, ha kicsit lágyabb a tészta, a gyúródeszkára hintett lisztet úgyis felveszi.

Hozzávalók a tésztához

  • fél kg búzaliszt
  • 2 dkg élesztő
  • 2 tojássárgája
  • 3 dl tej
  • 6 dkg zsír
  • 5 dkg porcukor
  • csipetnyi só

Hozzávalók a hintéshez

  • darált dió
  • cukor

A „mártáshoz”: vanília puding, gyümölcsök

Elkészítése

3 kanál lisztből, 1 dl langyos tejből, 0.5 dkg cukorból, 2 dkg élesztőből kovászt készítünk. A tojás sárgákat elkavarjuk a cukorral és a tejjel, melyben feloldottunk egy csipet sót. A liszt közepébe mélyedést készítünk, ebbe öntjük a kovászt a hozzávalókkal, majd addig gyúrjuk, amíg hólyagos nem lesz, ráöntjük az olvasztott vajat, és összedolgozzuk.

A tésztából cipót formálunk, beletesszük egy edénybe, akár konyharuhával letakarjuk, és huzatmentes helyen háromnegyedóráig kelesztjük. Tovább nem érdemes, mert a tészta összeesik. Akkor kelt meg, ha már könnyedén elválik az edény falától.

Ráborítjuk a liszttel meghintett deszkára, majd a legegyszerűbb, ha pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, és kizsírozott tepsibe egymás mellé tesszük, és olvasztott vajat csurgatunk a tetejére. Ezután őrölt, cukrozott dióval a „pogácsák” tetejét megszórjuk. Sütőbe 180 fokon 25 percig sütjük. Közben elkészítjük a vaníliás pudingot, amibe mártogatjuk a galuskát, és bearanyozzuk a napunkat.

Az ételt ebben az esetbe is mi készítettük és fotóztuk.

K&P

 

0 Tovább

Sütőben sült piszkos tészta

Őszintén szólva, ha csak, gyümölcsös, cukros, édes ételek, akár a tészták lennének a világon régen éhen haltam volna. Feleségem, viszont szereti, egy idős embertől kapta a receptet, a hozzávalókat beszereztük én megfőztem, ő megette. Szerinte mocskosan finom lett.

Mielőtt hozzájutottunk volna az elkészítés fortélyaihoz, korában soha nem hallottam róla. Utána böngészve kiderült Dunántúlon, főleg Zala Megyében volt őshonos, a háborúk alatt sokszor életet mentett. A tésztát szinte minden házban készítettek, ami legyünk őszinték összehasonlíthatatlan a boltival. Szilva a legtöbb gyümölcsösben meg termett, lekvárt is készítettek belőle. Neve hallatán sokakból kíváncsiságot ébreszt, de kétségeim lenne afelől, hogy a kifőzdék nem találnának rá más nevet. A szilva erőteljes sötétkék színe miatt lett névadója az éteknek.

Hozzávalók

50 dkg  metélt tészta

1 ek étolaj

1 kk só

15 dkg szilvalekvár

15 dkg dió

1 kk porcukor

Elkészítése

A metélt tésztát forró lobogó vízbe főzni kezdtem, kevés sót, és napraforgó olajat a vízbe tettem. 15 perc után kóstoltam, majd szűrőbe raktam, hideg vízzel öblítettem, hogy ne legyen ragadós. A tepsibe helyeztem.

Az általunk termelt öreg diófa terméséből maradt diót, feltörtük, a jó öreg turmixgéppel ledaráltuk.

A tepsibe tett tésztára rétegesen tettem az őrölt diót és a szilvalekvárt.

A sütőben 250 fokon fél óráig sütöttem.

Adagonként az édesszájúakat figyelembe véve lehet szilvalekvárt tenni porcukorral behinteni.

A piszkos tészta a nevét meghazudtolva Kriszta szerint finom lett.

K&P

 

0 Tovább

gasztrokertben

blogavatar

Balaton mellett festői környezetben, hatalmas területen élünk, ahol, vegyszermentesen kertészkedünk, ételeket főzünk. A kerttel, egészséggel és a gasztroval kapcsolatos tapasztalatokat osztjuk meg hitelesen. Nyitott szemmel szemléljük a világot. Tarts velünk.

Utolsó kommentek