Története egészen az ókorig visszavezethető Galenosz hurutos megfázást gyógyított a növénnyel és nyálkahártya irritációra is használta. Elsősorban megfázásnál a kamillával egyetemben ez a sokrétű növény használata a legnépszerűbb. Gyógyít és táplál is. Hogyan? Megmutatjuk.

Közösségi oldalunkon egyik olvasónk jelezte, hogy a cikk írásakor hívjuk fel a figyelmet nem mindegyik bodza egészséges, erre a gyűjtéskor mindenképpen legyünk figyelemmel. Ennek is utánanéztünk.

Az Ázsiában és Európában is őshonos, hazánkban is gyakori feketebodzát használhatjuk gyógynövényként, vagy, ahogy lejjebb olvashatjátok kiváló ételek is készülhetnek belőle. A fogyasztható növény több méterre is megnőhet. A levél széle fűrészes, keresztben átellenesek nagyok. Májusban-júniusba fehér, vagy sárgás hatalmas virágzatuk álernyőben csüngnek. Termései fekete bogyók. Ellenben rokona a gyalogbodza fogyasztásakor enyhén mérgező hatást vált ki, ami hasmenéssel, hányással járhat. Életkorától függetlenül 2 méternél magasabbra nem nő, levelei hosszúkásak, virágzatuk kellemetlen szagot áraszt. Termései nem csüngenek, hanem felálló terméscsoportot alkotnak.

Az egészség érdekében.

Köhögésre rekedtségre gőzölés.

10 liter vízzel leforrázunk egy evőkanálnyi bodzavirágot, törölközővel betakarva felé hajolunk. Torok tisztítására nyitott szájjal, ha megfázás áll fenn, akkor csukott szájjal orrunkon keresztül szívjuk be a gőzt.

Hashajtásra.

Ebben az esetben nem a virágot, hanem a friss bodzahajtását használjuk fel. Erőteljes vízhajtó hatása miatt, legfeljebb évente két alkalommal alkalmazzuk, és lehetőleg két napig külső programokat hanyagoljuk. Leforrázzuk a bodzahajtást, leszűrjük, majd lefekvés előtt az esti órákban fogyasztjuk.

Megfázásra, meghűlésre.

Friss, vagy szárított púpozott evőkanál virágot leforrázunk 2.5 dl vízzel, 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és langyosan megisszuk. Melegben betakarózva, izzasztó hatása érvényesül.

A fogyást is elősegíti.

Természetesen önmagában, kellő mozgás, és egészséges táplálkozás hiányában ne várjunk csodát, de a testsúlycsökkentésben kiegészítőként hatásos. Kúraszerűen a teából naponta két csészével egy hónapon át megiszunk. A vizelethajtó hatása miatt a folyadékpótlásról gondoskodni kell.

Receptek.

Bodzás palacsinta.

Kriszta látván a kertbe pompázó bodzavirágokat fejébe vette, hogy egy nem mindennapi ételt készít belőle. Így született meg a bodzás palacsinta receptje.

Hozzávalók:

  • 30 dkg liszt
  • 1 ek. cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • csipetnyi só
  • 3 ek. olaj
  • 3 dl tej
  • 3 dl szénsavas ásványvíz
  • 4 tányér bodzavirág
  • 1/2 citrom reszelt héja

Elkészítése:

A tejhez hozzáadjuk  a kristálycukrot és vaníliás cukrot, majd csipetnyi sóval megszórjuk. Beletesszük a lisztet, majd az ásványvizet, a 3 evőkanál olajat és csomómentesre keverjük. A bodzavirágot nem érdemes lemosni, mert a virágport elveszítjük,15 percre egy tálcára teszük, majd belecsipegetjük a virágokat a tésztába. Utána belereszeljük a citrom héját, majd 30 percig állni hagyjuk a tésztát. Forró serpenyőben étolajban, mind két oldalát kisütjük vaníliapudinggal bekenjük feltekerjük, a tetejét csokimázzal díszítjük.

Hideg mézes bodzaleves mazsolával és habgaluskával.

A következő linken elérhető a receptünk, kipróbáltuk, nem érdemes kihagyni.

https://gasztrokertben.reblog.hu/cimke/habgaluska

Két, vagy háromnaponta bemutatunk gyógynövényeket, amelyek bizonyos betegségek kialakulásnak megelőzésében lehetnek az ember partnerei. Tarts velünk!

Ha tetszik, lájkold, és oszd meg ismerőseiddel!

Csatlakozz https://www.facebook.com/gasztrokertben.reblog.hu/ oldalunkhoz, ahol kérdéseket tehetsz fel, véleményt formálhatsz, ötleteket adhatsz!

K&P