Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A fokhagyma az egyik legjobb természetes antibiotikum!

A felmérések szerint hazánk antibiotikum fogyasztásban is nagyhatalom. Óriási mennyiségben, nagyon sok betegségnél felírják számunkra.  Természetesen sok esetben nélkülözhetetlen, de vannak olyan antibiotikum tartalmú természetes szerek, amelyek megelőzésnél, kiegészítő kezelésnél jótékony hatásúak. Megmutatjuk miért, milyen betegségeknél segíthet, és hogyan lehet tinktúrát készíteni a fokhagymából.

természetes antibiotikum fokhagyma

Fokhagyma botanika

A gyógy- és fűszernövényként is reneszánszát élő fokhagyma az amarilliszfélék családjába tartozik, sokan a jellegzetes illata miatt büdöshagymának, vagy foghagymának is nevezik.  Legközelebbi rokonai a medvehagyma, metélőhagyma, mogyoróhagyma, póréhagyma, vöröshagyma. A gasztronómiában is jeleskedő növény 30-100 centiméter magasságra nő meg. Nyél nélküli levelei tengelyen nőnek, szélességük körülbelül 1 centiméter és elkeskenyedő.

Hungarikum

Leginkább népszerű a makói hungarikum, de az ország jelentős részében termesztik, kiskertekben sem okoz kellő odafigyeléssel és egyenletes vízellátással a termesztése. Tavasszal és ősszel a középső gerezd kivételével 20 centiméter sor, és 10 centiméter sortávolságra érdemes duggatni. Amikor a növény levele és a szára elszárad, a földön elfekszik, felszedjük a földről óvatosan, hogy a gumók ne károsodjanak, letisztítjuk, majd száraz helyen kamrában, padláson füzérekbe vagy koszorúkba fonva tárolhatjuk.

Több ezer éve gyógyítanak a fokhagymával

Nemcsak a felhasználási területe széleskörű, hanem végtelen számú mondák, mítoszok is  születtek róla. 1872-ben egy  Ebbers nevű német származású egyiptológus a sírkamrákban több leletet talált a gyógyhatásairól, felhasználásáról, de a germán hőslegenda is megemlíti a póréhagymát és a fokhagymát.

A természetes antibiotikus hatással bíró növényeket különféle formában egyre inkább használják. Érdemes lenne belegondolni nagyszüleink hányszor meséltek a gyógyító hatásairól, az immunrendszerre gyakorolt kedvező hatásairól. Akkor nem foglalkoztak az erős, egyeseknek kellemetlen szagával, amit egy allicin nevű anyag okoz, ami az épp hagymában szinte teljesen szagtalan. De kit érdekel a szaga, mikor Louis Pasteur 1850-ben felismerte, erőteljes antibakteriális hatását, például a tífusz kórokozójának szaporodását is gátolta. A fokhagymalevét penicillin hiányában a sebesültek sebeinek kezelésére az I. és a II. világháborúban is előszeretettel használták.

A,-.B1,-B2, vitamin, a friss fokhagymában C-vitamin jelentős, mennyiségben találhatóak, ásványi anyagok közül foszforban, jódban, kalciumban, káliumban, kovasavban gazdag, nyomelemei közül: cink, mangán, szelén tartalma említésre méltó.

Milyen esetekben fogyasszuk?

természetes antibiotikum fokhagyma

Egészséges bőrért, hajért

Fitinsava átalakulhat inozittá, ami egy növekedést serkentő anyag, a haj egészséges növekedését serkenti, bőrünket karban tartja.

Emésztőrendszerre gyakorolt hatása

A hiedelmek szerint a nyers fokhagymát nem érdemes összeaprítva sem fogyasztani, mert maró hatása miatt káros az emésztőrendszerre. Ennek az állításnak pont az ellenkezője az igaz. Mint természetes antibiotikum részt vesz a természetes bélflóra felépítésében, a káros mikroorganizmusokat legyengíti, ezért is hatékony bélgörcsök, puffadás, hasmenés esetében, bélfertőzések kórokozói ellen is felveszi a harcot. A gyakori fokhagyma fogyasztás elősegíti a tápanyagok lebontását, gyorsítja az epetermelést és kiválasztást.

Köhögésre

Fogyasztását követően a légcsövek görcsét oldja, a baktériumokat megsemmisíti. Magas kovasav tartalma krónikus időskori köhögés kiegészítő kezelésre is javasolt. Tuberkolózis, tüdőgyulladás esetén is használták.

Szív és érrenszeri megbetegedésekre

A népgyógyászat, régi füveskönyvek kiemelik az artéria meszesedés elleni használatának fontosságát. ami hatással van a trombózis kialakulásának megakadályozására, és a vérnyomás szabályozásában is szerepet játszik. Emellett az ereket rugalmasan tartja.

Külsőleg

Elmeszesedésre

Említettük az erekre gyakorolt hatását, nem csak belsőleg használható. A fohagymát tisztítást követően apróra vágjuk, beleszórjuk egy tiszta üvegbe, ráöntünk annyi almaecetet, hogy épp ellepje. Egy-két napig hűvös helyen tároljuk. Ezt követően az oldattal bekenjük a nyaki ereket, ütőereket, csigolyákat, a gerinc melletti területet, majd száradás után lemossuk a területet.

Sebek kezelésére, rovarcsípésre

Összetörünk 10 gerezd fokhagymát, hozzáöntünk 10 szeres mennyiségű 40 százalékos alkoholt. Hígítás nélkül használhatjuk, hűvös, sötét helyen hónapokig eláll.

Belső használatra

Megelőzésre

Nem győzzük hangsúlyozni a gyógynövényeket, természetes hatású készítményeket, ne csak a betegség bekövetkeztekor, hanem az egészség megőrzése érdekében, akkor is vegyük igénybe, mielőtt megbetegednénk. Ennek tipikus példája a fokhagyma.

2-3 gerezdet, naponta három-négy alkalomra elosztunk, és reszelve, vagy apróra összevágva fogyasztunk, ezáltal erősítjük az immunrendszerünket.

Tinktúra készítése, és használata

természetes antibiotikum fokhagyma

40 dkg fokhagymát megtisztítunk, fokhagymanyomóval összetörünk, majd tiszta, tömény szesszel leöntjük, két hétig hűvös, sötét helyre helyezzük, majd pamutvásznon átszűrjük, újra két héten át az előbb említett módon tároljuk.

Reggel délben este fogyasszuk, és a mennyiséget folyamatosan emeljük, majd csökkentjük. Minden bevételnél egy cseppel növeljük az adagot, majd egy hét alatt elérjük a 20 cseppet. Utána egy-egy cseppel kevesebbet fogyasztunk, amíg el nem érjük az öt cseppet, majd a 20-at, amit 5-re csökkentünk,  majd újra 20-ra emelünk. Erre azért van szükség, hogy a szervezetünket ne terheljük meg. Aki az egyszerűbb változatot kedveli, napi háromszor 5 cseppet igyon meg kúraszerűen háromszor három héten át.

Íme a teszt

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="a38fd28a-a984-4106-b268-d7caf0928331" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

A napégés tüneteinek enyhítése természetesen

Javában zajlik a strandszezon a szerencsésebbek szabadidejüket nem a szobában, hanem a strandon, szabadban töltik. A napsugárzás bizonyos mértékig kifejezetten hasznos a bőrnek, viszont huzamosabb ideig az égető napon tartózkodni rengeteg veszélyt rejt. Megmutatjuk, hogyan ajánlatos a tüneteket csökkenteni.

napégés természetes szerek

Korlátok nélkül napozhatunk?

Bőrünk tartalmaz melanint, ami elősegíti a barnulást és véd a napsugarak káros hatásaitól. Sötétebb bőrűek általában ritkábban égnek le, de a túlzott napozás nekik sem egészséges. A fehérebb bőrűek vannak leginkább kitéve a  a nap égető hatásainak. Kellő bőrvédelem alkalmazása nélkül pár perc alatt képesek leégni, ami sok esetben, akár súlyos következményekkel is járhat. A nap sugara a bőr mélyebb rétegeibe hatolva károsítja a sejteket, egyúttal egy gyulladásos folyamatot is elindít.

Három fokozatot különböztetünk meg a bőr égésekor keletkezett tünetek súlyosságától függően.

Első fokú a legenyhébb, ebben az esetben a bő kissé kipirosodik, a napozás után enyhe égő érzés jelentkezik a bőrön.

Másodfokúnál a bőrpír mellett apró hólyagok jelennek meg, és a fájdalom is jelentősebb az enyhébb leégésnél.

Harmadfokú, mint a viharok esetében a legsúlyosabb a szinte vér vörössé égett bőr teljes vastagságában sérül, súlyosan gyulladt. Itt a házi szerek, vagy egyéb készítmények használata helyett, azonnal orvoshoz ajánlott fordulni.

A bőrünket enyhe túlzással az agyunkra lehet hasonlítani, mindenre emlékszik, sérülnek a bőrsejtek, aminek  következményei később jelentkezhetnek.

  • a kezeletlen folyamatos napnak kitett bőr szárazzá válik
  • az állandó napfénynek kitett bőr kötőszövete gyengül, ami a bőr védekező rendszerét gyengíti
  • arcon jelenhetnek meg ráncok a bőr öregedése miatt
  • májfoltok (barna foltok)  keletkeznek a kézfejen, arcbőrön
  • főként világos bőrűek válla, arcrész körül szeplők jelennek meg
  • súlyosabb esetben bőrrák alakul ki
  • a szem kellő védelme hiányában a szem károsodik

Természetesen a fentebb leírt tünetek ellen lehet védekezni, amikor nem a káros, hanem a kedvező következményekkel számolhatunk. Hiszen, ha kellő körültekintéssel napozunk az a szervezet számára előnyös.

  • a csontritkulás kialakulásának kockázata lassítható
  • elkerüljük a D vitamin hiánybetegséget, mint rizikófaktort
  • ekcémás és pikkelysömörös bőrnek is kedvez, de az orvostól érdemes megkérdezni, mennyi időt tölthetünk a napon
  • ízületi problémákon is segít

Kik vigyázzanak a legjobban?

  • várandósak
  • fehérbőrűek
  • gyerekek

Alapszabályok

  • 11.00-15.00 közötti időben, lehetőségünk szerint kerüljük a napozást
  • ha mégis  kimerészkedünk, vagy rá vagyunk kényszerülve viseljünk szalmakalapot, napszemüveget
  • használjunk a bőrünknek megfelelő naptejeket, krémeket
  • magas UV sugárzáskor kerüljük a napozást
  • fogyasszunk rengeteg folyadékot

Mit tegyek, ha leégtem?

Önmagában a leégett bőr kezelésétől nem fog meggyógyulni a bőröd, ahogy korábban írtuk. kitörölhetetlen nyomot hagy. Viszont a kellemetlen tüneteket, az égő, égető érzést, a bőrviszketést, a gyulladást jelentősen enyhíti. Leginkább az elsőfokú égésnél lehet hatékony.

Milyen gyógynövényeket segítenek?

Ezeket a gyógynövényeket, illetve gyógynövénytartalmú készítményeket ajánlják a legtöbben enyhe fokú égés esetén, amik a kellemetlen tüneteket jelentősen csökkenthetik. Alkalmazás esetén egy kisebb bőr felületen tartsunk bőrpróbát.

Aloe Vera

napégés természetes szerek

Kinézete miatt összetéveszthető a kaktusszal, pedig a pozsgás növény a liliomfélék családjába tartozik. A jól sarjadzó növény meleg igénye miatt elsősorban Madeira -, Kanári -, és a Zöldfoki szigeteken honos. Tetszetős a formája, megfelelő gondozás mellett dísznövényként is nevelhetjük, és az egyik legjobb gyógynövény. Az Egészségügyi Világszervezet által kiadott monográfia megemlíti a bőrgyógyászati alkalmazását, hiszen bizonyítottan 240 féle növényi kivonatot azonosítottak, 20 féle ásványi anyagot 18 féle aminosavat. Fő összetevője az uronsav, emellett tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, szalicílsavat, szénhidrátokat, emiatt is érdemes külsőleg égési sérüléseknél a bőrre kenni, fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Amennyiben tartunk növényt egy darabot törjünk le, és kenjünk fel a bőrre. Ha nem neveljük többféle aloe vera tartalmú készítményeket beszerezhetünk.

Körömvirág

napégés természetes szerek

Elsősorban kisebb kiterjedésű égéseknél alkalmazzák, mivel a gyulladást csökkenti, közismert antibakteriális hatása miatt, és jelentős mértékben segíti a seb gyógyulását. Érdemes körömvirágból készült teával borogatni a bőrfelületet, vagy körömvirágtartalmú krémmel bekenni.

Orbáncfű olaj

napégés természetes szerek

Szintén az egyik legismertebb gyógynövényként tartják számon az orbáncfűvet. A belőle készült olajat bátran alkalmazhatjuk bőrbetegségekre. Napégéskor az enyhén megégett bőrfelületet bekenjük az olajjal. Csillapítja a kellemetlen tüneteket, viszont a bekent bőrrel kerülni kell a napozást, mivel a használata fényérzékenységet okozhat.

Mit ne kenjünk a bőrünkre?

Az alkohol szárítja az egyébként is kiszáradt bőrt, és lassítja a gyulladást.

<script>(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src='https://embed.playbuzz.com/sdk.js';fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}(document,'script','playbuzz-sdk'));</script><div class="playbuzz" data-id="b59f94e4-8c51-42f9-9d2f-464b5e4fd711" data-show-share="false" data-show-info="false"></div>

A gyógynövényeket mindenki saját felelősségre fogyasztja, ha valamiben bizonytalan, betegségben szenved, érdemes szakember tanácsát kikérni.

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P

0 Tovább

Természetes gyógymódok megfázásra

A hirtelen bekövetkező lehűlés a szervezetünket is megviselheti, náthával, megfázással sokan küszködnek ebben az időszakban. Bemutatunk pár darab természetes gyógymódot, ami az egészség megőrzésben is gyógyír lehet a hidegebb napokon.

gyógymód természetes

Az inhalálás könnyíti a légzést

gyógymód természetes

Alapanyagok

A borsmenta tisztítja a nyálkahártyát, a kakukkfű és a kerti sarkantyúka élénkít, és stimuláló hatással bír, a fertőzés leküzdésében hatékony, enyhíti a hurutot.

Elkészítése

Friss növényeknél, mindegyikből 3 teáskanállal, szárítottból kettőt egy nagyobb edénybe teszünk, másfél liter vízzel leforrázunk. Negyed órán keresztül lefedve állni hagyjuk, majd a törölközőt a fejünkre tesszük, és lassan belélegezzük az aromás gőzt. Naponta 2-3 alkalommal ismételjük.

Gyógynövényes méz a köhögés és légúti betegségek ellenszere

gyógymód természetes

Alapanyagok

A méz antibakteriális, köptető gyógyhatással bír, a bazsalikom, kakukkfű és a majoranna is csökkenti a köhögési ingert, és csillapítja a gyulladást.

Elkészítése

A friss gyógynövényekből 3, a szárítottból 2 teáskanálnyit tegyünk bele fél liternél nagyobb űrtartalmú befőttesüvegbe, majd öntsük fel mézzel, az üveg tetejét lezárjuk, és egy hónapon át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Miután az ízek összeértek, kivesszük belőle a gyógynövényeket, lehetőleg sötét helyre tesszük, akár hűtőben. Naponta 2-3 alkalommal egy kiskanállal fogyasztjuk.

Csípős gargalizáló

gyógymód természetes

Alapanyagok

A zsálya és a chili paprika kiváló a fájó torok kezelésére és a gyulladás csökkentésére. A csípős paprika és az almaecet antiszeptikus hatású.

Elkészítése

4 teáskanál friss (szárítottból  2 teáskanál) zsályalevelet egy csipet chili port beleteszünk egy kisebb kancsóba felöntjük 2dl  forrásban lévő vízzel és állni hagyjuk negyed óráig. Ezután hozzáadunk 2 teáskanál mézet és almaecetet, utóbbi antibakteriális és antiszeptikus hatású alaposan felkeverjük. Naponta 3-5 alkalommal gargalizálunk.

Gyógyteák

gyógymód természetes

Alapanyagok

A bodza és a hársfateát ne csak nátha esetén igyuk, megelőzésre is bátran fogyaszthatjuk. Naponta több alkalommal is felváltva. A hatását növelhetjük, ha a fogyasztás forró vízbe a lábunkat felváltva beletesszük, majd megisszuk a teát. Izzasztó, köhögéscsillapító, ízületi fájdalmakat enyhítő.

Elkészítése

Egy csészébe beleteszünk egy teáskanál hársfát, vagy bodzát leforrázzuk, lefedjük, 10 perc után fogyasztjuk.

K&P

 

0 Tovább

gasztrokertben

blogavatar

Balaton mellett festői környezetben, hatalmas területen élünk, ahol, vegyszermentesen kertészkedünk, ételeket főzünk. A kerttel, egészséggel és a gasztroval kapcsolatos tapasztalatokat osztjuk meg hitelesen. Nyitott szemmel szemléljük a világot. Tarts velünk.

Utolsó kommentek